Technologia napędowa kluczowa dla przyszłości branży produkcyjnej
Materiał prasowy drukuj
Wraz ze wzrostem popytu branża wytwórcza będzie musiała polegać w coraz większym stopniu na solidnej i niezawodnej technologii napędowej, stanowiącej podstawę przyszłego rozwoju produkcji. Marcus Schneck, dyrektor generalny firmy norelem wyjaśnia w artykule, dlaczego inżynierowie i kierownicy zakładów muszą mieć pewność, że ich technologia napędowa jest odpowiednia do danego zastosowania. Należy wziąć pod uwagę m.in. fakt, że przemysł wciąż ewoluuje w kierunku inteligentniejszych, bardziej ekologicznych i wydajniejszych procesów produkcyjnych.
Działanie systemów przemysłowych na całym świecie jest uzależnione od napędów i silników. Napęd odpowiada za odbieranie i zarządzanie energią elektryczną dostarczaną do silnika na podstawowym poziomie. Rozwiązania napędowe, sterując momentem obrotowym i prędkością, zapewniają kontrolę procesu i wydajność dla systemów, takich jak wentylatory, sprężarki, pompy i przenośniki, które są wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych na całym świecie.
W miarę jak rozwój automatyzacji staje się coraz bardziej widoczny, rośnie zapotrzebowanie na wydajną i efektywną technologię napędową. Dzięki optymalizacji procesów przenoszenia mocy operatorzy zyskują niższe koszty operacyjne i mniejsze zużycie energii. Przy wielu systemach i opcjach dostępnych na rynku, konieczne jest określenie odpowiedniego typu sprzętu, aby zwiększyć dokładność i produktywność procesów.
Wybór odpowiedniego układu napędowego
Wybierając odpowiedni do aplikacji system napędowy, inżynierowie muszą wziąć pod uwagę kluczowe zalety każdej technologii.
Napędy łańcuchowe
Napęd łańcuchowy składa się z różnego rodzaju kół łańcuchowych i łańcuchów rolkowych, a niektóre rozwiązania są uzupełnione o napinacze i deflektory. Jest to najmocniejszy i najtrwalszy system napędowy, a napędy łańcuchowe firmy norelem są produkowane zgodnie z normą DIN/ISO 606. Zęby są frezowane i hartowane, zapewniając dokładne dopasowanie rowka z wierzchołkiem zęba. Wybór tego rozwiązania przyniesie znaczne korzyści użytkownikom, którzy chcą wdrożyć system napędowy charakteryzujący się przenoszeniem znacznej mocy na niewielką odległość, przy niskich wymaganiach konserwacyjnych. Koła łańcuchowe są również opcjonalnie dostępne w wykonaniu ze stali nierdzewnej, co sprawia, że są powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym.
Napędy z paskiem zębatym
Systemy napędów pasowych wyposażone w pasek zębaty wraz z dwoma lub więcej kołami pasowymi mają wiele zalet. Pasy zębate mogą przenosić znaczne siły z dużym przyspieszeniem, zapewniając jednocześnie dokładne pozycjonowanie i stałą prędkość.
Po prawidłowym zainstalowaniu i dopasowaniu systemu, z wykorzystaniem komponentów niezbędnych do danego zastosowania, paski zębate mogą być energooszczędnym, cichym i precyzyjnym rozwiązaniem, które pozwala w razie potrzeby uzyskać wysokie wartości przyspieszenia. Dzięki temu ten system doskonale sprawdza się w takich sektorach inżynierii mechanicznej, jak motoryzacja i lotnictwo.
Koła zębate, zębatki i przekładnie stożkowe
Napędy zębate również znajdują powszechne zastosowanie w inżynierii mechanicznej, umożliwiając przenoszenie dostosowanych momentów obrotowych z jednego wału na drugi, przy zachowaniu kompaktowej i prostej konstrukcji. Zmieniając poszczególne przełożenia, użytkownicy mogą dostosować moment obrotowy lub prędkość, co zapewnia większą elastyczność.
Przekładnie, podobnie jak napędy łańcuchowe, nie wymagają konserwacji i mogą przenosić duże siły na krótkich dystansach, oferując bezpoślizgową, dopasowaną do kształtu konstrukcję.
Przekładnie ślimakowe i zestawy przekładni ślimakowych
Nazwa „ślimak” odnosi się do wału z jednym lub kilkoma gwintami, który jest połączony z kołem ślimakowym (z zębami śrubowymi), tworząc przekładnię ślimakową. Oś systemu jest przesunięta o 90°, co pozwala na zamianę dużych przełożeń na małe prędkości. Tego typu systemy są naturalnie wytrzymałe dzięki temu, że ich konstrukcja jest oparta na przekładniach ślimakowych firmy norelem, które mogą pracować w trybie ciągłym przy wysokich prędkościach i z dużym momentem obrotowym. Warto jednak zauważyć, że z uwagi na fakt, iż rozwiązanie napędowe wykorzystuje zarówno ruch toczny, jak i przesuwny, przekładnia nie jest tak wydajna, jak inne dostępne opcje.
Korzyści z instalacji właściwego systemu napędowego
Technologia napędowa dostosowana do danej aplikacji ma wiele zalet – każdy system oferuje unikatowe możliwości dostosowane do konkretnych zastosowań. Przykładowo, podczas gdy żywotność i niskie wymagania konserwacyjne napędów łańcuchowych i zębatych stanowią pożądane rozwiązanie w branży budowy maszyn, napędy z paskiem zębatym będą lepiej sprawdzać się w zastosowaniach wymagających precyzyjnej kontroli procesu i wysokiej wydajności produkcji. Podobnie komponenty ze stali nierdzewnej będą lepszym wyborem w aplikacjach o podwyższonych wymaganiach higienicznych, takich jak przemysł medyczny lub spożywczy.
Dobór właściwego systemu umożliwia inżynierom znalezienie napędu optymalnie dostosowanego do aplikacji i wspomaga wydajność produkcji. Integracja z procesem właściwego systemu pozwala producentom czerpać korzyści w postaci optymalnego przenoszenia mocy, zmniejszonego zużycia, ograniczenia konserwacji, dłuższej żywotności systemu i stałych przełożeń.
W dłuższej perspektywie precyzyjnie dostrojony system napędowy nie tylko zapewni optymalną wydajność, ale także zmniejszy zapotrzebowanie na energię potrzebną do zasilania systemu. W rezultacie pomoże to firmom obniżyć koszty operacyjne, a nawet zmniejszyć ślad węglowy, co jest ważnym czynnikiem dla producentów zobligowanych do realizacji celów środowiskowych, wyznaczonych przez rządy na całym świecie.
Integracja technologii przyszłości
Oczekuje się, że w przyszłości popyt na układy napędowe będzie nadal rósł, a przy wyższych wskaźnikach produkcyjnych wymaganych od wytwórców automatyzacja procesów w nadchodzących latach okaże się kluczowa.
Technologia napędowa nie jest już tylko procesem czysto mechanicznym – systemy napędowe firmy norelem można łatwo zintegrować z interfejsami cyfrowymi. Po pomyślnym wdrożeniu interfejsy te mogą dostarczyć dodatkowe informacje o wydajności, ułatwić rozwiązywanie problemów i pomóc we wdrażaniu niestandardowych rozwiązań poprawiających wydajność dla każdej konkretnej aplikacji. To z kolei otwiera szereg możliwości dalszego doskonalenia systemów techniki napędowej. Dzięki czujnikom wykrywającym na wczesnym etapie potencjalne usterki na linii produkcyjnej, firmy mogą uniknąć nieprzewidzianych przerw w produkcji. Mniej nieplanowanych przestojów oznacza, że zakłócenia i pojawiające się zagrożenia mogą być szybko eliminowane, bez ograniczania wydajności.
Podczas gdy komponenty napędów są zbudowane tak, aby wytrzymać długotrwałe użytkowanie, automatyczne powiadomienia konserwacyjne, gwarantujące regularne przeglądy systemu, znacznie zwiększą jego żywotność. Dodatkowo, wykorzystując i przechwytując dane procesowe, producenci mogą lepiej zoptymalizować swój system, aby jeszcze bardziej poprawić wydajność. Można to osiągnąć, analizując kluczowe obszary nieefektywności i ograniczając je dzięki modyfikacji, kontroli jakości i odpowiednich okresów konserwacji. To zwiększa możliwości układu napędowego.
Napędzając branżę w skali globalnej
Technologia napędowa będzie nadal odgrywać niebagatelną rolę w nadchodzących latach, a inżynierowie muszą mieć gwarancję, że systemy będą odpowiednie do zadań. Dzięki bogatemu portfolio rozwiązań napędowych firma norelem oferuje porady i wskazówki dla klientów w zakresie doboru systemów najlepiej odpowiadających ich wymaganiom. Ofertę komponentów napędowych można znaleźć w uznanym katalogu firmy norelem – The Big Green Book.
The Big Green Book
The Big Green Book to zarówno katalog koncepcji firmy norelem, jak i książka referencyjna. To kompleksowy przewodnik z zakresu standardowych komponentów technicznych.
Katalog The Big Green Book łączy w sobie informacje o produktach, specyfikacje i dane techniczne. Powstał przy użyciu logicznej sekwencji numerów artykułów w oparciu o etapy produkcji i zawiera odniesienia do najlepszych praktyk oraz porady i wskazówki.
O firmie norelem
Firma norelem to jeden z najważniejszych globalnych producentów i dostawców standardowych elementów maszyn. Firma dostarcza ponad 60 000 standardowych komponentów do budowy maszyn oraz wiele produktów z zakresu automatyzacji produkcji. 98 % pozycji jest dostępnych od ręki z magazynu wraz z ofertą pomocy technicznej na miejscu dla oferowanych produktów.
Więcej informacji o firmie norelem można znaleźć na stronie
źródło: Automatyka 11/2021
Komentarze
blog comments powered by Disqus