Bosch Rexroth: IndraMotion MLC sterowanie wielofunkcyjne
Redakcja serwisu drukuj
Wielofunkcyjny układ sterowania dla systemów hydraulicznych i elektrycznych IndraMotion MLC łączy wiedzę z zakresu techniki płynów i układów hydraulicznych.
Najnowsza wersja IndraMotion MLC firmy Bosch Rexroth udostępnia otwarty system sterowania ruchem zapewniający prostą automatyzację napędów hydraulicznych, elektrycznych i hybrydowych. Wykorzystuje w pełni otwarte standardy komunikacyjne, takie jak np. Sercos III, który oparty jest na Ethernecie i który umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym. IndraMotion MLC obsługuje zarówno scentralizowane jak i zdecentralizowane systemy automatyki. Skalowalny system pozwala na modułową rozbudowę ilości napędów hydraulicznych nawet do 64 osi dla jednej jednostki sterującej. Jednakże liczba osi może być zwiększona niemal bez ograniczeń dzięki zastosowaniu Sercos III.
Otwarty standard sterownika PLC
IndraMotion MLC łączy w sobie otwarty standard PLC, zgodny z IEC 61131-3, z wydajnym i zaawansowanym systemem sterowania ruchem. System posiada dedykowane bloki funkcyjne do układów hydraulicznych, dzięki czemu możliwe jest oddzielenie części związanej z napędami hydraulicznymi od pozostałej części systemu. Takie podejście ułatwia projektowanie i uruchomienie oraz eksploatację i diagnostykę w wysoko wydajnych rozwiązaniach maszynowych. Użytkownicy mogą w łatwy i komfortowy sposób uruchamiać zarówno napędy elektryczne, jak i hydrauliczne czy hybrydowe, używając do tego celu tylko jednego oprogramowania - IndraWorks. Wszystkie istotne parametry procesu są zapisywane przez moduł szybkich wejść/wyjść, opracowany specjalnie pod kątem systemów hydraulicznych.
Ethernetowy standard Sercos III, przeznaczony do pracy w czasie rzeczywistym, zapewnia odpowiednio szybką komunikację pomiędzy sterownikiem, napędami i modułami wejścia/wyjścia, co pozwala systemowi zarządzać wszystkimi urządzeniami w sposób wysoce dynamiczny, zarówno w architekturze scentralizowanej, jak i zdecentralizowanej. Do zadań niewymagających łączności w czasie rzeczywistym można użyć standardowych protokołów Fieldbus i Ethernet.
System sterowania ruchem IndraMotion MLC w pełni wykorzystuje zalety hydrauliki dzięki wstępnie zaprogramowanemu aplikacyjnemu know-how. Najlepsze w swojej klasie sterowniki do pozycjonowania, synchronizacji, siły, kontroli zamiennej siła/droga oraz hamowania uzależnionego od pozycji, zapewniają wszystkie funkcje niezbędne w hydraulice. Realizacja synchronizacji oparta jest o wszystkie podstawowe zasady, a także o różnorodne warianty aktywne i pasywne. Użytkownik musi w tym celu wybrać tylko odpowiedni algorytm. Jednocześnie otwarta architektura sterowania zapewnia producentom maszyn szeroką swobodę w wykorzystaniu własnej wiedzy z zakresu regulacji zarówno do generowania wartości zadanej jak i implementacji własnych modeli regulatorów.
Programowanie na sekwencyjne
Dodatkowo do języków programowania zgodnych z założeniami IEC 61131-3 firma Bosch Rexroth udostępnia programowanie sekwencyjne, zapewniając komfortową możliwość realizacji zadań cyklicznych i sekwencyjnych z wykorzystaniem wspólnego języka. Utrzymane przy tym jest klarowne rozgraniczenie zadań sterownika PLC i Motion Control.
Opracowane przez firmę Bosch Rexroth programowanie sekwencyjne przeznaczone do rozwiązań elektrohydraulicznych pozwala na zachowanie przejrzystości również w złożonych projektach. Dzięki temu programiści mogą szybko i w prosty sposób realizować skomplikowane aplikacje hydrauliczne.
Co więcej, IndraMotion MLC zawiera zintegrowane narzędzie diagnostyczne WinView, które zostało opracowane przez firmę Bosch Rexroth w celu ułatwienia szybkiej lokalizacji problemu oraz optymalizacji procesu. Narzędzie to ma możliwość zapisywania w czasie rzeczywistym zmiennych PLC oraz procesu w maksymalnie 100 kanałach pomiarowych z jednoczesnym zapisywaniem mierzonych wartości w pamięci PC. Ułatwia to analizę sporadycznie występujących w maszynie błędów i przyspiesza proces ponownego rozruchu po awarii.
Sterowniki firmy Bosch Rexroth oferują także możliwość dodania modułów wejść/wyjść. Pozwalają one na zwiększanie w rozwiązaniach scentralizowanych liczby obsługiwanych napędów hydraulicznych (w zestawach po cztery), spełniając wszystkie wymagania typowe dla układów hydraulicznych, takie jak odporność na zwarcie lub przeciążenie. Moduły wejść/wyjść mogą także przejąć zadanie odczytu położenia, ciśnienia i sterowania zaworami proporcjonalnymi. W scentralizowanych układach sterowania IndraMotion MLC może obsługiwać do 32 osi, natomiast w układach zdecentralizowanych - do 64 osi.
Więcej znajdziesz na stronach Bosch Rexroth
Komentarze
blog comments powered by Disqus