The Pulse of Automation – detekcja nie tylko w trudnych warunkach
PEPPERL+FUCHS drukuj
Przemysłowe czujniki ultradźwiękowe przeznaczone do automatyzacji produkcji są dostępne na rynku od około 30 lat. Te duże i kosztowne urządzenia były początkowo używane tylko w wybranych dziedzinach, ale dzisiaj można je znaleźć niemal w każdym obszarze automatyki przemysłowej.
Wraz z rozwojem czujników ultradźwiękowych znacznie zmniejszyły się ich wymiary i spadła cena, a jednocześnie zwiększyły się ich możliwości. Ten proces jeszcze się nie zakończył, a omawiane czujniki wciąż mogą znajdować całkiem nowe zastosowania.
Charakterystyka i zalety użytkowe
W porównaniu z czujnikami fotoelektrycznymi czujniki ultradźwiękowe są znacznie bardziej odporne na kurz i wilgoć. Nieznaczne uszkodzenia powierzchni przetwornika nie mają istotnego znaczenia, ze względu na zasadę działania całego urządzenia. Nie trzeba chyba dodawać, że kolor czy stopień przezroczystości wykrywanych obiektów w żaden sposób nie wpływają na pomiar. Wytrzymałość czujników ultradźwiękowych jest porównywalna z wytrzymałością czujników indukcyjnych, ale oferowany zakres pomiarowy jest ponad 100 razy większy.
Między tymi dwiema konstrukcjami istnieje również wiele podobieństw. Cylindryczne czujniki ultradźwiękowe mogą mieć małe rozmiary, nawet M12, a modele prostopadłościenne są obecnie standardowo używane w obudowach typowych dla przełączników zbliżeniowych lub czujników fotoelektrycznych. Dostępne są również wersje przystosowane do wymagań specjalnych, np. do pomiaru poziomu napełnienia.
Powszechnie spotyka się czujniki z cyfrowymi wyjściami kluczowania lub analogowym wyjściem prądowym 4–20 mA. Dostępne są również czujniki z wyjściem przekaźnikowym 250 V AC. Większość czujników udostępnia funkcję uczenia lub parametryzacji przy użyciu odpowiedniego interfejsu, co umożliwia dostosowanie urządzeń do określonego zastosowania. Ponadto od niedawna jest w nich wykorzystywany nowy standard przemysłowy IO-Link.
Zastosowania
Czujniki ultradźwiękowe znajdują zastosowania w niemal każdym sektorze przemysłu, w którym stosowana jest automatyzacja procesów: w poligrafii do monitorowania poziomu tuszu w zbiornikach oraz kontroli obecności, w instalacjach mobilnych i maszynach rolniczych do pomiaru odległości, położenia i poziomu napełnienia, podczas przeładunku materiałów, w przemyśle opakowaniowym i w systemach montażowych. Ultradźwiękowe czujniki podwójnych arkuszy, używane w maszynach drukarskich, skanerach, bankomatach i podobnych urządzeniach, stają się coraz bardziej popularne, ponieważ zapobiegają jednoczesnemu pobieraniu kilku arkuszy. Nie mierzą one czasu biegu impulsów, a zakres tłumienia amplitudy sygnału przez obiekty.
Podsumowanie
Nowoczesne czujniki ultradźwiękowe to atrakcyjna alternatywa dla innych typów czujników w niezliczonych zastosowaniach, zwłaszcza gdy czujniki operują na granicy swoich możliwości fizycznych lub tylko umożliwiają implementację systemów zautomatyzowanych. Dzisiejsza tendencja do miniaturyzacji oznacza, że czujniki mogą zostać zintegrowane z niemal każdą maszyną. Ogromny skok wydajności mikrosterowników obsługujących skomplikowane algorytmy umożliwił realizację bardzo wymagających zadań, co jeszcze kilka lat temu było nieosiągalne. Wdrożenie inteligentnej parametryzacji przy użyciu interfejsu IO-Link oraz interfejsów procesowych jeszcze bardziej ułatwia obsługę czujników i ich integrację z systemami sterowania w maszynach.
PEPPERL+FUCHS
ul. Marsa 56B, 04-242 Warszawa
tel. 22 256 97 70, faks 22 256 97 73
e-mail: info@pl.pepperl-fuchs.com
www.pepperl-fuchs.pl
źródło: PEPPERL+FUCHS
Komentarze
blog comments powered by Disqus