Chwytak EGL o długim skoku dla robotów Universal Robots
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) drukuj
Inteligentne fabryki coraz częściej są sterowane za pomocą systemów informatycznych. Niezależnie i w czasie rzeczywistym kontrolują procesy produkcyjne, komunikują się i współpracują ze sobą i z człowiekiem. Dzięki coraz większej integracji ludzi, maszyn i procesów, produkcja staje się bardziej elastyczna i wydajna. W odpowiedzi na stale rosnące zapotrzebowanie na automatyzację procesów produkcyjnych, firma SCHUNK rozszerza asortyment Plug & Work dla lekkich robotów Universal Robots o czułe chwytaki o długim skoku do zautomatyzowanego załadunku obrabiarek. Mechatroniczny chwytak EGL jest przeznaczony do robotów serii CB oraz e.
Pierwszy na świecie uniwersalny chwytak z certyfikatem Profinet łączy moc, różnorodność i inteligencję. Kompaktowa konstrukcja chwytaka, z w pełni zintegrowaną w obudowie elektroniką sterującą i zasilającą, pozwala na jego stosowanie w systemach zdecentralizowanych. Maksymalna elastyczność interfejsu przez Profibus (do 12 Mb/s) i magistralę CAN (do 1 Mb/s) oraz certyfikowany Profinet umożliwia łatwą integrację z istniejącymi sterownikami. Złącza w standardzie przemysłowym ułatwiają podłączenie elektryczne. W ofercie dostępne są różnorodne przewody zasilające i do transmisji danych. Bieżąca kontrola prędkości zamknięcia i siły chwytania (50–600 N) zapewnia większą elastyczność przy chwytaniu szerokiego spektrum komponentów. Regulacja siły chwytu pozwala obsługiwać zarówno montaż obwodów elektronicznych, jak i kompletowanie towarów konsumpcyjnych oraz w inżynierii mechanicznej. Dowolnie programowalna pozycja palca w maksymalnym skoku na palec do 42,5 mm gwarantuje szeroki zakres wielkości obsługiwanych detali. Aby skrócić czas cyklu, palce można wstępnie umieścić w dowolnym miejscu, przemieszczając je z prędkością do 150 mm/s.
Dzięki chwytakowi EGL firma SCHUNK wyznacza nowy standard pod względem elastyczności, siły i funkcjonalności, zarówno w środowiskach czystych, jak i zanieczyszczonych. Inteligentny chwytak z pasowaniem kształtowym może w sposób niezawodny procesowo przenosić naprzemiennie różne detale o masie do 3 kg – zarówno wrażliwe na odkształcenie, jak i ciężkie. Solidna aluminiowa obudowa, stabilne prowadnice i bezszczotkowy serwomotor zapewniają dużą wytrzymałość, stałe siły chwytania w całym zakresie skoku i niezawodną eksploatację wymagającą minimalnych nakładów na konserwację. W przypadku awarii zasilania uruchamiany elektronicznie hamulec gwarantuje, że położenie palców chwytaka jest utrzymywane i nie ma potrzeby ich ponownego określania. Pełna elektronika sterująca i zasilająca jest zintegrowana w obudowie EGL Profinet w sposób oszczędzający miejsce, co pozwala na wykorzystanie chwytaka w systemach zdecentralizowanych. Dzięki napięciu roboczemu 24 V DC może być również stosowany w aplikacjach mobilnych.
Minimalne nakłady na przygotowania do eksploatacji
Zestaw startowy EGL firmy SCHUNK składa się z inteligentnego serwochwytaka z pasującymi płytami adapterowymi, kabli, standardowych części oraz wtyczki URCaps, która znacząco ułatwia programowanie mechatronicznego rozwiązania. Inteligentne, łatwe do zrozumienia funkcje działające w dobrze znanym interfejsie UR oraz wstępnie skonfigurowane parametry pozwalają uruchomić i zaprogramować chwytak w ciągu 15 minut. Na żądanie zestaw startowy jest dostępny z palcami chwytaka i wkładkami mocującymi.
Zestaw umożliwia wyjątkowo szybkie wdrożenie załadunku obrabiarek za pomocą lekkich robotów Universal Robots. W porównaniu z chwytakami konwencjonalnymi nakład czasu potrzebny do zaprojektowania, uruchomienia i zaprogramowania zostaje skrócony z 1–2 dni do mniej niż 60 minut. Dzięki inteligentnemu chwytakowi równoległemu EGL Profinet firma SCHUNK, lider w dziedzinie systemów chwytakowych i technologii mocowań, wykorzystuje potencjał wysoce elastycznych aplikacji dla użytkowników w zróżnicowanym środowisku Przemysłu 4.0.
Pełna gama systemów chwytakowych
Asortyment SCHUNK Plug & Work dla Universal Robots obejmuje chwytaki do współpracy człowieka z robotem, chwytaki pneumatyczne i elektryczne, układy czujników i układy wymiany. Przy maksymalnej sile chwytania 140–930 N, w zakresie skoku 6–42,5 mm, spełnia on wymagania różnych zastosowań zarówno w konwencjonalnej automatyce, jak i w aplikacjach opartych na współpracy człowieka z robotem.
Zakres systemów chwytakowych jest odpowiedni dla tych, którzy dopiero zaczynają działać w dziedzinie automatyki, jak również dla ekspertów z branży skrawania metali, motoryzacyjnej i elektronicznej, a także wielu innych branż, które chcą wykorzystać potencjał automatyki z pomocą robotów UR. Od chwytaka, przez systemy szybkiej wymiany, po czujniki siły i momentu – wszystkie interfejsy można łatwo połączyć. Wtyczki URCaps ułatwiają programowanie.
SCHUNK INTEC Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A, 05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
www.pl.schunk.com
źródło: Automatyka 12/2019
Słowa kluczowe
automatyka, chwytak, Chwytak EGL, chwytak współpracujący, roboty współpracujące, robotyka, SCHUNK, Universal Robots
Komentarze
blog comments powered by Disqus