Jak łatwo i szybko zbudować robota?
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) drukuj
Firma Bosch Rexroth wyznacza nowy standard w zakresie projektowania systemów wieloosiowych. Roboty kartezjańskie do typowych zadań w obszarze przenoszenia można teraz projektować i konfigurować w czasie krótszym nawet o 90 %.
Zestaw w pełni cyfrowych narzędzi przygotowanych przez Bosch Rexroth prowadzi użytkowników krok po kroku przez cały proces, generuje podgląd systemu na żywo do dalszej konfiguracji i natychmiast dostarcza dane CAD oraz dokumentację. Po zamówieniu systemu w sklepie internetowym użytkownik otrzymuje wstępnie zmontowany system wieloosiowy z precyzyjnie dopasowanymi komponentami. Dzięki nowemu, w pełni cyfrowemu i intuicyjnemu procesowi szybkiego wymiarowania, doboru, konfiguracji i zamawiania systemów firmy Bosch Rexroth użytkownicy mogą w zaledwie kilka minut tworzyć roboty liniowe do różnych zadań w obszarze przenoszenia, stosując wstępnie skonfigurowane kombinacje osi. Roboty te mogą obsługiwać ładunki o masie do 100 kg i obszary robocze do 13 m³.
Zakres zastosowań obejmuje zadania w obszarze paletyzacji, podnoszenia i układania, pozycjonowania, sortowania i montażu. W porównaniu z robotami przegubowymi systemy wieloosiowe zapewniają znacznie większą sztywność, precyzję i dynamikę. Można ich łatwo używać w środowisku produkcyjnym, ograniczając koszty i oszczędzając przestrzeń.
Łatwe wymiarowanie i dobór osi
Oprogramowanie LinSelect ułatwia proces projektowania i prowadzi użytkowników w sposób intuicyjny krok po kroku. Bazuje na pięciu wstępnie skonfigurowanych kombinacjach osi dostępnych w 36 wymiarach. Nowe procesy referencyjne umożliwiają opisywanie skomplikowanych sekwencji ruchu za pomocą zaledwie kilku parametrów. Następnie oprogramowanie LinSelect automatycznie wybiera wszystkie systemy napędów mechanicznych – wraz z kontrolerami i silnikami – uwzględniając wymagany okres eksploatacji i stopień precyzji. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby oprogramowanie przesłało wszystkie dane i parametry produktu do konfiguratora on-line w celu wprowadzenia końcowych korekt. Podgląd w czasie rzeczywistym pokazuje wybrany system w formie realistycznego modelu 3D – system wieloosiowy ze wszystkimi specyficznymi cechami jest widoczny z dowolnej perspektywy. Po zakończeniu szczegółowej konfiguracji komponentów, np. pozycji silnika, można pobrać dokumentację oraz model CAD. System wieloosiowy można następnie zamówić bezpośrednio w sklepie internetowym.
Wstępne zmontowanie
Aby ograniczyć do minimum czas instalacji, firma Bosch Rexroth dostarcza skonfigurowanego przez klienta robota jako urządzenie wstępnie zmontowane. W razie potrzeby robot może być dostarczony wraz z kompletnym układem zasilania i okablowaniem. Wszystkie komponenty podsystemu (mechaniczne, silnik i kontroler) są idealnie dopasowane do siebie. Uruchamianie jest prostsze również dzięki temu, że odpowiednie parametry osi są zapisywane w pamięci enkodera silnika i mogą być z niej odczytywane. Różne dołączone części i interfejsy ułatwiają montaż modułu osiowego na podstawie za pomocą uchwytów zaciskowych.
Inteligentny robot
Zakres prac związanych z uruchomieniem i programowaniem u klienta, a także podłączeniem robota do systemu sterowania wyższego poziomu można ograniczyć nawet o 80 %, korzystając z opcjonalnego pakietu Smart Function Kit. W przypadku tego rozwiązania system wieloosiowy staje się rozwiązaniem typu „podłącz i produkuj” z kontrolerem ctrlX DRIVE, systemem sterowania ctrlX CORE i wstępnie zainstalowanym oprogramowaniem. Kreator prowadzi użytkownika przez proces uruchamiania w zaledwie kilku krokach. Parametryzacja i konfiguracja osi całego systemu odbywa się automatycznie. Zamiast czasochłonnego wprowadzania kodu, robota można programować wizualnie za pomocą przygotowanych modułów funkcji.
BOSCH REXROTH Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa
tel. 22 738 18 00, fax 22 758 87 35
źródło: Automatyka 11/2023
Słowa kluczowe
automatyka, Bosch Rexroth, Roboty kartezjańskie, roboty przemysłowe, robotyzacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus