Innowacyjne oprogramowanie do symulacji stanowisk zrobotyzowanych i programowania off-line robotów COMAU – ROBOSIM PRO
Prawidłowe przygotowanie oferty na stanowisko zrobotyzowane, szybkie zaprogramowanie celi zrobotyzowanej w której pracuje kilka robotów, sprawdzenie czasu cyklu, zasięgów i prawidłowy dobór robota dla aplikacji – to wszystko nie może odbyć się bez właściwego oprogramowania symulacyjnego 3D. Takie oprogramowanie to także konieczne narzędzie w firmach integratorskich, które w perspektywie rosnących wymagań Klientów muszą zaprezentować ofertę nie tylko technicznie odpowiednią i korzystną ceną ale także z odpowiednią wizualizacją procesu, demonstrującą Klientowi końcowemu projekt linii w ‘wirtualnym świecie’.
COMAU ROBOTICS wychodząc naprzeciw potrzebom swoich Klientów i Integratorów Systemów zrobotyzowanych oferuje wysokiej jakości specjalistyczne oprogramowanie ROBOSIM PRO.
Wirtualny kontroler i środowisko symulacyjne:
Oprogramowanie COMAU składa się z 2 współpracujących ze sobą modułów – środowiska 3D do symulacji robotów COMAU – SIM 3D oraz wirtualnego kontrolera C5G.
- Dzięki ścisłej współpracy obu modułów oprogramowanie umożliwia:
- Analizę zasięgu robotów wszystkich typów produkcji COMAU ROBOTICS
- Analizę czasu cyklu opartą o planer trajektorii (RRS), uwzględniający realne osiągi danego robota
- Analizę czasu cyklu opartą o wirtualny kontroler robota C5G
- Wykonanie symulacji ruchów robota
- Wykonanie symulacji dodatkowych obiektów takich jak przenośniki, zachowanie detalu, chwytaki i wiele innych
- Programowanie robota w trybie offline – przygotowanie trajektorii ruchu opartej o prawdziwy język programowania robotów COMAU – PDL2, wszystko z wykorzystaniem wirtualnego panelu programowania TeachPendant.
Świetne narzędzie szkoleniowe
Oprogramowania ROBOSIM PRO to także świetne narzędzie do szkolenia Inżynierów w zakresie programowania robotów COMAU – dzięki oprogramowaniu szkolenie nowych pracowników staje się proste jak nigdy dotąd – Inżynierowie szkolą się z programowania robota w dowolnej chwili i dowolnym miejscu, bez konieczności pracy z prawdziwym robotem. Dodatkowo, dzięki wirtualnemu panelowi programowania, który pracuje i działa identycznie z prawdziwym panelem programowania robota Inżynierowie programiści mogą sprawdzić napisane przez siebie programy bez konieczności posiadania prawdziwego robota.
Proste w obsłudze, kompletne i intuicyjne:
Praca z oprogramowaniem SIM 3D jest prosta i intuicyjna a wykonanie symulacji lub programowania robota w trybie offline przebiega w kilku prostych krokach.
Zazwyczaj praca inżynierów z oprogramowaniem zaczyna się od importu modelu robota COMAU.
Oprogramowanie umożliwia pracę z wirtualnym modelem dowolnego robota COMAU – wszystkie potrzebne biblioteki robotów są wbudowane w oprogramowanie, dzięki czemu można je szybko zaimportować.
Po imporcie danego robota oprogramowanie automatycznie instaluje planer trajektorii RRS, który zapewnia modelowi pracę z parametrami właściwymi dla prawdziwego robota danego typu.
Od tego momentu robotem można sterować z poziomu symulatora SIM3D lub przy użyciu wirtualnego panelu programowania.
Aby sprawdzić zasięgi/zasymulować ruchy robota najczęściej potrzebny jest wirtualny model środowiska pracy – a więc model ogrodzeń, maszyny z którą ma współpracować robot itp.
Tutaj także oprogramowanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników – w ROBOSIM PRO można dokonać importu dowolnej geometrii 3D (np. pliku stp) stworzonej w programach inżynierskich CAD (np. SolidWorks, Inventor, Catia). Jeśli użytkownik nie dysponuje takim modelem ROBOSIM PRO umożliwia także rysowanie w 3D. Najczęściej użytkownicy korzystają z możliwości prostego tworzenia sześcianów, walców i innych prostych figur geometrycznych reprezentujących wymiarami maszyny, ale oprogramowanie umożliwia także tworzenie bardziej skomplikowanych kształtów krzywoliniowych.
Po stworzeniu środowiska robota (lub imporcie poprzez plik stp) i ustawieniu robota we właściwym miejscu można rozpocząć symulację.
Pierwszym krokiem jest stworzenie narzędzia robota (tool) – w tym celu można skorzystać z wbudowanej biblioteki, zaimportować gotowy model narzędzia lub stworzyć z geometrii. Oprogramowanie umożliwia stworzenie narzędzia z właściwym TCP (tool center point) oraz właściwym układem referencyjnych dla flanszy robota (przy wykorzystaniu specjalnego kreatora).
Po stworzeniu narzędzia przychodzi czas na stworzenie punktów.
Punkty tworzy się poprzez doprowadzenie robota (lub tylko narzędzia lub układu współrzędnych) do właściwego miejsca w przestrzeni wirtualnej 3D i zapamiętanie punktu. Stworzoną grupę punktów można następnie „przywiązać” do obiektu 3D – tworząc tzw. frame (układ współrzędnych obiektu, do którego przywiązane są punkty). Dzięki temu przesunięcie obiektu w przestrzeni powoduje także przesunięcie wszystkich punktów.
Po stworzeniu punktów należy wskazać robota (wirtualny model), do którego przytwierdzone jest narzędzie, które ma osiągnąć dane pozycje (punkty stworzone wcześniej).
Po tej operacji można już tworzyć ścieżkę. Oprogramowania umożliwia proste stworzenie ścieżki ruchu robota, poprzez wskazanie punktów oraz ich kolejności.
W tak stworzonej ścieżce można edytować punkty wskazując na ruchy robota, realizowane jako ruchy przestawcze (typu joint), liniowe (linear) lub po okręgu (circular) a także zdefiniować kolejność, szybkość TCP narzędzia a także konfigurację osiową robota potrzebną do osiągnięcia danego punktu.
Tak stworzona ścieżka umożliwia uruchomienie ruchu wirtualnego ruchu robota, który odtworzy zaprojektowaną ścieżkę.
Oprogramowanie COMAU posiada także wbudowany edytor programów, w którym można wywołać stworzone ścieżki, uruchomić ścieżki ruchu obiektów, ‘przykleić i odkleić’ element od chwytaka (np. pudełko podczas symulacji paletyzacji), można też sterować wirtualnymi wejściami i wyjściami oraz ustawić właściwość danego obiektu jako „widzialny/niewidzialny”.
Dzięki temu inżynier projektujący w ROBOSIM PRO działa jak ‘scenarzysta’ ustawiając w edytorze programów kolejne sekwencje symulacji.
Warto wspomnieć że przygotowanie ruchów robota dla symulacji może być realizowane także z wirtualnego panelu programowania – a tak utworzone może zostać wyeksportowane do prawdziwego robota poprzez proste połączenie komputera PC i kontrolera robota kablem ETHERNET.
Warto też wspomnieć, że programy utworzone poprzez wirtualny panel programowania mogą być także edytowane w trybie tekstowym w oprogramowaniu WIN C5G służącym do bezpośredniej komunikacji i edycji programów robotów COMAU z kontrolerem C5G.
Bogata oferta funkcji oprogramowania ROBOSIM PRO, możliwość programowania off-line, wirtualny kontroler, wirtualny panel programowania teach pendant zostały docenione przez wielu użytkowników robotów COMAU oraz Integratorów COMAU w Polsce i na Świecie. Dzięki wsparciu zapewnianemu przez zespół projektowy COMAU w Polsce każdy inżynier, który potrzebuje pomocy w nauce nowego oprogramowania nie pozostanie bez pomocy a oprogramowanie ROBOSIM PRO pomoże zarówno firmom integratorskim jak i Klientom końcowym zarówno w nowych projektach (symulacja, analiza zasięgów) jak i już istniejących systemach zrobotyzowanych COMAU (programowanie off-line nowego detalu podczas gdy dana instalacja robotów w świecie rzeczywistym produkuje istniejące detale np. 7 dni w tygodniu na 3 zmiany i nie ma czasu na ręczne przezbrojenie i programowanie na obiekcie bez wsparcia off-line).
źródło: COMAU
Słowa kluczowe
Comau, oprogramowanie przemysłowe, ROBOSIM PRO, robotyka przemysłowa, symulacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus