RFID – co to jest i jak działa? Praktyczne wykorzystanie
Materiał prasowy drukuj
Technologia RFID, choć brzmi skomplikowanie, to prawie każdy z nas miał nią niejednokrotnie do czynienia, np. płacąc kartą w sklepie, kupując bilet miesięczny czy otwierając drzwi do klatki lub domu za pomocą breloczka. System ten ma znacznie szerszy zakres zastosowania i jest ułatwieniem dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych, którym zależy na automatyzacji swojej firmy. Co to jest RFID i gdzie można się z nim spotkać? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!
RFID – co to? Cała wiedza w pigułce!
System RFID (z ang. Radio-Frequency Identification) to bardzo popularna technologia, która polega na bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych za pomocą fal elektromagnetycznych. Pozwala on na zdalne odczytywanie i zapisywanie danych przechowywanych na specjalnych etykietach, zwanych tagami RFID. Etykiety te przyczepia się na przedmiotach, zwierzętach, produktach lub dokumentach. Mogą one zatem przybierać różnorodne postacie, takie jak m.in. karta, znacznik, chip, naklejka czy potocznie określany brelok.
Jaki jest cel tego rozwiązania? Otóż technologia ta umożliwia sprawne odczytywanie danych z tagów, co ułatwia automatyzację większości procesów, ale i nie tylko! RFID zapewnia wiele korzyści przedsiębiorcom, dlatego też coraz częściej zastępuje tradycyjne kody kreskowe. Do tego tematu jednak wrócimy później.
RFID – jak działa?
Aby wyjaśnić, jak działa technologia RFID, warto najpierw omówić, z jakich elementów się składa cały system.
- Tag RFID – jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to etykieta odpowiedzialna za odczyt i zapis informacji. Składa się z trzech części, a najważniejszą jest układ scalony (pamięć i mikroprocesor), gdzie przechowywane są wszystkie zapisane dane. Można by zatem rzecz, że stanowi mózg tej konfiguracji. W budowę tagu wchodzi również antena realizująca komunikację radiową oraz obudowa ochronna, która scala wszystkie podzespoły.
- Czytnik RFID – urządzenie stacjonarne lub przenośne, które wysyła i odbiera fale radiowe o poszczególnej częstotliwości.
- Anteny – ich zadaniem jest odbieranie i pobieranie energii z czytnika, aby następnie transferować ją jako fale radiowe do tagu RFID, który znajduje się w zasięgu sygnału.
Jak zatem funkcjonuje ten system? Antena RFID, która zasila pasywne tagi za pośrednictwem fal radiowych odbieranych przez antenę znacznika, pobiera sygnały elektromagnetyczne nadawane przez transpondery znaczników i następnie przekazuje je do czytnika.
RFID – co to znaczy? Możliwości tej technologii w praktyce
System RFID wykorzystywany jest przez właścicieli firm na całym świecie, którzy prowadzą swoją działalność w różnorodnych gałęziach – od logistyki, poprzez budownictwo, aż do weterynarii. Powodów tego jest kilka, a my postaramy się przybliżyć kilka z nich.
- Technologia RFID pozwala na śledzenie lokalizacji przedmiotów, towarów czy pojazdów w czasie rzeczywistym.
- RFID umożliwia szybkie i precyzyjne identyfikowanie osób i przypisanie im odpowiednich uprawnień, dlatego też system ten stosuje się w systemach kontroli dostępu.
- W niektórych branżach, takich jak handel detaliczny, tagi RFID są używane do zabezpieczania towarów przed kradzieżą. Wykrywanie nieautoryzowanego przenoszenia produktów poza strefę sprzedaży może spowodować alarm.
- RFID może pomóc w identyfikacji i śledzeniu produktów na różnych etapach procesu produkcyjnego, co ułatwia zarządzanie i utrzymanie dokładności.
- W środowiskach korporacyjnych, szpitalach, uczelniach czy obiektach publicznych RFID wspomaga zarządzanie aktywami, takimi jak sprzęt komputerowy, sprzęt medyczny, książki biblioteczne itp.
- W hodowli i weterynarii tagi RFID stosuje się do identyfikacji i śledzenia zwierząt, co ułatwia zarządzanie stadami i podnoszenie efektywności.
- RFID pozwala na szybkie i wygodne transakcje.
System RFID – co to są częstotliwości?
Technologia RFID wykorzystuje kilka rodzajów standardów, a różnicą między nimi jest przede wszystkim częstotliwość działania fal radiowych, które są używane do komunikacji między czytnikiem a tagami. W zależności od regionu świata oraz przeznaczenia, RFID działa w różnym zakresie częstotliwości, co jest istotne, aby uniknąć zakłóceń i konfliktów z innymi systemami radiowymi. Obecnie stosuje się trzy podstawowe pasma tego parametru.
- Częstotliwość 125 kHz - 134 kHz (LF – niska częstotliwość) – obejmuje znaczniki pasywne o małym zasięgu (do 10 cm). Może przesyłać dane z szybkością do 2kb/s i jest aktualnie najpowszechniej wykorzystywany w kartach zbliżeniowych, identyfikacji zwierząt, systemach zabezpieczeń oraz kontroli dostępu.
- Częstotliwość 13,56 MHz (HF – wysoka częstotliwość) – pozwala na odczyt i zapis do 1 m. Najczęściej używa się jej do zarządzania magazynem, płatności elektronicznych lub rozpoznawania produktów. Wynika to głównie z odporności tego standardu na zewnętrzne zakłócenia.
- Częstotliwość 860-956 MHz (UHF RFID Gen2 - ultra wysoka częstotliwość) – umożliwia odczyt i zapis informacji do nawet 20 m i to w dodatku z bardzo dużą prędkością. Z tego też względu stosuje się ją w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyce, kontrolach magazynowych i innych aplikacjach wymagających zdalnego odczytu tagów.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat technologii RFID i teraz już wiesz, czemu tak chętnie się z niej korzysta. Myślisz, że takie rozwiązanie usprawniłoby Twoją działalność bądź podniosło komfort życia? Koniecznie podziel się z nami swoimi przemyśleniami!
źródło: msalomon.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus