Nowe przemienniki częstotliwości PowerXL firmy EATON
Piotr Zianio drukuj
Firma Eaton Electric wprowadziła do oferty przemienniki rodziny PowerXL. Wśród nich dostępne są urządzenia dwóch serii o zróżnicowanej funkcjonalności i przeznaczeniu.
Seria DC1 zawiera kompaktowe przemienniki o podstawowej funkcjonalności przeznaczone do sterowania silnikami w pompach, wentylatorach, transporterach. Seria DA1 to zaawansowane przemienniki, przeznaczone do pracy w aplikacjach z dużymi przeciążeniami, umożliwiające sterowanie prędkością lub momentem. Urządzenia tej serii się powinny być stosowane w tak wymagających aplikacjach, jak urządzenia dźwigowe, suwnicowe itp.
Seria DC1
Przemienniki serii DC1 (rys. 1) realizują sterowanie silnikiem z użyciem metody U/f. Poza podbiciem momentu rozruchowego dostępne jest również ustawienie kompensacji poślizgu. Seria DC1 dysponuje przeciążalnością 150 % przez 60 s oraz prądem rozruchowym do 175 % przez 2 s. Parametry te są zachowane przy temperaturze otoczenia do +50 °C. Co więcej, montaż kilku przemienników obok siebie nie wymaga zachowania odstępu między nimi. Integracja DC1 z nadrzędnymi układami automatyki jest możliwa dzięki wbudowanym protokołom CANopen oraz Modbus RTU. Obydwa protokoły dostępne są na jednym złączu komunikacyjnym RJ-45. Opcjonalnie, dla serii DC1, można zastosować moduł sieci SmartWire-DT zakładany na przemiennik (rys. 2).
|
|
Zastosowanie SmartWire-DT eliminuje konwencjonalne przewody sterujące. Polecenia sterujące oraz dane diagnostyczne są przesyłane pomiędzy przemiennikiem a sterownikiem centralnym. Przemiennik może być również parametryzowany po sieci. Przemienniki po sieci SmartWire-DT są sterowane za pośrednictwem 8- lub 16-bitowego profilu zbliżonego do profilu Profidrive. To sprawia, że dostępny jest pełen zakres funkcji takich jak przesłanie wartości zadanej, polecenia start/stop i automatyczne uruchomienie po wystąpieniu komunikatu błędu. Parametry przemiennika oraz aktualne wartości (np.: prądu, częstotliwości), niezależnie od wybranego profilu, mogą być odczytywane i zapisywane w dowolnej chwili za pośrednictwem transmisji acyklicznej. Parametryzacja i diagnostyka napędu odbywa się z poziomu klawiatury lub komputera PC. W drugim przypadku do połączenia z PC służy moduł Bluetooth zakładany na złącze RJ-45 lub konwerter USB/RS-485. Moduł Bluetooth posiada wbudowaną pamięć pozwalającą na przenoszenie nastaw parametrów między przemiennikami. Przyspiesza to uruchomienie większej ilości napędów. Do konfiguracji przemiennika wystarczy jedynie 14 podstawowych parametrów oraz kilkadziesiąt kolejnych, znajdujących się w rozszerzonej grupie parametrów. Są tam m.in. parametry określające miejsce sterowania, sprzętową konfigurację wejść i wyjść oraz nastawy regulatora PI.
Seria DA1
Przemienniki wektorowe DA1 (rys. 3) należą do urządzeń, które dzięki wbudowanym funkcjonalnościom mają szerokie zastosowanie w różnych aplikacjach, także tych najbardziej wymagających. DA1 oferują sterowanie wektorowe w pętli otwartej lub zamkniętej oraz przeciążalność prądową 150 % z prądem rozruchowym 200 % przez 4 s. Funkcja bezpiecznego wyłączenia momentu STO (ang. Safe Torque Off) zapewnia funkcjonalność bezpieczeństwa, zdejmującą moment z silnika i zabezpieczającą silnik przed przypadkowym uruchomieniem, na poziomie SIL 2 (EN 61508) / PL d (EN ISO 13849-1). Dla serii DA1 połączenie z nadrzędnymi układami automatyki, poza wbudowanym protokołem CANopen oraz Modbus RTU, możliwe jest z wykorzystaniem opcjonalnych kart komunikacyjnych, takich jak EtherNet/IP, PROFIBUS-DP, PROFINET czy SmartWire-DT. Przemienniki są standardowo wyposażone w panel z klawiaturą, wraz z wyświetlaczem znakowym. Dla jednostek wielkości FS4 od 11 kW dostępny jest również panel tekstowy. Umożliwia on wyświetlanie komunikatów tekstowych, co ułatwia parametryzację urządzenia oraz jego diagnostykę. We wszystkich przemiennikach serii DA1, poza menu parametrów podstawowych, dostępnych jest kilka rozszerzonych grup parametrów, umożliwiających zaawansowaną konfigurację napędu. W sytuacji, gdy funkcjonalność urządzenia nie jest wystarczająca, DA1 oferuje szczególną możliwość przystosowania napędu do potrzeb użytkownika. Za pomocą oprogramowania narzędziowego drivesConnect można stworzyć własny program w przemienniku, uzupełniając tym samym wbudowane funkcje o nowe, zdefiniowane przez użytkownika.
Podsumowanie
Dla przemienników PowerXL dostępna jest bogata oferta akcesoriów, takich jak zewnętrzne panele sterujące, karty we/wy, dławiki sieciowe i silnikowe, filtry sinus. Zależnie od serii, poza standardowym stopniem ochrony IP20 czy IP55, dostępne są również wykonania w IP66 dla mocy do 7,5 kW (rys. 4). Seria DA1 może być zamawiana z dodatkowym pokryciem ochronnym elektroniki lub ze standardowo wbudowanym tranzystorem hamowania w jednostkach dużych mocy.
Piotr Zianio
Product Manager
Eaton Electric Sp. z o.o.
ul. Galaktyczna 30, 80-299 Gdańsk
tel. 58 554 79 00, fax 58 554 79 09
www.eaton.com, www.moeller.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus