Rewolucja w automatyzacji dzięki kobotom
Piotr Adamski (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) drukuj
Nieustanny rozwój przemysłu spowodował, iż automatyzacja stała się kluczowym czynnikiem wzrostu efektywności i wydajności przedsiębiorstw. Aby zapewnić swoim klientom jeszcze lepsze rozwiązania dla inteligentnych fabryk i aplikacji mobilnych, Bosch Rexroth współpracuje z innymi wiodącymi na rynku firmami. Scalając kompetencje i zasoby, poszerza ofertę o niezawodne i zrównoważone rozwiązania, co ostatecznie wspiera wzrost i innowacje w branży.
Do najnowszych osiągnięć automatyki przemysłowej należą roboty współpracujące (koboty), zaprojektowane do pracy obok ludzi w sposób bezpieczny i efektywny. Przejmując większościowe udziały w Kassow Robots, firma Bosch Rexroth rozszerzyła swoją ofertę o kolejne produkty. Dzięki tej silnej współpracy kontynuuje postęp w technologii robotów i łączy siły, aby dostarczyć swoim klientom jeszcze więcej korzyści.
W kooperacji z człowiekiem
Tradycyjne roboty przemysłowe od dawna kojarzone są z dużymi, ciężkimi maszynami, osłoniętymi wygrodzeniem ze względów bezpieczeństwa. Jednak pojawienie się kobotów może zmienić ten obraz. Są to maszyny zdolne do pracy obok ludzi bez konieczności tworzenia fizycznych barier czy zapewniania skomplikowanych środków bezpieczeństwa. Zastosowanie kobotów wiąże się z wieloma benefitami. Przede wszystkim jest to bezpieczeństwo.
W przeciwieństwie do tradycyjnych odpowiedników, koboty są zaprojektowane do pracy w dynamicznie zmieniającym się środowisku, w którym mogą występować ludzie. Minimalizuje się przy tym ryzyko wypadków i obrażeń. Otwiera to nowe możliwości automatyzacji w środowiskach, w których ludzie i roboty muszą ściśle współpracować. Co więcej, koboty są bardzo łatwe w programowaniu, co znacznie skraca czas przeszkolenia załogi. Niezależnie od tego, czy chodzi o procesy montażu, pick & place, czy kontrolę jakości, koboty mogą być elastycznie stosowane i szybko przeprogramowywane. Ta elastyczność jest szczególnie cenna w branżach, w których potrzeby produkcyjne szybko się zmieniają.
Koboty nowej generacji
Wśród czołowych graczy na rynku kobotów należy wymienić firmę Kassow Robots, założoną przez Kristiana Kassowa w 2014 r. w Kopenhadze. Mający doświadczenie w robotyce oraz wizję bardziej bezpiecznej i efektywnej produkcji, Kassow postanowił opracować nową generację kobotów dostosowanych do potrzeb współczesnego przemysłu. Kassow Robots opracowuje i produkuje lekkie, unikalne i wydajne, siedmiosiowe roboty współpracujące do zastosowań przemysłowych. Mottem firmy są słowa strong, fast, simple (mocne, szybkie, proste). Roboty firmy Kassow Robots wyróżniają się siłą i szybkością – mają zasięg od 850 mm do 1800 mm i udźwig od 5 kg do 18 kg. Pięć lekkich modeli robotów z siedmioma osiami może być praktycznie natychmiast wdrożonych w przedsiębiorstwach każdej wielkości.
Dzięki swojej prostocie w użytkowaniu koboty oferują wysoki poziom elastyczności. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie mają własnych specjalistów ds. robotów, mogą samodzielnie i niedrogo wdrażać zaawansowaną automatyzację i programowanie.
Dzięki dużemu zasięgowi i udźwigowi, niezrównanej elastyczności, precyzji i szybkości, koboty poradzą sobie zarówno z lekkimi, jak i ciężkimi ładunkami w każdym zastosowaniu. Niezależnie od tego, jakie prace planujemy, roboty wykonają je z łatwością. Są one zarówno mocne i lekkie, jak i wytrzymałe. Obudowa wykonana jest z aluminium i materiałów o wyjątkowej odporności. Pięć szczególnie wytrzymałych modeli zapewnia optymalną wydajność w każdych warunkach.
Koboty można łatwo i wydajnie konfigurować i programować. Dzięki swoim wymiarom i wadze mogą być używane nawet w bardzo ciasnych przestrzeniach, w różnych obszarach i zastosowaniach. Kolejną zaleta jest szybka stopa zwrotu i możliwość sprostania najróżniejszym wyzwaniom. Roboty współpracujące pomagają pracownikom tworzyć wartość dodaną w każdej firmie, począwszy od automatyzacji rutynowych zadań, po wykonanie zadań o wysokim stopniu złożoności.
Zastosowanie
Wszechstronność Kassow Robots otwiera szeroki wachlarz możliwości dla producentów poszukujących optymalizacji swoich procesów produkcyjnych. W montażu samochodów koboty mogą pomagać np. w takich zadaniach, jak wkręcanie śrub, klejenie i manipulowanie elementami, poprawiając wydajność i kontrolę jakości. W produkcji elektroniki koboty świetnie sprawdzają się w zadaniach, w których wymagana jest dokładność – takich jak lutowanie i umieszczanie komponentów, gdzie kluczowe są precyzja i powtarzalność.
Poza tradycyjnym przemysłem produkcyjnym, Kassow Robots wkracza również w takie branże, jak logistyka, rolnictwo i opieka zdrowotna. W magazynach koboty mogą usprawniać realizację zamówień i zarządzanie zapasami, podczas gdy w rolnictwie mogą pomagać w zbiorach i monitorowaniu plonów. W dziedzinie opieki zdrowotnej, koboty mają potencjał zrewolucjonizowania opieki nad pacjentem, przez automatyzację powtarzalnych zadań i umożliwienie pracownikom służby zdrowia skupienie się na bardziej złożonych wyzwaniach.
Przyszłość kobotów
Technologia nadal ewoluuje, a przyszłość kobotów i firm napędzających ich rozwój – takich jak Kassow Robots – wygląda obiecująco. Dzięki ciągłemu postępowi w sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i technologiach sensorowych, koboty staną się jeszcze mądrzejsze, bardziej elastyczne i bezpieczniejsze w pracy obok ludzi. Wraz ze wzrostem dostępności i łatwości wdrożenia, oczekuje się również, że ich adopcja przyspieszy w różnych branżach przemysłu, przynosząc za sobą dalsze innowacje i zwiększoną efektywność produkcji.
Korzyści z zastosowania produktów Kassow Robots
- Duże możliwości manewrowania i zasięg pozwalający dotrzeć do każdego kąta – siódma oś zapewnia dużą zwinność oraz elastyczność, dzięki czemu ramię robota może pracować nawet w bardzo małych przestrzeniach.
- Łatwe programowanie i użytkowanie – nabywca nie musi angażować specjalistów ds. obsługi robotów. Może programować swoje koboty i korzystać z nich samodzielnie
- Duża elastyczność i szybkie przemieszczanie – dzięki niewielkiemu ciężarowi i systemowi plug & play koboty można łatwo przenosić w różne miejsca zakładu produkcyjnego.
- Pracownicy i koboty w jednym zespole – pracownicy mogą skupić się na zadaniach generujących większą wartość dodaną. Pracami powtarzalnymi i niebezpiecznymi zajmą się ich koledzy – koboty.
- Szybkie ROI i większe zadowolenie pracowników – koboty szybko zaczynają na siebie zarabiać, a ich produktywność zwiększa konkurencyjność firmy.
BOSCH REXROTH SP. Z O.O.
ul. Jutrzenki 102/104
02-230 Warszawa
tel. 22 738 18 00
źródło: Automatyka 5/2024
Słowa kluczowe
automatyka, automatyzacja, bosch rexroth, cobot, Kassow Robots, kobot, roboty współpracujące, robotyzacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus