SCHUNK liderem systemów wymiany narzędzi
Wojciech Trypolin drukuj
Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych wykonywanych przez roboty wymusza rozwój oprzyrządowania umożliwiający realizację postawionych zadań. Firma Schunk, będąca liderem w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, oferuje szeroką paletę produktów przeznaczonych do wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, umożliwiających tworzenie tak aplikacji standardowych, jak i dedykowanych rozwiązaniom specjalnym.
Szybkozłącza do robotów przemysłowych i laboratoryjnych
Oferta firmy Schunk w zakresie akcesoriów do robotów obejmuje: chwytaki pneumatyczne, chwytaki serwoelektryczne, przepusty obrotowe, kompensatory błędu położenia, jednostki antykolizyjne, wrzeciona pneumatyczne i systemy wymiany narzędzi. Szczególnie te ostatnie przechodzą duży rozwój konstrukcyjny związany z komplikacją zadań technologicznych wykonywanych przez roboty. Roboty w coraz większym zakresie uczestniczą w procesach montażu, obróbki i pomiarów oraz wykonują coraz więcej operacji w jednym gnieździe technologicznym, co pociąga za sobą konieczność zmiany oprzyrządowania w trakcie procesu produkcyjnego.
|
|
|
|
Schunk posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wachlarz standardowych i wyspecjalizowanych systemów wymiany narzędzi. Do podstawowych produktów w tym zakresie można zaliczyć:
- Sprzęgi miniaturowe typu MWS 20 (rys. 1) o maksymalnym obciążeniu 0,5 kg i 0,5 Nm, posiadające do 6 przepustów pneumatycznych i elektrycznych, mające zastosowanie w aplikacjach laboratoryjnych i małego montażu.
- Sprzęgi manualne typu HWS 040 – HWS 125 (rys. 2) o udźwigu w zakresie 8 kg ÷ 54 kg i momentach 50 Nm ÷ 320 Nm, zawierające do 6 przepustów pneumatycznych oraz do 26-pinowych przepustów elektrycznych o obciążalności 3 A/50 V. Stosuje się je do szybkiego i prostego przezbrojenia robota podczas przerw technologicznych, związanych z przestawieniem linii produkcyjnej.
-
|
|
|
Modułowa konstrukcja złączy typu SWS zapewnia możliwość optymalnego doboru złącza do aplikacji robota. Składa się ona ze złącza bazowego SWS i modułów rozszerzających, umożliwiających zabudowę: zaworów sterujących, przepustów pneumatycznych, hydraulicznych, próżniowych, wysokoprądowych, wysokonapięciowych, światłowodowych, sygnałów sterujących i wizyjnych, serwo modułów (rys. 6), złączy USB i przepustów transmisji danych. Moduły transmisji danych spełniają standardy protokołów CAN, Profibus, Ethernet (rys. 7), Profinet (rys. 8) oraz CC-Link.
Oferta firmy Schunk obejmuje również specjalnie konstrukcje złączy z otworami przelotowymi o średnicach do 160 mm i złącza z przepustami obrotowymi do przenoszenia napędu. Dzięki dużemu doświadczeniu w zakresie projektowania i wykonania złączy do robotów, firma Schunk może opracować i wykonać konstrukcje pod specjalne, niestandardowe aplikacje klienta (rys. 9).
Wyposażenie robotów w złącza wymiany narzędzi i osprzętu jest zagadnieniem bardzo obszernym i wymagającym indywidualnego podejścia do określonych potrzeb produkcyjnych, dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami technicznymi.
Wojciech Trypolin
SCHUNK Intec Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A
05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 03
e-mail: info@pl.schunk.com
www.schunk.com
Komentarze
blog comments powered by Disqus