Number 3/2017

Automatyzacja i robotyzacja w procesach produkcyjnych

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

22

O perspektywach oraz barierach rozwoju automatyzacji i robotyzacji produkcji, czynnikach wspierających ich wzrost, sektorach przemysłu z największym potencjałem w tym zakresie, a także o tym, dlaczego rynek pracy nie powinien bać się cobotów rozmawiamy z Krzysztofem Sieczką, dyrektorem generalnym SCHUNK Intec.

More

26

O potrzebie zwiększania funkcjonalności urządzeń, inteligentnych platformach i rozwiązaniach szytych na miarę, które wypierają z rynku uniwersalne urządzenia oraz o znaczeniu ekosystemu w rozwoju rynku IoT rozmawiamy z Jashem Bansidharem, dyrektorem sprzedaży Advantech Europe.

More

Temat numeru

30

Jednym z kluczowych wyznaczników innowacyjności procesu produkcyjnego jest stopień jego automatyzacji i robotyzacji. Liczne zalety nowoczesnych technologii w znaczący sposób oddziałują na wzrost zainteresowania systemami automatyki wśród coraz szerszego kręgu odbiorców.

More

40

Inteligentna produkcja, Internet Rzeczy, Przemysł 4.0. Nawet, jeśli terminy te różnią się od siebie w różnych krajach, wszystkie oznaczają jeden cel: tworzenie przewagi konkurencyjnej – zarówno na poziomie firmy, jak i konkurencji globalnej. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom rewolucji przemysłowej, KUKA poszerzyła swoje portfolio o dwa niezawodne i innowacyjne rozwiązania: roboty KMR iiwa oraz KR 3 AGILUS.

More

42

Nowoczesne obrabiarki gwarantują obróbkę detali z maksymalnym posuwem, krótkim czasem wymiany narzędzi i wysoką prędkością skrawania. W tej sytuacji ręczna wymiana przedmiotów obrabianych spowalnia cały system i uniemożliwia jego optymalne wykorzystanie. Rozwiązaniem tego problemu jest automatyzacja procesów załadunku i rozładunku maszyny, czemu sprzyja bogactwo oferowanych rozwiązań – od wygodnego robota po korzystny cenowo chwytak z przyłączem maszynowym. 

More

46

Silny rozwój rynku General Industry, widoczny obecnie w Polsce, może wynikać z rosnących wymagań jakościowych oraz wzrostu kosztów pracy. Obecny trend sprawia, że producenci automatyki i robotyki zmuszeni są reagować na zmiany i rozszerzać swoje portfolio właśnie w kierunku rozwiązań nastawionych na przemysł ogólny. Firma Comau, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, poszerzyła swoją ofertę małych robotów o kilka ciekawych propozycji. 

More

48

Kiedy liczy się każdy milimetr, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kompaktowego manipulatora EXCM. Wysoka funkcjonalność w połączeniu z bardzo kompaktową konstrukcją umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej. Napęd oparty na kinematyce równoległej przekłada się na niską masę własną elementów ruchomych, zaś pakiet napędowy ze sterownikiem silnika, dzięki automatycznej parametryzacji, zapewnia łatwe i szybkie uruchomienie.

More

50

„Universal” w języku polskim oznacza „uniwersalny”. Słowo to oddaje w najpełniejszy sposób zakres zastosowań robotów współpracujących (ang. collaborative robots) dostarczanych przez Universal Robots. Urządzenia te można wdrożyć w praktycznie każdym przedsiębiorstwie i każdej gałęzi przemysłu i co ważne – może się tym zająć każdy pracownik zakładu. 

More

52

Kompaktowe moduły I/O firmy Turck serii TBEN-S zapewniły dzięki swojej elastyczności najwyższą wydajność produkcji Thermomix firmie Vorwerk. 

More

54

Coraz więcej polskich przedsiębiorców poszukuje rozwiązań optymalizujących koszty wytwarzania i podnoszących efektywność produkcji. Często analiza funkcjonowania zakładu produkcyjnego wskazuje automatyzację i robotyzację jako środek do osiągnięcia tych celów. Wśród różnorodnych konstrukcji warto rozważyć zastosowanie wielozadaniowych maszyn, jakimi są roboty kartezjańskie. 

More

56

Maszyny, które niezależnie komunikują się między sobą, procesy, które same się adaptują i optymalizują, produkcja od początku do końca połączona różnymi sieciami – to wizja przyszłości. Coraz ważniejszą rolę na drodze do jej urzeczywistnienia w przemyśle maszynowym i automatyzacji odgrywa standard IO-Link. Dzieje się tak z jednego zasadniczego powodu: IO-Link jest prosty i korzystny cenowo.

More

58

Nowoczesna paletyzacja ma niewiele wspólnego z procesami, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze dekadę temu. Jak daleko zaszły zmiany, pokazuje zainstalowane na linii produkcyjnej stanowisko paletyzacyjne, przygotowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, które służy do paletyzowania rolek folii stretch według określonych przez zamawiającego schematów paletyzacji. Stanowisko składa się z dwóch buforów, zespołu transporterów przemieszczających rolki, magazynu przekładek tekturowych i wyposażonego w chwytak robota. 

More

63

Systemy automatyki wymagają układów bezpieczeństwa, które bazują na najwyższej niezawodności. Jakość firmy Balluff gwarantuje rozwiązania o najwyższej niezawodności i pewności działania, a system Balluff Safety Hub umożliwia pełną integrację technologii bezpieczeństwa i automatyki w najprostszy możliwy sposób. 

More

Przegląd sprzętu i aparatury

64

W dzisiejszych czasach wiele procesów produkcyjnych nie może działać bez czujników i przetworników zainstalowanych jako część systemów automatyki. Służą one do wykrywania anomalii wartości mierzonych, generując przy tym automatycznie sygnał wyjściowy o odpowiednich parametrach.

More

73

Wiele zakładów przemysłowych, w których występują procesy związane z obróbką cieplną wytwarzanych detali, jest objętych specyficznymi wymogami jakościowymi. Dotyczą one zwłaszcza przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego, a ich spełnienie ułatwia regularna diagnostyka pieców przemysłowych i profilowanie temperaturowe.   

More

Automaticon

75
Przewodnik po targach

90

Firma LITE-ON, znana wielu osobom, ale kojarzona do tej pory raczej z elektroniką użytkową, postanowiła poszerzyć swoje pole działania. Powiew świeżości w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem powoduje, że trudno przejść obojętnie obok nowych produktów proponowanych przez LITE-ON, takich jak przemienniki częstotliwości, serwonapędy, panele operatorskie i sterowniki PLC.

More

93

Tam, gdzie mamy do czynienia z automatycznym lub półautomatycznym sterowaniem obiektem, wymagana jest kontrola i monitoring takiego procesu. W przypadku, gdy centrum nadzoru miałoby znajdować się w odległym miejscu i być narażone na ekstremalną temperaturę pracy, potrzebne jest coś, co zapewni bezpieczną i nieprzerwaną komunikację. Z pomocą przychodzi szwedzka firma Netbiter, lider na rynku urządzeń telemetrycznych w automatyce przemysłowej, która proponuje bramkę dostępową EC350. 

More

94

W 2017 r. niemiecka firma steute wprowadzi na rynek kilka nowych, bardzo interesujących produktów. Część z nich stanowią przeciwwybuchowe łączniki i czujniki przeznaczone do pracy w ekstremalnie niskiej temperaturze. Pozostałe nowości to urządzenia radiowe opracowane przez dział Wireless, przeznaczone do pracy w sieci radiowej sWave.NET. Nowością jest też bezprzewodowy system E-Kanban.

More

97

Firma Schmersal wprowadziła na rynek sterowniki bezpieczeństwa najnowszej generacji – PROTECT PSC1. Modułowy system sterowania, z uwagi na swoją wielofunkcyjność, nadaje się do wielu zastosowań w różnych sektorach produkcji. 

More

98

Mico Pro (nazwa zastrzeżona znakiem towarowym) to innowacyjny system monitorowania prądu firmy Murrelektronik. To modułowe rozwiązanie zajmuje niewiele miejsca i można je zaadaptować dokładnie według potrzeb aplikacji, co przekłada się na korzystny bilans kosztów i zysków. Opatentowany system zasilania gwarantuje optymalną pracę maszyny. Dodatkową korzyścią jest zintegrowany blok potencjałów – dzięki tej koncepcji okablowanie zostało znacznie uproszczone.

More

100

Ethernet to niekwestionowany, dominujący standard komunikacji, który przenika coraz więcej obszarów naszego życia na całym świecie. Klasyczne, popularne na całym świecie złącze RJ45 jest synonimem połączenia Ethernet. Złącze RJ45 jest przystępne cenowo i znane każdemu. Jednak postęp w dziedzinie miniaturyzacji oznacza, że obecnie jest ono po prostu zbyt duże dla wielu zastosowań. Logicznym krokiem byłoby stworzenie mniejszego, lecz jeszcze bardziej niezawodnego rozwiązania. Takie właśnie jest złącze HARTING ix Industrial, które reprezentuje trend ku miniaturyzacji i wyznacza nowy standard połączeń ethernetowych, zapewniając stopień ochrony IP20. 

More

102

Oświetlenie stanowisk pracy jest istotnym czynnikiem wpływającym na wydajność i jakość produkcji. Ciągły rozwój technologii produkcji wymusza stosowanie elastycznych rozwiązań. W szczególności stanowiska montażowe wymagają zróżnicowanych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

More

104

Firma Racom to czeski producent profesjonalnych systemów do bezprzewodowej transmisji danych. Radiomodemy, routery i łącza mikrofalowe Racom wyróżnia niezawodność i przemysłowe wykonanie, które potwierdzają setki aplikacji na wszystkich kontynentach, na lądzie i morzu, w tak wymagających branżach, jak energetyka cieplna i zawodowa, przemysł petrochemiczny oraz gospodarka wodna.

More

106
Niższe koszty, wyższa jakość w produkcji urządzeń

Jak obniżyć o 75% koszty produkcji urządzeń, równocześnie zwiększając ich jakość? Firma Metal-Technika – producent maszyn dla przemysłu metalowego i drzewnego – w 2016 r. wprowadziła innowacyjne zmiany w procesach produkcji maszyn. Dzięki współpracy z firmą igus, światowym liderem w produkcji konfekcjonowanych systemów zasilania do maszyn i urządzeń, obniżyła koszty procesów produkcyjnych nawet o 75%. Było to możliwe dzięki zastosowaniu systemów readychain firmy igus, co znacznie przyspieszyło proces montażu maszyny oraz poprawiło jakość komponentów elektrycznych. Producenci maszyn w Polsce mogą więc obecnie zwiększać swoją konkurencyjność, oferując szyte dla nich na miarę produkty wytwarzane przez spółkę igus Polska.

108

18 stycznia 2017 r. miała miejsce światowa premiera nowej strony internetowej firmy Elesa+Ganter. Aktualna witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z niej w najwygodniejszy dla nich sposób. Layout i szata graficzna zostały całkowicie zmienione, co czyni stronę atrakcyjniejszą i znacznie prostszą w obsłudze w porównaniu z poprzednią wersją. Przejrzysty układ ułatwia dostęp do najważniejszych informacji i funkcjonalności. 

More

110

Spółka El-Cab, która jest generalnym przedstawicielem firm E-T-A oraz BEDIA na polskim rynku, rozszerzyła portfolio o kolejne urządzenia tych producentów.

More

112

Jak co roku, firma Pepperl+Fuchs prezentuje swoje nowości produktowe podczas targów Automaticon. Rok 2016 był owocny we wprowadzaniu na rynek kolejnych czujników i systemów automatyki przemysłowej, czego doświadczyli odwiedzający targi Hannover Messe oraz SPS w Norymberdze. Teraz nadszedł czas, aby polscy automatycy zapoznali się z niektórymi nowościami.

More

114

Przekaźniki to jeden z najpowszechniej stosowanych w automatyce komponentów. Można je znaleźć w przeróżnych miejscach i niemal w każdej dziedzinie, w której znajduje zastosowanie automatyka. Pełnią funkcję separatorów, elementów wykonawczych, służą do powielania sygnału itp. Wybór standardowego wyrobu może spowodować nieprawidłową pracę układu lub konieczność częstych wizyt serwisowych, warto więc spojrzeć szerzej na zagadnienie doboru przekaźników.

More

116

W rozbudowanej hodowli zwierząt nakład pracy ręcznej jest zazwyczaj duży i często jest to praca całodobowa. Z tego powodu wprowadzanie mechanizacji i automatyzacji w tym obszarze jest bardzo uzasadnione. 

More

Prawo i Normy

120

Do 2025 r. w Polsce będzie prawie milion samochodów elektrycznych. Dzisiaj wydaje się to odległą przyszłością, jednak ma ona szansę spełnić się szybciej dzięki wdrożeniu Pakietu na Rzecz Czystego Transportu, w skład którego wejdą: Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce, Krajowe ramy polityki infrastruktury paliw alternatywnych oraz Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

More

Rynek

122

Rosnąca złożoność szaf sterowniczych oraz samych instalacji, jak również nacisk na redukcję kosztów przy ich projektowaniu wymagają stałego wzrostu efektywności przy projektowaniu procesów, na wszystkich etapach – od planowania do końcowego montażu. Kompleksowe i zintegrowane rozwiązania są istotnym elementem umożliwiającym podniesienie wydajności w procesie opisywania i projektowania.

More

125

Parker Hannifin, globalny lider w dziedzinie technologii napędów i sterowania, rozszerzył asortyment popularnych napędów bezstopniowych AC30 o urządzenia z nową funkcjonalnością  i rozbudowanymi funkcjami komunikacyjnymi.

More

126

Przetwornice częstotliwości prądu przemiennego są obecnie powszechnie stosowane w aplikacjach HVAC/R do regulacji wydajności sprężarek, wentylatorów i pomp. Głównym powodem ich stosowania jest płynna regulacja wydajności tych urządzeń w szerokim zakresie. Dzięki regulacji prędkości obrotowej przetwornica częstotliwości zapewnia dynamiczne i optymalne dopasowanie układu do bieżącego zapotrzebowania na energię. W artykule zostały zaprezentowane doświadczenia i wnioski z zastosowania przetwornic częstotliwości prądu przemiennego do sprężarki chłodniczej, z uwzględnieniem aspektu optymalizacji zużycia energii elektrycznej. 

More

129

Skamer-ACM to firma z 30-letnim doświadczeniem w dziedzinie szeroko pojętej automatyki przemysłowej, od prostych urządzeń pomiaru, regulacji, sterowania i rejestracji, po zaawansowane układy sterowania. 

More

130

Okrągły milion wyprodukowanych systemów i 20 tysięcy osób przeszkolonych w Niemczech – ABB-free@home jeszcze dobitniej zaznacza swoją obecność na rynku automatyki domowej.

More

134

Wytwarzanie przyrostowe (ang. Additive Manufacturing) wykracza poza druk 3D. Przekształciło się w technologię produkcji i wytwarzania, która wypiera lub uzupełnia konwencjonalne procesy w coraz większej liczbie zastosowań w przemyśle lotniczym i obronnym, a także w innych gałęziach przemysłu.

More

138

Automatyczne konfekcjonowanie przewodów w budowie aparatury rozdzielczej i sterowniczej zapewnia oszczędność czasu i niezmiennie wysoką jakość wykańczanych przewodów. Dla środowisk, w których nie ma możliwości zasilania sprężonym powietrzem, Rittal oferuje teraz automaty do zdejmowania izolacji i zaciskania napędzane w całości energią elektryczną.

More

140

Obecnie, gdy mamy do czynienia z szybkim postępem w zakresie automatyzacji, robotyzacji i Big Data, oczywiste jest, że weszliśmy w nową erę przemysłową. Coraz więcej przedsiębiorców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i podnosi jakość usług, wprowadzając do procesów produkcyjnych w swoich zakładach nowe technologie. Do tych najbardziej innowacyjnych można zaliczyć technologie laserowe, które zapewniają nie tylko precyzyjny, ale przede wszystkim szybki proces wycinania, spawania czy obróbki. 

More

142

Sieć Ethernet od kilku lat jest najpopularniejszym standardem w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Większość inżynierów rozumie, czym różnią się komponenty do budowy sieci biurowej od ich przemysłowych odpowiedników.

More

Wydarzenia

144

W marcu 2017 r. przypada stulecie firmy Parker Hannifin – jubileusz, którego świętowanie dane jest niewielu firmom na świecie. 

More

146

148
Zintegrowany przemysł – tworzenie wartości

Przemysł 4.0 na targach Hannover Messe 2017

154
Biblioteka

155
Współpraca

Ludzie

158
Adam Sitnik, prezes zarządu Dacpol Sp. z o.o.