Pełny przegląd instalacji dzięki PASvisu
Skuteczne rozwiązania wizualizacji dostarczają informacji o stanie instalacji i maszyn, których użytkownicy rzeczywiście potrzebują. Dzięki nim uzyskują oni niezbędną wiedzę na temat operacji szybko i w najprostszy możliwy sposób. System wizualizacji PASvisu firmy Pilz stanowi szczególnie harmonijne połączenie systemów sterowania i wizualizacji.
Panele operatorskie ze zintegrowanym interfejsem użytkownika stanowią „twarz” maszyny. Za ich pośrednictwem użytkownicy uzyskują dostęp do ustawień urządzenia. Zdolność produkcyjna zakładu ściśle zależy od wydajnej pracy maszyn, a tym samym od konfiguracji interfejsu człowiek-maszyna (HMI). Ze względu na decydujące znaczenie tego aspektu nieskomplikowane wyświetlacze znajdują coraz szersze zastosowanie jako środek prezentacji parametrów maszyn w ramach nowoczesnych interfejsów użytkownika. Są one dobrze znane każdemu operatorowi ze względu na rozpowszechnienie w użytkowych urządzeniach elektronicznych. Jednak wartość wizualizacji nie sprowadza się do nowoczesnego, atrakcyjnego wyglądu. Największe korzyści przynoszą takie rozwiązania, które są zarazem użyteczne i wydajne.
Wydajne oprogramowanie bez kosztów licencyjnych
Dużym problemem w przypadku konieczności użycia nowego oprogramowania, są koszty związane z zakupem nowej licencji. Z oprogramowaniem PASvisu, problemy te zostały zredukowane do minimum. Aplikację można zaprojektować, uruchomić i przetestować bez konieczności zakupu licencji. Kwestia licencjonowania jest odsunięta w czasie do momentu uzyskania całkowitej pewności, że aplikacja jest zgodna z oczekiwaniami klienta i do tego czasu integrator nie ponosi żadnych kosztów z nią związanych.
Dodatkowo oprogramowanie zostało wyposażone w predefiniowane kafelki przeznaczone do obsługi konkretnych funkcji bezpieczeństwa, wykresy trendów lub tabele danych diagnostycznych. To, plus automatyczne połączenie predefiniowanych kafelków z dotyczących ich zmiennymi, powoduje znaczne zmniejszenie kosztów związanych z integracją i uruchomieniem aplikacji.
Pełny przegląd instalacji
Zdalne utrzymanie ruchu stanowi teraz nieodłączny element rozwiązań automatyzacji. Coraz większą wagę ma pobieranie informacji o procesie produkcyjnym na komputer stacji roboczej oraz przekształcanie urządzeń mobilnych – w tym smartfonów i tabletów – w przenośne centra obsługi i monitorowania. W rezultacie do niezbędnego minimum skraca się czas podróży i zakres operacji wykonywanych w zakładzie.
Oprogramowanie PASvisu wykorzystuje najnowsze standardowe technologie internetowe, takie jak HTML5, CSS3 i JavaScript. Wykorzystanie języka HTML5 umożliwia dostęp niezależnie od platformy i za pośrednictwem niemal każdego urządzenia końcowego, takiego jak: komputer PC, tablet lub smartfon, z wykorzystaniem odpowiedniej przeglądarki sieciowej.
Języka JavaScript można użyć do rozszerzenia funkcji projektów wizualizacji; do obliczeń lub operacji skalowania dostępne są predefiniowane skrypty JavaScripts. W rezultacie użytkownicy mają możliwość znacznego skrócenia czasu projektowania, jak również redukcji kosztów.
Wszystkie zmienne do dyspozycji
Wdrożenie systemu wizualizacji w projekt sterowania instalacją ma zasadnicze znaczenie dla wydajności zakładu. W najlepszym przypadku system wizualizacji ma dostęp do kompletnego zbioru danych systemu sterującego maszynami. Im głębiej narzędzie jest zakorzenione w instalacji lub maszynie, tym więcej informacji system może dostarczać i otrzymywać od użytkownika. Harmonijne połączenie systemów sterowania i wizualizacji przynosi ogromne korzyści nawet w fazie projektu. Jeżeli oprogramowanie HMI ma zostać sprzężone z systemem sterowania w celu wykorzystywania właściwych mu danych, w pierwszej kolejności należy określić sposób, jakim zmienne systemu sterowania będą trafiały do projektu wizualizacji. Czy w najgorszym przypadku operator będzie musiał tworzyć zmienne „ręcznie”, a następnie kojarzyć je z odpowiadającymi im adresami? A może przewidziano funkcję importu? Jeżeli tak, to jak wiele pracy czeka użytkownika po zaimportowaniu danych? Przenoszenie danych zawsze wiąże się z dodatkowym wysiłkiem – choćby ze względu na próby integracji – i stanowi potencjalne źródło wystąpienia błędów.
Oprogramowanie PASvisu jest otwarte na wszystkie systemy
Dzięki interfejsowi OPC UA oprogramowanie PASvisu można podłączyć do wszystkich sterowników dostępnych na rynku. Oznacza to, że wszystkie zmienne sterowników można automatycznie przesyłać do PASvisu. Istnieje nawet prostsze, bardziej wydajne połączenie ze sterownikami Pilz: w ślad za sterownikami PLC PSS4000 oprogramowanie PASvisu można teraz łączyć bezpośrednio z konfigurowalnymi sterownikami PNOZmulti. W rezultacie można uzyskać więcej funkcji: w tym bezpośredni dostęp do fizycznych wejść i wyjść sterownika PNOZmulti. Dzięki bezpośredniemu połączeniu dostępna jest również wygodna opcja diagnostyczna PASvisu dla funkcji bezpieczeństwa, a szybsza diagnostyka przyczynia się do skrócenia czasu przestojów.
źródło: Pilz