PowerFlex 4M – ekonomiczne sterowanie
Elmark Automatyka Sp. z o.o. drukuj
Firma Elmark Automatyka proponuje napędy PowerFlex 4M w nowych atrakcyjnych cenach. Klasa tych napędów to przede wszystkim ekonomiczne sterowanie silnikami.
Mocowanie na szynie DIN, łatwe programowanie i prowadzenie kabli na wtyk sprawiają, iż opisywana przetwornica może być stosowana w konfiguracji standardowej, zarówno w dotychczasowych, jak i nowych aplikacji. W obu przypadkach przetwornica PowerFlex 4M okazuje się idealnym rozwiązaniem do sterowania silnikami z regulowaną częstotliwością.
PowerFlex 4M jest dostępny w trzech wymiarach: ramy A (174 × 72 × 136 mm), B (174 × 100 × 136 mm) oraz C (260 × 130 × 180 mm). W ramach A i B można w prosty sposób montować przetwornice na zatrzask na szynie DIN, co w porównaniu z tradycyjnym montażem przy użyciu śrub jest znacznie szybsze. We wszystkich ramach stosowana jest zasada Zero-Stacking, dzięki czemu można wyeliminować puste miejsca między przetwornicami, montując je bezpośrednio obok siebie. Dla napięcia jednofazowego 240 V do dyspozycji jest zakres mocy od 0,25 kW do 2,2 kW, natomiast dla trójfazowego zasilania PowerFlex 4M może być stosowany dla mocy z zakresu 0,25 –11 kW. W tym napędzie stosowane jest sterowanie V/Hz.
Do dyspozycji są 2 wejścia cyfrowe, 3 wyjścia przekaźnikowe i 2 wejścia analogowe (4–20 mA i 0–10 V). Oprócz możliwości sterowania przetwornicą standardowo z klawiatury, można wybrać sterowanie 2-przewodowe lub 3-przewodowe, oraz oczywiście sterowanie po sieci z wykorzystaniem portu komunikacyjnego. Mimo małych wymiarów, w PowerFlex 4M znajduje się filtr przeciwzakłóceniowy EMC i klawiatura do programowania z potencjometrem. Opcjonalnie istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego rezystora hamowania (5 % cyklu obciążenia). Wbudowany interfejs RS-485 umożliwia połączenie typu Multi Drive do czterech dodatkowych napędów PowerFlex 4M. W efekcie, przykładowo, przy użyciu jednego modułu ethernetowego i połączeniu Multi Drive, widocznych w sieci Ethernet/IP będzie do 5 napędów. To ciekawe i ekonomiczne rozwiązanie sprawdzi się podczas rozbudowy aplikacji o kolejne napędy. W celu ułatwienia dostępu do informacji i konfiguracji w PowerFlex 4M zastosowano (oprócz wewnętrznej sieci RS-485, pozwalającej inżynierom na wielogałęziowe konfigurowanie sieci) również szeregowy moduł konwertera, dzięki któremu można podłączyć przetwornicę do każdego sterownika używającego protokołu DF1. Dodatkowe możliwości programowania i łatwe sterowanie zapewniają: popularna funkcja CopyCat, zdalny panel z wyświetlaczem LCD w klasie ochrony IP66 (NEMA/UL typ 4X) i panel typu Handheld z wyświetlaczem LCD w klasie ochrony IP20 (NEMA/UL typ 1). Użytkownik może w łatwy sposób programować, monitorować oraz sterować przetwornicami PowerFlex 4M za pomocą oprogramowania DriveExplorer i DriveTools SP. Zalecany zakres temperatury, w jakim może bez problemu pracować PowerFlex 4M to od –10 °C do 50 °C dla montażu przetwornic z przerwą między nimi powyżej 25 mm w poziomie. Natomiast przy montażu bez przerw między przetwornicami (Zero-Stacking) zakres ten przedstawia się w granicach od –10 °C do 40 °C.
Napędy PowerFlex 4M są zaprojektowane zgodnie ze standardami UL, IEC, CE, VDE i C-Tick. Dla doświadczonych użytkowników przetwornic PowerFlex 4M jest wydajnym, zajmującym niewiele miejsca i łatwym urządzeniem do sterowania U/f.
Grzegorz Święcicki
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
e-mail: sterowniki@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus