Spawanie elementów metodą TIG z dwoma robotami KUKA KR 10 AGILUS
Piotr Garbowski (KUKA CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce) drukuj
Taskoprojekt znów sięga po roboty KUKA. Firma stworzyła unikalną linię spawalniczą dla wiodącego producenta z branży produktów sanitarnych. Jej sercem jest komora argonowa z dwoma kompaktowymi robotami KUKA KR 10 AGILUS.
Spawanie łukowe należy do najczęściej robotyzowanych procesów. Wiąże się to przede wszystkim z rosnącymi wymaganiami jakościowymi w zakładach produkcyjnych, dążeniem do osiągnięcia wysokiej wydajności i optymalizacji kosztów. Potwierdzają to inżynierowie z Taskoprojekt, jednej z najdłużej działających polskich firm zajmujących się automatyką i robotyką przemysłową. Taskoprojekt robotyzuje procesy spawalnicze m.in. w sektorze automotive, ale też w innych branżach. Ostatnio zespół firmy pracował nad stworzeniem linii do spawania elementów urządzeń sanitarnych metodą TIG. Stroną zamawiającą był europejski lider w ich produkcji, przedsiębiorstwo posiadające dwa nowoczesne zakłady w centralnej Polsce.
Linia zaprojektowana i wykonana od podstaw przez Taskoprojekt to zaawansowane automatycznie stanowisko umożliwiające spawanie szerokiego spektrum elementów (w sumie ponad 120 różnych detali).
Spawanie metodą TIG w osłonie argonowej z dwoma robotami KUKA KR 10 AGILUS
– Nasza stacja składa się z kilku kluczowych elementów: stacja załadunku, gdzie musi być zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo operatora, komora spawalnicza, w której musimy osiągnąć odpowiednią jakość procesu, kontrola jakości oraz stacja rozładunku w technologii pick & place – wymienia Damian Chęciński, zaangażowany w projekt automatyk z Taskoprojekt.
Jak podkreśla nasz rozmówca, klient końcowy szczegółowo określił normy związane z bezpieczeństwem operatora, ale też jakością spoiny oraz efektywnością pracy linii. Klient zdecydował się na spawanie metodą TIG w osłonie argonowej. Metoda ta pozwala na osiągnięcie nienagannych połączeń. Dzięki zastosowaniu dwóch jednakowych robotów KUKA z serii KR 10 AGILUS detale są spawane z dokładnością i powtarzalnością niemożliwą do osiągnięcia przy spawaniu manualnym. Kompaktowa budowa robotów KUKA KR 10 AGILUS pozwoliła zmieścić je w stosunkowo niewielkiej komorze spawalniczej wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.
– To, co wyróżnia naszą instalację spośród innych rozwiązań, to zupełnie inne podejście do środowiska, w którym realizowany jest proces. Zrezygnowaliśmy z klasycznego sposobu podawania gazów osłonowych przez dyszę palnika na rzecz zanurzenia instalacji w hermetycznej komorze w całości wypełnionej argonem – mówi nam Krzysztof Dąbrowski, robotyk współpracujący z Taskoprojekt, zwracając uwagę na unikalny charakter całego rozwiązania.
– Detale są transportowane do środka przez specjalne śluzy, aby nie dopuścić do skażenia wewnętrznej atmosfery powietrzem. Dzięki temu jesteśmy pewni, że bez względu na kształt spawanego detalu nasze łączenia wolne są od błędów porowatości – dodaje Krzysztof Dąbrowski.
Zintegrowany system kontroli jakości
Tuż po opuszczeniu komory spawalniczej detale są poddawane procesowi w pełni automatycznej kontroli jakości. Dzięki niej jakość spawania poszczególnych elementów może być na bieżąco monitorowana przez obsługę linii, tak by w przypadku pojawienia się ewentualnych niedoskonałości spoin ich wykrycie odbywało się natychmiastowo, umożliwiając sprawną korektę procesu.
– Analizowanymi parametrami są wciągnięcie materiału, szerokość spoiny oraz maksymalne przesunięcie, czyli osiowość – podkreśla Grzegorz Kowalik, programista PLC w Taskoprojekt.
– Na system kontroli jakości składają się cztery profilometry umieszczone wewnątrz stacji oraz jednostka centralna. Jednostka centralna komunikuje się ze sterownikiem PLC oraz komputerem przemysłowym. Ze sterownikiem PLC za pomocą protokołu UDP wymieniamy informacje dotyczące wyników kontroli jakości oraz numeru aktualnie produkowanej referencji, natomiast z komputerem przemysłowym wymieniamy szczegółowe informacje dotyczące kontroli i te informacje wymieniane są za pomocą protokołu TCP. Wyniki pomiarów są archiwizowane w bazie danych, dzięki czemu operator ma łatwy dostęp do archiwalnych wyników i może wyciągać z nich wnioski – wyjaśnia Grzegorz Kowalik.
Robotyzacja spawania w osłonie gazów obojętnych z KUKA
Linia stworzona przez Taskoprojekt to przykład skutecznego zastosowania robotów w procesach spawalniczych w osłonie gazów obojętnych. Roboty KUKA należą do najlepiej przystosowanych robotów w tym zakresie bez względu na wybraną metodę spawania. Rozwiązania KUKA nie ograniczają się wyłącznie do sprawdzonych robotów spawalniczych. To również dedykowane oprogramowanie, gotowe pakiety i moduły, których zadaniem jest ułatwienie automatyzacji spawania oraz skrócenie czasu integracji aplikacji spawalniczych.
Szczegóły są dostępne na podstronie poświęconej spawaniu w osłonie gazów obojętnych z wykorzystaniem robotów KUKA.
Taskoprojekt od 1968 r. zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla wielu gałęzi przemysłu. Od ponad 50 lat projektuje, wykonuje oraz uruchamia zaawansowane urządzenia dla klientów z różnych branż, wykorzystując ogromne doświadczenie i sprawdzone know-how. Taskoprojekt zapewnia kompleksową obsługę projektów (projekty pod klucz) – od opracowania pełnej koncepcji realizacji procesu technologicznego i przygotowania projektu poprzez wykonanie aż po uruchomienie i nadzór produkcji.
źródło: KUKA
Komentarze
blog comments powered by Disqus