Lenze FAST w robotyce
Firma Lenze wprowadza na rynek moduły z pełnowartościowym rdzeniem robotyki. Pakiet Application Software Toolbox FAST został rozbudowany o kompletne, wstępnie przygotowane moduły robotyki.
Lenze to przedsiębiorstwo działające w obszarze modułowych, standardowych i przystosowanych do wielokrotnego wykorzystywania programów, służących do konstrukcji maszyn. Teraz specjaliści wykorzystujący funkcje Motion Centric Automation z pakietu Application Software Toolbox FAST otrzymali do dyspozycji kompletne, wstępnie przygotowane moduły dla robotyki. Dzięki temu udało się zintegrować roboty w ramach jednej, wspólnej koncepcji kompleksowej automatyzacji i znacząco uprościć sterowanie ich ruchami.
Nowe możliwości z Lenze FAST
Lenze zapewnia użytkownikom moduły technologiczne np. do aplikacji pick&place oraz odpowiednie oprogramowanie do transformacji współrzędnych dla różnych modeli kinematyki. Wewnątrz każdego modułu zintegrowany jest już bardzo wydajny rdzeń robotyki o sześciu stopniach swobody, co stanowi naprawdę nowatorskie rozwiązanie. Zapewnia on najwyższe stopnie swobody przy planowaniu ścieżki za pomocą PLCopen Part 4, jednocześnie umożliwiając wykonywanie ruchów typu pick&place tylko z użyciem parametryzacji, w sposób prosty i bez potrzeby znajomości zagadnień robotyki. W modułach robotyki FAST specjalistom z Lenze udało się w sposób perfekcyjny zintegrować robotykę i ruch. Dzięki temu niepotrzebne są już dodatkowe systemy i żmudne programowanie interfejsów.
Szybkie programowanie, szybkie działanie
Lenze dzieli robotykę na kinematykę i planowanie ścieżki. Geometryczna kalkulacja robota i model kinematyczny zostały zintegrowane w rdzeniu z uniwersalnym procesem transformacji współrzędnych, co wykonano we współpracy z niemieckimi uniwersytetami. Dzięki temu można odwzorować kinematykę dostosowaną do potrzeb klienta szybko i skutecznie, bez wstępnej wiedzy w zakresie robotyki.
Lenze oferuje zintegrowane modele kinematyki dla robotów Delta-2, Delta-3, ramieniowych, typu SCARA oraz różnych rodzajów robotów portalowych. Dodatkowo, oprócz sześciu osi głównych, można uruchomić osie pomocnicze, dzięki czemu można łatwo realizować procesy wymagające dużej szybkości ruchu, takie jak np. nanoszenie kleju czy prowadzenie głowicy zgrzewającej, przy wykorzystaniu wszelkiego rodzaju narzędzi roboczych TCP (ToolCenterPoint). Możliwa jest także synchronizacja robota z przenośnikiem taśmowym, np. do przechwytywania ruchomych obiektów.
Dostępne funkcje
Planowanie ścieżki oparto na standardzie PLCopen Part 4. Rdzeń robotyki realizuje klasyczne polecenia ruchów: liniowych, okrężnych, spline i point-to-point. Wymienione polecenia ruchów są zgodne z PLCopen Part 4 i dostępne w środowisku programowania IEC 61131. Dzięki funkcjom zawartym w PLCopen, takim jak Buffer-Mode czy Blending, realizowane są także inne operacje, w tym Look-Ahead i zużycie ruchów. Aby spełnić specyficzne wymagania robotyki, Lenze rozbudowało zestaw poleceń w PLCopen o specjalne funkcje.
Ścieżkę można planować niezależnie od kinematyki. Robotowi nie trzeba zadawać ścieżki ruchu, dopóki model kinematyczny nie zostanie przyporządkowany do modułów wywołujących ruch. Największą korzyścią tego rozwiązania jest fakt, że nawet jeśli kinematyka się zmieni, to i tak można zachować cały program. Wystarczy tylko wpisać parametry, bez konieczności przeprogramowania.
Dodatkowe ułatwienia
Moduł technologiczny FAST typu pick
&place obejmuje kompleksowe planowanie ścieżki. Dzięki temu inżynier mechanik nie musi martwić się o wywołanie poleceń ruchów bądź poleceń dla ścieżki. Wystarczy tylko skonfigurować parametry zadań. Jest to prosty sposób inicjowania ruchów typu pick&place przez zadanie pozycji docelowej oraz odpowiedniej wysokości pobierania.
Jak w przypadku każdego modułu technologicznego FAST, tak i w tym przypadku dostępny jest system wizualizacji w oprogramowaniu PLC-Designer, służący do przeprowadzania testów. Moduł ten jest niezwykle łatwy w użyciu. Dla ruchów pick&place użytkownik wybiera po prostu model kinematyczny, a następnie przywołuje i określa parametry modułu w programie, aby zainicjować proces pick&place. Dzięki Lenze FAST nawet złożony ruch pick&place jest tak łatwy do pozycjonowania, jak ruch jednoosiowy. Ponadto moduł jest wyposażony w system sterowania chwytaka i wskazuje możliwe punkty przechwytywania w przypadku, gdy np. miejsce, w którym element ma zostać złożony, nie jest jeszcze wolne.
Wsparcie Lenze
Firma Lenze wspiera producentów maszyn przy doborze napędów, które w istotny sposób wpływają na zużycie energii przez całą maszynę. Ten rodzaj współpracy użytkowników, producentów i dostawców napędów tworzy podstawę wdrażania koncepcji zapewniających optymalizację wszystkich kosztów, przez cały okres eksploatacji maszyn (Life Cycle Costs) i podnoszenie sprawności energetycznej. Zachęcamy do partnerskiej współpracy.
LENZE POLSKA Sp. z o.o.
ul. Roździeńskiego 188b
40-203 Katowice
tel. 32 203 97 73
e-mail: lenze@lenze.pl
www.lenze.pl
źródło: Automatyka 3/2015
Komentarze
blog comments powered by Disqus