Systemy RFID – pozostałe zastosowania
Redakcja serwisu drukuj
W niniejszej, ostatniej części serii artykułów na temat technologii RFID opisujemy zastosowania niezwiązane bezpośrednio z klasyczną logistyką ani produkcją przemysłową. Znaczniki RFID znajdują bowiem mnóstwo zastosowań we wszelkich systemach wymagających identyfikacji, a ostatnio konieczność ich stosowania narzuca także nowa Ustawa o Gospodarowaniu Odpadami Komunalnymi.
Wbrew pozorom, technologia RFID stała się już wszechobecna, nawet w Polsce. Korzystają z niej systemy zbliżeniowych kart płatniczych, bilety komunikacji miejskiej i karty identyfikacyjne umożliwiające wstęp do różnych stref budynków. Czytniki RFID są też montowane w zamkach szafek osobistych na dworcach i w salonach fitnessu, w bramkach wejściowych do różnych atrakcji turystycznych, w bibliotekach, a nawet do znakowania zwierząt.
Ich użycie pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas potrzebny na identyfikację i weryfikację wszelkich obiektów. Korzystanie ze znaczników jest łatwiejsze niż z wielu innych metod identyfikacji, a podrobienie transponderów znacznie trudniejsze, niż np. podrobienie kodów kreskowych lub 2D. Technologia RFID obejmuje także dosyć skuteczne metody korekcji danych, co zwiększa niezawodność jej stosowania.
Systemy RFID a odpady komunalne
Jednym z popularniejszych w ostatnim czasie zastosowań systemów RFID jest monitorowanie pojemników używanych do zbierania odpadów komunalnych. Wymogi nowej Ustawy o Gospodarowaniu Odpadami Komunalnymi nakładają konieczność jednoznacznej identyfikacji pojemników na śmieci oraz rejestracji tras przejazdu śmieciarek. Z tego względu, niektórzy producenci przygotowali specjalne, nowe rodziny znaczników, zoptymalizowane do montażu na pojemnikach na śmieci. Tagi te pozwalają operatorom monitorować jakość sortowania śmieci w poszczególnych pojemnikach, śledzić ich obieg, a zgrubnie lokalizować ich zawartość. Ułatwiają też dokonywanie rozliczeń za wykonywane usługi.
Znaczniki przeznaczone do tych zastosowań są wysoce odporne na działanie wody, substancji chemicznych i na wibracje oraz wstrząsy, a także na niskie i wysokie temperatury. Pasują do standardowych gniazd DIN 30745, które stosuje się w większości plastikowych pojemników na odpady. Są łatwe w montażu, ale trudne do usunięcia. W zależności od producenta, usunięcie transpondera może wymagać specjalnego narzędzia.
W praktyce możliwe jest obecnie nabycie zarówno samych znaczników, jak i kompletnych pojemników na odpady, wyposażonych w tagi. Niestety, ze względu na szybkie tempo wprowadzania ustawy i fakt, że tego typu infrastruktura nie była stosowana wcześniej, obecnie czas realizacji zamówienia na nowe pojemniki na odpady jest długi.
Kontrola pracowników
O ile RFID w zarządzaniu odpadami komunalnymi spopularyzowało się dopiero ostatnio, to w zastosowaniu do kontroli dostępu i czasu pracy pracowników cieszy się niesłabnącą popularnością od dawna. Wyposażenie pracowników w identyfikatory z wbudowanymi znacznikami RFID to uznane na świecie i powszechnie stosowane zabezpieczenie. Uważa się je za na tyle skuteczne i bezpieczne, że z tego typu rozwiązań korzysta się nawet na lotniskach.
Każdy pracownik otrzymuje identyfikator w postaci karty, na której dodatkowo mogą być nadrukowane informacje o nim, w tym jego zdjęcie. Każda karta ma zaszyty w sobie unikalny znacznik RFID, który jednoznacznie identyfikuje pracownika. Czytniki instalowane są przy drzwiach do poszczególnych korytarzy, pomieszczeń, czy całych budynków i połączone z zamkami. W zależności od stopnia złożoności systemu, czytniki mogą być niezależnymi urządzeniami lub spięte w sieć. To pierwsze rozwiązanie stosuje się praktycznie tylko wtedy, gdy liczba pracowników wyposażonych w identyfikatory RFID jest nieduża. Każdy z takich czytników ma pewną pamięć, w której można mu zapisać określoną liczbę znaczników, które mają skutkować otwarciem zamka sprzężonego z czytnikiem.
W najbardziej zaawansowanych systemach, gdzie czytniki połączone są ze sobą w sieć, autoryzacja pracownika prowadzona jest centralnie. Każdy z zeskanowanych znaczników sprawdzany jest na serwerze, w którym określone są prawa dostępu poszczególnych osób. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o zwolnieniu zamka. Ułatwia to zarządzanie dużym zespołem pracowników lub zespołem, w którym występuje duża rotacja ludzi. Zaawansowany system pozwala też śledzić pracownika i rejestrować, które pomieszczenia odwiedzał, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa. Rejestracja umożliwia także rozliczanie czasu pracy. Bywa nawet tak, że systemy RFID stosowane są właśnie tylko do rejestracji czasu wejść i wyjść pracowników, bez łączenia czytników z zamkami. Wtedy to pracownik sam musi pamiętać, by przy wchodzeniu i wychodzeniu z biura zbliżać swój znacznik do czytnika.
Zobacz też:
Technologie RFID - wprowadzenie
Komentarze
blog comments powered by Disqus