Przetworniki ciśnienia w ofercie Poltraf
POLTRAF - Michał Hałasiński drukuj
Firma Poltraf wprowadziła do sprzedaży kilka nowych przetworników ciśnienia, wykonanych w technologii cienkowarstwowej.
Oparty na technologii cienkowarstwowej przetwornik ciśnienia NAT 8252, produkcji szwajcarskiej firmy Trafag AG, to jedna z nowych propozycji firmy Poltraf. Przetwornik może pracować w zakresie ciśnień od 0 bar do 600 bar, z sygnałem wyjściowym od 4 mA do 20 mA lub od 0 V DC do 10 V DC, z nieliniowością i histerezą ±0,3 proc. dla pełnego zakresu pomiarowego.
Nieduża obudowa, wspawanie czujnika w korpus, znakomita stabilność długoterminowa, przeciążalność (trzykrotne ciśnienie znamionowe) i czas odpowiedzi na zmianę sygnału na poziomie 1 ms oraz zakres temperatury od –40 °C do +125 °C – to główne zalety nowego przetwornika. Całość jest wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej, razem z wtyczką M12 × 1,5, co umożliwia ekonomicznie uzasadnioną konfigurację przetwornika, przy zachowaniu stopnia szczelności na poziomie IP67. Standard przyłącza procesowego to G¼². Waga przetwornika wynosi zaledwie 50 g, przy odporności na udary rzędu 50 g/11 ms i wibracjach do 15 g, w zakresie częstotliwości od 20 Hz do 2000 Hz. Typowe aplikacje obejmują hydraulikę siłową, obrabiarki, systemy HVAC, procesy technologiczne i wiele innych.
Kolejną nowością, opartą na technologii cienkowarstwowej, jest przetwornik EXNT 8292 w wykonaniu iskrobezpiecznym, przeznaczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem w przemyśle i górnictwie. Rozwiązanie spełnia wymagania techniczne oraz standardy ATEX i IECEx. Istotną cechą, cenioną np. w przemyśle petrochemicznym, jest kompensacja temperatury w całym zakresie temperatury medium od –40 °C do +120 °C. Technologia spawania laserowego na stanowisku zrobotyzowanym zapewnia powtarzalność produkcji, jednakową rozszerzalność cieplną czujnika i przyłącza procesowego, a także eliminuje uszczelkę między czujnikiem i korpusem przyłącza procesowego. Szczelność ta gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji. Siedem wersji przyłącza procesowego, w tym wersja wysokociśnieniowa M18 × 1,5 ze specjalnym stożkowym uszczelnieniem do ciśnień powyżej 600 bar oraz wzmocnione przyłącze elektryczne z metalową wtyczką tworzą kompletny system przeznaczony do stref 0, 1, 2 (Ga).
FPT (ang. Flush Membrane Transmitter) to z kolei nowy przetwornik z płaską membraną. Stanowi on kolejne rozwiązanie, oparte na technologii cienkowarstwowej na stali. Jego docelowe zastosowania obejmują branże: spożywczą, wodno-kanalizacyjną, chemiczną, farmację oraz firmy zajmujące się produkcją silników. Płaska membrana i gładka powierzchnia czujnika w wykonaniu z wysokiej jakości stali nierdzewnej AISI 630 nie są jedynymi zaletami tego przetwornika. Dla odbiorcy końcowego z branży spożywczej brak oleju pomiędzy czujnikiem a membraną to parametr kluczowy, ze względu na eliminację zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem produktu finalnego. Przetwornik jest dostępny w zakresach ciśnień: od 0–1 bar do 0–100 bar oraz od 0–15 psi do 0–1500 psi. Szeroki zakres napięć zasilających – 9–30 V DC lub 5 V DC ratiometryczne – oraz sygnałów wyjściowych: 4–20 mA, 0–5 V DC, 1–6 V DC, 0–10 V DC, 0,5–4,5 V DC ratiometryczny, dają duże możliwości aplikacyjne.
Michał Hałasiński
POLTRAF Sp. z o.o.
ul. Bysewska 26C, 80-298 Gdańsk
tel. 58 557 52 07
fax 58 557 52 39
e-mai: info@poltraf.com.pl
www.poltraf.com.pl
źródło: POLTRAF
Komentarze
blog comments powered by Disqus