Moduł przekaźnika przeciążeniowego dla serii PKE
Andrzej Barciński drukuj
Firma Eaton wzbogaca sprawdzoną serię ochronnych wyłączników silnikowych PKE z wyzwalaczem elektronicznym o dodatkową, wygodną funkcję przekaźnika przeciążeniowego, realizowaną przez moduł XZMR.
Moduł PKE-XZMR może być montowany jako dodatkowe wyposażenie na wszystkich kombinacjach rozruszników oraz wyłączników silnikowych PKE, przez podłączenie go stycznika ochranianego napędu. W przypadku przeciążenia moduł odbiera odpowiedni sygnał rozłączający dla przeciążenia i rozłącza stycznik, natomiast ochronny wyłącznik silnikowy PKE pozostaje włączony. Pozwala to użytkownikowi na jasne odróżnienie pomiędzy dwoma przyczynami wyzwalania – przeciążeniem napędu (rozłączenie stycznika) oraz zwarciem (rozłączenie ochronnego wyłącznika napędu PKE). W celu resetowania błędów i usterek dostępne są dwa rodzaje potwierdzeń – tryb automatyczny oraz ręczny. Potwierdzenie automatyczne zapobiega wcześniejszej konieczności otwierania skrzynek rozdzielczych przez wykwalifikowany personel w celu załączenia ochronnego wyłącznika napędu i ułatwia monitorowanie instalacji lub zakładu, np. w trudno dostępnym terenie. Zanim nastąpi wyzwolenie spowodowane przeciążeniem, urządzenie LED na module PKE-XZMR wskazuje zbyt duży prąd w obciążonym obwodzie.
Moduł PKE-XZMR zapewnia wyłącznikowi silnikowemu PKE dwie wygodne funkcje. Pierwszą jest możliwość konserwacji predykcyjnej w przypadku zbliżającego się przeciążenia. XZMR mierzy prąd obciążenia i w przypadku wartości większej niż 100 proc. sygnalizuje ten stan miganiem diody LED.
Drugą jest automatyczny restart napędu po wyzwoleniu stycznika w przypadku przeciążenia. Typ restartu modułu XZMR może być bezpośrednio ustawiony na urządzeniu. W trybie auto, resetowanie stycznika po przeciążeniu jest w pełni automatyczne, natomiast po wybraniu trybu Hand można to wykonać ręcznie. Jeśli został wybrany tryb manualny, sygnał usterki musi być potwierdzony przed restartem poprzez naciśniecie przycisku Reset na module XZMR. Z tego powodu tryb manualny jest szczególnie przydatny dla aplikacji o krytycznym znaczeniu.
źródło: Eaton
Komentarze
blog comments powered by Disqus