Przenośniki w przemyśle spożywczym
Redakcja serwisu drukuj
Jakie przenośniki najlepiej sprawdzają się w przemyśle spożywczym? W wielu firmach tradycyjnie stosuje się klasyczne przenośniki taśmowe, ale wybór ten nie zawsze jest optymalny. W artykule pokazujemy wady i zalety różnych rodzajów przenośników, stosowanych w przemyśle spożywczym.
Taśmociągi
Przenośniki tego typu cieszą się bardzo dużą popularnością. Są względnie tanie w zakupie i instalacji. Niestety, są dosyć drogie w utrzymaniu oraz w czyszczeniu, co sprawia, że łączne koszty zakupu i konserwacji są całkiem duże. O ile cena zakupu przenośnika taśmowego bywa nawet dwukrotnie mniejsza niż przenośników wibracyjnych, roczne koszty jego utrzymania wynoszą nierzadko około 1/3 tej kwoty. W efekcie, już po trzech-czterech latach przenośniki wibracyjne mogą okazać się bardziej opłacalne.
Mimo to, w praktyce taśmociągi najlepiej sprawdzają się w przypadkach, gdy oba końce przenośnika znajdują się na istotnie różnej wysokości. Kąt uniesienia przenośników taśmowych może być duży, podczas gdy w przenośnikach wibracyjnych, nachylenie nie powinno przekraczać 10%.
Taśmociągi mogą też pełnić rolę akumulacyjną. Jeśli są odpowiednio długie, a szybkość przenoszenia mała, znajdujące się na nich obiekty mogą np. spokojnie schnąć w trakcie transportu.
Ze względu na niełatwe czyszczenie taśmociągów, lepiej się one sprawdzają w tych zastosowaniach, gdzie produkty spożywcze są już zapakowane.
Przenośniki wibracyjne
Istnieją dwa podstawowe typy przenośników wibracyjnych: z napędami mechanicznymi lub elektromagnetycznymi. Tradycyjne – mechaniczne używają silników do wytwarzania wibracji niskiej częstotliwości o dużej amplitudzie. Elektromagnetyczne generują mniejsze amplitudy, ale z większymi częstotliwościami, a do tego pozwalają na bardziej swobodne sterowanie częstotliwością, co umożliwia dostosowywanie pracy przenośnika do aktualnie transportowanych produktów.
Ponieważ są wykonane ze stali nierdzewnej znacznie łatwiej się je czyści, co sprawia że są tańsze w utrzymaniu niż taśmociągi – niezależnie z jakiego materiału są wykonane. Najnowsze modele przenośników wibracyjnych wykorzystują napędy niewymagające smarowania ani wymiany oleju, co tym bardziej zmniejsza koszty utrzymania.
Przenośniki wibracyjne idealnie sprawdzają się tam, gdzie w trakcie transportu korzystne jest suszenie produktu. Wibracje powodują oddzielanie się wilgoci od powierzchni produktów, a większe ilości cieczy można łatwo zbierać spod przenośnika, co pozwala nawet na jej ponowne wykorzystanie w procesie przemysłowym. Tego typu przenośniki warto stosować m.in. do transportu surowych warzyw i owoców. Dobrze sprawdzają się też przy operacjach pakowania, gdzie transportowany towar musi być wstrzymywany bramkami lub przekierowywany w różne miejsca.
Przenośniki wibracyjne mogą też posłużyć do oddzielania towaru, na podstawie jego grubości – poprzez przesiewanie. Ułatwiają też równomierne rozmieszczanie produktów na linii produkcyjnej. A modele elektromagnetyczne, które umożliwiają szybkie zatrzymywanie i uruchamianie, pozwalają precyzyjnie dozować towar. To optymalne rozwiązanie w sytuacji, gdy dostarczany towar jest następnie np. cięty.
Przenośniki horyzontalne
Ostatni z omawianych rodzajów przenośników jest najbardziej delikatny i najłatwiejszy w czyszczeniu. Są tanie w utrzymaniu i idealnie nadają się do kilku zastosowań. Najlepiej sprawdzają się do przenoszenia produktów posypanych przyprawami, takich jak np. frytki. Delikatny ruch nie powoduje spadnięcia przypraw ani polewy z transportowanych obiektów. Jednocześnie, poziomy ruch przenośnika czyści go z nadmiaru drobnych cząsteczek. Warto dodać, że sposób poruszania się przenośników tego typu nie powoduje mieszania transportowanego towaru.
Omawiane przenośniki dobrze sprawdzają się tam, gdzie ważne jest unikanie obijania się o siebie transportowanych produktów. Jest to istotne m.in. przy transporcie ziemniaków i różnych ciastek. W przypadku mniej wrażliwych towarów korzystniejsze jest zastosowanie szybszych przenośników wibracyjnych.
Przenośniki horyzontalne nierzadko mogą też pracować w obie strony, a do tego są cichsze niż tradycyjne przenośniki wibracyjne. W pewnym stopniu, choć nie aż takim jak taśmociągi, mogą służyć do magazynowania dużych ilości towaru.
Podsumowanie
Dobór odpowiedniego przenośnika powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju transportowanego towaru. Należy też wziąć pod uwagę potrzebną wydajność, dopuszczalny hałas, konieczność odprowadzania wody, delikatność produktów, czy choćby zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową. Określenie tych wymagań powinno zdecydowanie ułatwić wybór konkretnego modelu przenośnika.
Komentarze
blog comments powered by Disqus