Baterie słoneczne. Nanotechnologia konkurencją dla ogniw?
Redakcja serwisu drukuj
Hybrydowa nanotechnologia zwiększa możliwości produkcji energii elektrycznej ze światła i ciepła. Czy rozwiązanie stanie się konkurencją dla tradycyjnych ogniw słonecznych?
Nowa nanotechnologia hybrydowa pozwala uzyskiwać do 80 proc. więcej energii elektrycznej niż obecnie stosowane w fotowoltaice rozwiązania. Nowatorski nanomateriał opracowali naukowcy z Teksańskiego Uniwersytetu w Arlington. Podnosi on znacznie ilości energii uzyskiwanej z konwersji światła słonecznego i ciepła.
Baterie słoneczne z nanotechnologią
Hybrydowy materiał opiera się zsyntetyzowanej kombinacji nanoczęstek siarczku miedzi oraz jednościankowych nanorurek węgla. Na tej bazie zbudowano termoelektryczny generator prądu. Testy laboratoryjne wykazały, że cienkowarstwowa struktura generatora powoduje zjawisko zwiększenia absorbcji światła aż o 80 proc.. To oznacza, że baterie słoneczne mogą zyskać nową moc
Zwiększona wydajność opartego na nanotechnologii materiału sprawia, że może on się okazać poważną konkurencją dla tradycyjnej technologii ogniw słonecznych. Baterie słoneczne zasilane w prąd pochodzący ze wspólnej konwersji światła i ciepła mogą znaleźć zastosowanie w zasilaniu czujników, energooszczędnych urządzeń elektrycznych. W sprzęgnięciu z mikroprocesorem technologia mogłaby stanowić doskonałą i wydajną platformę zasilania całych zespołów urządzeń.
Komentarze
blog comments powered by Disqus