Pracownia automatyki, robotyki i systemów wizyjnych
W Słupskim Inkubatorze Technologicznym, w jednej z hal produkcyjnych działa uruchomiona pod koniec 2013 r. Pracownia Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych (ARiSW). Na jej potrzeby została przeznaczona hala produkcyjna o powierzchni 230 m2.
W skład Pracowni Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych wchodzą:
- stanowisko z robotem typu DELTA,
- stanowisko z dwoma robotami typu SCARA, z czego jednym w pozycji podwieszonej,
- mobilne stanowisko z robotem typu SCARA,
- stanowisko zaawansowanego i bardzo wydajnego systemu wizyjnego,
- mobilne stanowisko z systemem i czujnikiem wizyjnym,
- mobilne stanowisko skanera 3D,
- oprogramowanie CAD – Solid Edge,
- oprogramowanie TML-RMS (ang. Resource Management System) typu SaaS.
Każde ze stanowisk jest wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz adekwatne oprogramowanie.
Usługi świadczone przez pracownię to m.in.:
- wypożyczanie zrobotyzowanych stanowisk, wraz z dostosowaniem i integracją ich z rozwiązaniami, jakich dana firma wymaga,
- doradztwo przy wyborze jak najlepszych rozwiązań, przystosowanych do potrzeb danego przedsiębiorcy,
- prowadzenie szkoleń z wykorzystaniem sprzętu najwyższej jakości i najnowszych technologii automatyki i robotyki,
- projektowanie systemów zrobotyzowanych,
- skanowanie i analizowanie wyrobów za pomocą skanera 3D i specjalistycznego oprogramowania.
Co istotne, skanowanie może odbywać się zarówno w pracowni, jak i w siedzibie zamawiającego usługę.
Stanowisko z robotem typu DELTA
Stanowisko zostało wyposażone w robot typu DELTA, podwieszony w górnej części konstrukcji stanowiska. Na wysokości roboczej pracy chwytaka robota DELTA znajdują się dwa transportery taśmowe, które poruszają się niezależnie, z różnymi prędkościami. Zaprogramowana aplikacja (oprogramowanie) stanowiska służy do symulacji produkcji, polegającej na przenoszeniu pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) na drugim transporterze taśmowym, znajdującym się wewnątrz stanowiska. Stanowisko wyposażono w system wizyjny, rozpoznający kontury, kolory detali oraz ich położenie we współrzędnych XY i R. Dodatkowo stanowisko wyposażone zostało w system śledzenia, umożliwiający kontrolę prędkości poszczególnych transporterów taśmowych oraz synchronizację ich z systemem wizyjnym oraz robotem.
Stanowisko z dwoma robotami typu SCARA
Stanowisko charakteryzuje się uniwersalnością w zastosowaniu różnego rodzaju robotów typu SCARA. W jego skład wchodzą: robot posadowiony tradycyjnie, na postumencie oraz robot podwieszany. Robot podwieszany ma udźwig 10 kg, zaś robot stojący – maksymalnie 20 kg oraz stopień ochrony obudowy IP65.
Aplikacja służy do przenoszenia pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) ich na drugim transporterze taśmowym, znajdującym się wewnątrz stanowiska. W obszarze pracy robotów znajdują się dwa transportery taśmowe, poruszające się niezależnie z różnymi prędkościami. Stanowisko wyposażone jest w odpowiedni system wizyjny, rozpoznający kontury detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Dodatkowo stanowisko wyposażone zostało w system śledzenia (stanowiący integralną część sterownika z robotami), umożliwiający kontrolę prędkości poszczególnych transporterów taśmowych oraz synchronizację ich z systemem wizyjnym i robotami.
Mobilne stanowisko z robotem typu SCARA
Stanowisko charakteryzuje się uniwersalnością, ograniczoną wagą i kompaktowymi wymiarami, umożliwiającymi transport w samochodzie. Zamontowany w nim został robot posadowiony tradycyjnie, na postumencie. Udźwig robota wynosi 10 kg.
Zaprogramowana aplikacja służy do przenoszenia pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych wewnątrz stanowiska transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) ich na platformie – postumencie w pobliżu mocowania robota. Stanowisko wyposażono w odpowiedni system wizyjny, rozpoznający kontury detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Stanowisko jest też wyposażone w system śledzenia, stanowiący integralną część sterownika robota i umożliwiający kontrolę prędkości transportera taśmowego oraz synchronizację z systemem wizyjnym oraz robotem.
Stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego
Jest to stanowisko zaawansowanego i bardzo wydajnego systemu wizyjnego, które pozwala demonstrować typowe aplikacje, wykorzystujące system wizyjny, takie jak np. kontrola jakości, wykrywanie wad, lokalizacja detali lub pozycjonowanie.
Zainstalowany w stanowisku system wizyjny obsługuje obraz wysokiej rozdzielczości (kamera o rozdzielczości 5 Mpx) i pracuje z dużą prędkością (mierzoną w liczbie detali na jednostkę czasu – na poziomie minimum 20 inspekcji na sekundę). Umożliwia łatwą integrację z zewnętrznymi urządzeniami.
Stanowiska z robotem typu DELTA, z dwoma robotami typu SCARA, wraz ze stanowiskiem zaawansowanego systemu wizyjnego, można zestawić i połączyć w jedną zautomatyzowaną linię.
Mobilne stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego
Podobnie jak stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego, również mobilne stanowisko systemu oraz czujnika wizyjnego pozwala demonstrować typowe aplikacje, wykorzystujące system lub czujnik wizyjny, związane np. z kontrolą jakości, wykrywaniem wad, lokalizacją detali czy pozycjonowaniem.
System oraz czujnik wizyjny zainstalowane na stanowisku w prosty sposób (w trzech prostych krokach: ustawienia kamery, obszar wzorca, testowanie) umożliwiają definiowanie kryteriów inspekcji wizyjnej, a także pozwalają na łatwą integrację z zewnętrznymi urządzeniami (przesyłanie wyników pomiarów do komputera przemysłowego).
Stanowisko tworzy wygodne środowisko do prób i porównywania możliwości systemu i czujnika wizyjnego, w celu doboru optymalnego rozwiązania do konkretnej aplikacji.
Skaner 3D
Stanowisko skanera 3D wyposażone jest w najnowsze rozwiązania z dziedziny skanowania 3D. W skanerze zastosowano technologię niebieskiego światła, która pozwala na szybsze i dokładniejsze pomiary. Dodatkowym atutem jest kompaktowość i mobilność urządzenia, które może wykonywać pomiary nie tylko w pracowni, ale także na miejscu u zleceniodawcy. Wyniki pomiarów można analizować za pomocą darmowego oprogramowania, które dostępne jest do pobrania ze strony producenta.
Profesjonalne oprogramowanie typu CAD 2D/3D – Solid Edge
Oprogramowanie to umożliwia w pracowni przygotowywanie projektów stanowisk z zakresu automatyki i robotyki oraz wykonywanie projektów na zlecenie firm zewnętrznych. Oprogramowanie pozwala m.in. na modelowanie części i złożeń oraz generowanie dokumentacji płaskiej.
OMRON ELECTRONICS Sp. z o.o.
Robot typu DELTA zamontowany na górnej części konstrukcji stanowiska
Głowica wykonawcza robota z zamontowaną kamerą zintegrowanego systemu wizyjnego
Modułowy zespół stanowisk robotów przemysłowych ze zintegrowanym systemem transportowym
źródło: Omron
Komentarze
blog comments powered by Disqus