Polecana Książka: "Robotyka urologiczna"
Andrzej Barciński drukuj
W pierwszym kwartale 2014 r. ukazała się najnowsza publikacja sfinansowana przez AGH Akademię Górniczo-Hutniczą w ramach wspierania kształcenia na kierunku Inżynieria Biomedyczna.
Książka „Robotyka urologiczna” została wydana pod patronatem naukowym Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Promocja tej pięknie wydanej książki odbyła się 5 marca 2014 r. w auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Jej autorzy – prof. Zygmunt Dobrowolski (wybitny lekarz urolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz prof. Ryszard Tadeusiewicz (wybitny inżynier automatyk z Akademii Górniczo-Hutniczej, jeden z pionierów inżynierii biomedycznej w Polsce) przybliżyli czytelnikom oferowane medycynie nowoczesne rozwiązania techniczne, do których należą roboty chirurgiczne. O popularności robotów decyduje ich precyzja, powtarzalność i przewidywalność działania. Autorzy przedstawili drogę robotów do sal operacyjnych, funkcje przez nie pełnione, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania nowoczesnych robotów w urologii.
Na łamach książki zaprezentowano wiedzę dotyczącą podstaw robotyki (również chirurgicznej), ze szczególnym uwzględnieniem robotyki urologicznej – dziedziny, która gwarantuje małoinwazyjne operacje, w tym operacje onkologiczne prostatektomii radykalnej. Wiedzę tę zawarto w 16 bogato ilustrowanych rozdziałach:
1. Roboty chirurgiczne – wprowadzenie techniczne.
2. Początki systemów robotycznych w urologii.
3. Urologiczne systemy zintegrowane z komputerem.
4. Robotyka urologiczna.
5. Umiejscowienie portów w robotycznych operacjach urologicznych.
6. Podstawy anatomii robotycznej miednicy mniejszej.
7. Radykalna prostatektomia wykonywana metodą Instytutu Vattikuti.
8. Radykalna prostatektomia wykonana przy użyciu robota – doświadczenia europejskie.
9. Leczenie raka stercza metodą HIFU.
10. Robotyczne operacje nerek.
11. Pieloplastyka robotyczna: technika operacyjna i wynik operacji.
12. Radykalna cystektomia robotyczna.
13. Porównanie skuteczności cystektomii laparoskopowej i robotycznej.
14. Porównanie cystektomii otwartej i robotycznej.
15. Aspekty finansowe prostatektomii robotycznej.
16. Technologia robotyczna: podróż w przyszłość.
Stosowanie robotów medycznych stanowi postęp w rozwoju ochrony zdrowia i jest rozwiązaniem ze wszech miar opłacalnym. Znaczne oszczędności sprowadzają się do zmniejszenia kosztów społecznych, co jest wynikiem krótszej hospitalizacji (mała urazowość i szybkie gojenie się ran pooperacyjnych) oraz rekonwalescencji pacjenta, mniejszego zapotrzebowania na krew do transfuzji i mniejszej ilości lekarstw, wyleczenia chorego i jego szybkiego powrotu do pracy.
Niestety, robotyka urologiczna rozwija się w Polsce bardzo wolno. Obecnie w jedynego robota medycznego da Vinci jest wyposażony Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Twórcy robota da Vinci sprzedali w 2011 r. w Europie ponad 300 robotów (w tym we Francji, Niemczech i we Włoszech po około 50, w Hiszpanii – około 25, a nawet w Czechach i w Rumunii – po około 10). Autorzy publikacji chcieliby, aby efektem lektury książki było powstanie kilku centrów robotycznych, w których swoje umiejętności urologiczno-chirurgiczne doskonaliliby polscy urolodzy, a pacjenci korzystaliby z najnowszych osiągnięć techniki. Apelują do ekonomistów, by zajęli się rzeczywistym rachunkiem kosztów i zysków robotyki urologicznej oraz do prawników i polityków o odpowiednie inicjatywy legislacyjne.
Książkę polecamy nie tylko studentom kierunku Inżynieria Biomedyczna. Powinni się z nią zapoznać także inni jej adresaci: lekarze – urolodzy i chirurdzy, a także robotycy – projektanci i konstruktorzy robotów. Będzie ona również ciekawą lekturą dla fanów robotyki i miłośników literatury popularno-naukowej. Na uwagę zasługuje też poprzedzający zasadniczą część publikacji spis skrótów, wyjaśniający blisko 200 akronimów i haseł w języku angielskim.
Wydawnictwo Lettra-Graphic, Kraków 2014 (ISBN: 978-83-89937-70-4), 143 s., 2 tab., 135 rys., 4 wykresy, bibl. 321 poz.
dr. inż. Małgorzata Kaliczyńska
PAR
Komentarze
blog comments powered by Disqus