Prawo komunikacji elektronicznej
Adrian Chodyna drukuj
Prawo komunikacji elektronicznej (PKE) doczekało się zakończenia prac parlamentarnych i obecnie oczekuje na podpis Prezydenta. Stanowi ono implementację do polskiego porządku prawnego „Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej” (EKŁE). Zgodnie z postanowieniami tego ostatniego aktu prawnego miał on zostać wdrożony przez państwa członkowskie Unii Europejskiej do 21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko krajom, którym to się nie udało. W konsekwencji Polska została ukarana karą w wysokości 4 mln euro i okresową karą pieniężną w wysokości 50 tys. euro dziennie, licząc od dnia ogłoszenia wyroku do chwili usunięcia uchybienia – tj. wdrożenia EKŁE.
Do PKE, obok istniejącej już wcześniej w polskim porządku prawnym definicji przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, wprowadzono również pojęcie przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej. Jest to konsekwencją rozszerzenia zakresu stosowania regulacji telekomunikacyjnej również na innych przedsiębiorców – także tych, którzy dotychczas pozostawali poza jej zakresem.
Do przedsiębiorców komunikacji elektronicznej można zaliczyć przedsiębiorców telekomunikacyjnych lub podmioty świadczące publicznie dostępną usługę komunikacji interpersonalnej niewykorzystującej numerów. Ta ostatnia usługa nie łączy się z publicznie nadanymi zasobami numeracyjnymi, tzn. numerem lub numerami z krajowych lub międzynarodowych planów numeracji, ani nie umożliwia połączenia z numerem lub numerami z krajowych lub międzynarodowych planów numeracji. Przykładami takich usług mogą być np. usługi poczty elektronicznej lub komunikatory internetowe.
Jakie zmiany przyniesie PKE
Nowe prawo niesie ze sobą wiele zmian, w szczególności istotnych z perspektywy konsumentów, takich jak (i) obowiązek doręczenia konsumentowi na trwałym nośniku informacji przedumownych jeszcze przed zawarciem umowy, (ii) publikowanie – w sposób jasny, zrozumiały oraz umożliwiający odczyt maszynowy, w formie dostępnej dla użytkowników końcowych z niepełnosprawnościami – przez dostawców usług komunikacji elektronicznej świadczących usługę dostępu do Internetu lub usługę komunikacji interpersonalnej na swoich stronach internetowych aktualnych informacji dotyczących m.in. danych kontaktowych, oferowanych usług dostępu do Internetu i usług komunikacji interpersonalnej oraz ceny usług; (iii) ograniczenie przypadków, w których dostawca usług komunikacji elektronicznej może dokonać jednostronnej zmiany warunków umowy o świadczenie usług komunikacji elektronicznej.
Obowiązkiem, który może się okazać pewnym wyzwaniem z perspektywy podmiotów odpowiedzialnych za infrastrukturę oprogramowania jest wdrożenie usługi Advance Mobile Location. Usługa ta umożliwi – o ile będzie to technicznie wykonalne – przekazanie służbom ratunkowym precyzyjnej informacji na temat lokalizacji osoby wykonującej połączenie alarmowe.
Warto również wspomnieć, że jedną z konsekwencji wprowadzenia w życie PKE będzie mniejsza liczba elektrośmieci. Nowa regulacja zakłada, że urządzenia elektroniczne ładowane przewodowo będą stosowały ujednolicony standard w postaci gniazd ładowania USB typu C.
Obok powyższych zmian, warto również wspomnieć, że na podmioty uczestniczące w wykonywaniu działalności komunikacji elektronicznej w publicznych sieciach telekomunikacyjnych oraz na podmioty z nimi współpracujące nałożono obowiązek zachowania tajemnicy komunikacji elektronicznej. Będą one obowiązane dochować należytej staranności – w zakresie uzasadnionym względami technicznymi lub ekonomicznymi – przy zabezpieczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, publicznych sieci telekomunikacyjnych oraz danych przed ujawnieniem tajemnicy komunikacji elektronicznej. Co istotne, osoba, która korzystając z urządzenia radiowego lub końcowego, zapoznała się z komunikatem elektronicznym, który nie był dla niej przeznaczony, również jest zobowiązana do zachowania tajemnicy komunikacji elektronicznej.
Sankcje
Za nieprzestrzeganie obowiązków przewidzianych w PKE, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest uprawniony do nałożenia kary pieniężnej w wysokości 3 % przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.
Podsumowanie
PKE czeka na podpis Prezydenta. Terminy wejścia w życie poszczególnych przepisów są różne (niektóre z nich wejdą bowiem w życie już po dniu obowiązywania, aż do 12 miesięcy od jej ogłoszenia), niemniej jednak zasadnicza większość wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Ten czas powinien zostać wykorzystany przez podmioty objęte nową regulacją, by przygotowały się odpowiednio do jej wdrożenia. W niektórych przypadkach może się to wiązać z olbrzymim nakładem pracy polegającej na wprowadzeniu zmian do umów zawieranych dotychczas przez przedsiębiorców.
Adrian Chodyna
Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem prawa autorskiego, prawa reklamy i mediów. Doradza także w ochronie wizerunku, ochronie renomy i dobrego imienia. Zaangażowany w prowadzenie spraw sądowych dotyczących naruszenia dóbr osobistych osób fizycznych i prawnych, jak również w postępowania z zakresu ochrony praw własności intelektualnej oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji. W portfolio zawodowym ma obsługę podmiotów z branży kreatywnej. Prowadzi również bieżącą obsługę prawną producentów filmowych i telewizyjnych.
Kontakt: a.chodyna@skplaw.pl. Strony internetowe: www.skplaw.pl, www.skpipblog.pl.
źródło: Automatyka 7-8/2024
Słowa kluczowe
Kancelaria SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk, prawo, Prawo komunikacji elektronicznej
Komentarze
blog comments powered by Disqus