AIDAR Digital Innowacja, która zmienia dane w hologramy
Materiał prasowy (FANUC Polska) drukuj
U progu czwartej rewolucji przemysłowej coraz bardziej złożone linie i procesy produkcyjne przeżywają renesans optymalizacji. Właściciele fabryk poszukują możliwości szybszego szkolenia pracowników, lepszej kontroli jakości, ścisłej współpracy zespołów rozproszonych oraz niezawodnych podzespołów. Te czynniki skutecznie wpływają na zwiększenie elastyczności produkcji oraz efektywniejsze wykorzystanie aktywnego czasu pracy maszyn i robotów przemysłowych.
W nurt zmian zachodzących w globalnym przemyśle wpisuje się rzeczywistość rozszerzona (augmented reality, AR) – stosunkowo nowa technologia, która zyskuje coraz szersze grono entuzjastów oraz pomysłodawców jej zastosowania w różnych sferach życia współczesnych ludzi, m.in. zatrudnionych w przemyśle.
Połączenie systemów wizyjnych, coraz większych możliwości przetwarzania i wyświetlania obrazów oraz wymiany danych w obszarze systemów IT decyduje o tym, że rozwój AR nabiera tempa.
W efekcie otwierają się zupełnie nowe możliwości – zarówno zwiększania efektywności wielu procesów obecnie realizowanych w zakładach produkcyjnych, jak i wdrażania nowych rozwiązań, zmieniających dotychczasowe modele produkcji.
Właśnie w dobie tych zmian dwie wrocławskie firmy – Kogifi Consulting Group, specjalizująca się w zastosowaniach nowoczesnych technologii w e-biznesie i produkcji oraz FANUC Polska, przedstawiciel globalnego lidera w dziedzinie technologii CNC i uznanego eksperta w branży robotyki przemysłowej – rozpoczęły współpracę w zakresie tworzenia nowoczesnych usług dla przemysłu, związanych z analizą dużych zbiorów danych (Big Data), rozwoju algorytmów uczenia maszynowego oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (AR/VR). I zaczynają odnosić coraz większe sukcesy.
FIELD – FANUC Intelligent Edge Link & Drive
FIELD to platforma IIoT łącząca ze sobą wszystkie urządzenia produkcyjne w zakładzie, w celu konsolidacji informacji służących poprawie produktywności i ograniczeniu przestojów produkcji, w szczególności tych nieplanowanych. System umożliwia sprawne pozyskiwanie dużych ilości danych z warstwy produkcyjnej w czasie rzeczywistym oraz ich szczegółowe analizowanie – na krawędziach lokalnej sieci (edge computing) i w środowisku mgły obliczeniowej (fog computing), tj. bez konieczności wysyłania ich do zewnętrznej chmury zlokalizowanej poza zakładem – w celu nieustannej optymalizacji procesów produkcyjnych.
Co istotne, FIELD to platforma otwarta, umożliwiająca producentom korzystanie z aplikacji wspomagających analizę danych, pozyskiwanych z warstwy produkcyjnej – tworzonych zarówno przez ekspertów FANUC, jak i podmioty zewnętrzne. FIELD jest otwartym środowiskiem deweloperskim, w którym twórcy aplikacji mogą opracowywać własne aplikacje „szyte na miarę” indywidualnych potrzeb produkcji i swobodnie używać ich w ramach realizowanych procesów wytwórczych.
FIELD to rozwiązanie bardzo praktyczne z punktu widzenia producentów poszukujących coraz bardziej efektywnych narzędzi wspomagających zarządzanie produkcją, a jednocześnie obiecujące szereg nowych usprawnień, które będzie można wprowadzić w przyszłości. Innowacyjny produkt stworzony w ramach partnerstwa firm Kogifi i FANUC, w oparciu o FIELD, jest pierwszym przykładem tego, jak rozwój różnych technologii tworzy pole do integracji i osiągania znacznie większych korzyści, niż każde z rozwiązań mogłoby zapewnić oddzielnie.
Praktyczny efekt synergii
Jednym z pierwszych rezultatów współpracy partnerów Kogifi i FANUC jest Aidar Digital – aplikacja, która łączy moc sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości, by zapewnić dostęp do najbardziej istotnych danych w produkcji. Wykorzystanie przetwarzania przestrzennego i zaawansowanej analizy obrazu w oparciu o sztuczną inteligencję umożliwia identyfikację lokalizacji i kontekstu operacji. Aplikacja stanowi nie tylko bazę treningową, ale też umożliwia zdalną współpracę operatorów z ekspertami w rozszerzonej rzeczywistości. Ten nowy model współdziałania zwiększa wydajność operacyjną, zmniejsza koszty szkolenia oraz niweluje ryzyko błędów operatorów, które w dużym stopniu przyczyniają się do nieplanowanych przestojów produkcji.
Aidar Digital – jak to działa?
Z punktu widzenia użytkownika obsługa systemu jest bardzo prosta. Wystarczy założyć „inteligentne okulary” do pracy ze wsparciem rozszerzonej rzeczywistości, by za ich pośrednictwem zyskać dostęp do szerokiego zakresu informacji, niezbędnych do optymalnego zarządzania procesem produkcyjnym.
Okulary są podstawowym komponentem technologii AR wyposażonym w szereg rozwiązań komunikacyjnych, takich jak wyświetlacz, głośnik, mikrofon, kamera, system GPS czy Wi-Fi. Dzięki nim użytkownik może komunikować się z ekspertami zewnętrznymi, np. służbami serwisowymi, współpracownikami, partnerami, a także systemami informatycznymi wspierającymi jego pracę, takimi jak MES i SCADA.
AR z myślą o potrzebach fabryk
Rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości są nieocenioną pomocą w trakcie przeglądów, diagnostyki czy napraw maszyn. Technicy pracujący w hali produkcyjnej otrzymują dostęp do dokumentacji technicznych, danych kontekstowych, a także bardzo precyzyjnych wytycznych, ułatwiających wykonanie każdego zadania. W wielu przypadkach wsparcie zapewnione w ramach rzeczywistości rozszerzonej umożliwia im wykonywanie niezbędnych działań w sposób zbliżony do tego, jaki zapewniają eksperci.
Aplikacja Aidar przedstawia zarówno dane bieżące, zbierane w czasie rzeczywistym, jak i dane historyczne wyświetlane w postaci hologramów. Operator może uzyskać dostęp do instrukcji dotyczących typowych zadań wyświetlanych przed nim krok po kroku lub zainicjować zdalne połączenie, a następnie udostępnić i omówić z ekspertem wybrany widok z okularów. Co ważne, operator korzystający z rozwiązania ma pełną swobodę działania, ponieważ podczas całego procesu jego dłonie pozostają wolne.
Dzięki rozwojowi technologii AR w coraz większym stopniu eliminuje się potrzebę przeglądania papierowych dokumentów. To znacznie przyspiesza pracę operatorów oraz poprawia wydajność procesów przy jednoczesnym ograniczeniu przeciążenia wynikającego z dużego nagromadzenia informacji, a ponadto generuje oszczędności, wpływające na wynik finansowy zakładu.
Korzyści wynikające ze stosowania takich rozwiązań zauważają również dostawcy robotów i maszyn produkcyjnych. W przypadku, gdy operator potrzebuje wsparcia w rozwiązaniu problemu, Aidar równolegle z nawiązaniem połączenia wysyła skan 3D otoczenia operatora, umożliwiając zdalnemu ekspertowi szybką ocenę sytuacji, łatwe przeanalizowanie warunków w przestrzeni, a w efekcie wyróżnienie istotnych punktów wymagających przeprowadzenia pilnych działań utrzymaniowych lub serwisowych. Służby serwisowe działające z ramienia dostawcy maszyn nie muszą tracić cennego czasu na dojazd i mogą natychmiast wesprzeć klienta, prowadząc go krok po kroku przez konieczne działania.
Kluczowe zalety
Aplikacja Aidar jest dobrym przykładem potwierdzającym, że technologia rozszerzonej rzeczywistości nie jest już wizją przyszłości, tylko praktycznym narzędziem, pozwalającym realnie usprawniać pracę fabryk. Wdrożenie technologii AR w zakładzie pomaga obniżyć koszty, zwiększyć wydajność pracowników i poprawić bezpieczeństwo w hali produkcyjnej. Ważnym aspektem zastosowania systemów AR jest również możliwość usprawnienia procesów edukacji pracowników, co dziś jest szczególnie istotne nie tylko w przemyśle, ale we wszystkich strategicznych gałęziach gospodarki. Prezentowany system Aidar przyspiesza nabywanie nowych umiejętności przez pracowników – nawet o 40% w porównaniu do szkoleń realizowanych tradycyjnymi metodami.
Premierowe pokazy rozwiązania FANUC Polska i Kogifi Consulting Group odbyły się podczas najważniejszych wydarzeń branżowych 2019 r. – EMO w Hanoverze, AWE Europe w Monachium, Smart Maintanance w Stuttgardzie oraz Warsaw Industry Week w Nadarzynie koło Warszawy.
Aidar Digital – najważniejsze cechy produktu
- informacje IoT dostarczane są przez FIELD System w czasie rzeczywistym
- agregacja wykresów informacyjnych IoT
- integracja z zarządzaniem zadaniami i nawigacją wewnętrzną
- samouczki krok po kroku w 3D i rozszerzonej rzeczywistości – żadne kodowanie nie jest wymagane do ich tworzenia, udostępniania i używania
- zdalne wsparcie ekspertów – udostępnianie skanu audio, wideo i 3D w czasie rzeczywistym, przy współpracy z Microsoft HoloLens, tabletami i komputerami
- łatwe przechwytywanie wiedzy umożliwiające szybkie udostępnianie w całej organizacji i zwiększenie wydajności pracowników
- tryb on-line i off-line w celu zapewnienia poufności
- udostępnianie dokumentów
- obsługa bez użycia rąk
- audyt operacji
- dostępne w infrastrukturze Cloud lub On-Prem
- umożliwia rozszerzenie i dostosowanie do indywidualnych wymagań
FANUC POLSKA Sp. z o.o.
ul. Wendy 2
52-407 Wrocław
tel. 71 776 61 60
www.fanuc.pl
źródło: Automatyka 12/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus