Ważne wsparcie planisty – Panel planowania systemu Qguar APS
Jakub Płaza (Quantum Qguar) drukuj
Umiejętność radzenia sobie z informacjami sprawia, że pojęcie ich nadmiaru przestaje w zasadzie istnieć. Podstawa sukcesu to odpowiednie narzędzia, które potrafią segregować duże ilości danych i pozwalają wygodnie na nich pracować. Jednym z takich narzędzi jest „Panel planowania” dostępny w module Qguar APS, umożliwiający planiście orientację w dziesiątkach skrupulatnie zaplanowanych procesów.
Rolą planisty w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest planowanie operacji w możliwie racjonalny sposób, a więc z uwzględnieniem pracy poszczególnych grup ludzi oraz maszyn, a także zapotrzebowania klienta. Bez wsparcia specjalistycznym systemem informatycznym planowanie byłoby zadaniem niezwykle trudnym. Qguar APS, będący naturalnym uzupełnieniem oprogramowania dla produkcji Qguar MES, doskonale wspiera planowanie i optymalizację scenariuszy produkcyjnych. Wszystkie zaplanowane w nim procesy trafiają do harmonogramu produkcji, gdzie w sposób przejrzysty prezentowane są planistom. Ta przejrzystość polega m.in. na umieszczeniu każdego procesu na osi „maszyna – czas”, dzięki czemu wiadomo, kto oraz kiedy daną czynność wykona. Choć pojemność harmonogramu jest nieograniczona, to jednak z rosnącą liczbą operacji ograniczona stanie się czytelność danych. Wówczas z pomocą przychodzi „Panel planowania”, który prezentuje jedynie niezbędne i zdefiniowane przez użytkownika dane, opatrzone dodatkowo istotnymi wskaźnikami.
Po przystąpieniu do pracy z panelem planowania kluczowe jest wskazanie przedziału czasowego, z którego mają pochodzić interesujące dane. Może być to cały miesiąc, tydzień albo konkretny dzień. W odpowiedzi system wyświetli operacje pojedynczo (jedna po drugiej) lub zbiorczo, zawsze opisane szeregiem wskaźników. Wskaźników, które pełnią funkcję nie tylko informacyjną, ale mogą okazać się kluczowe np. przy dalszym planowaniu pracy ludzi oraz maszyn. Jednym z najważniejszych wskaźników zawartych w panelu planowania jest „wykorzystanie wydziałów”, który informuje, jaki procent zasobów (ludzkie oraz maszyny) realizuje zadanie. Kolejnymi wskaźnikami są: procentowa terminowość oraz związane z nią opóźnienie czasowe w wykonaniu zlecenia, a także liczba zleceń o przekroczonych terminach produkcji i dostawy. Są to w zasadzie skutki niepożądanych sytuacji lub zwykła codzienność zakładu produkcyjnego. Innym wskaźnikiem jest liczba zleceń oczekujących na realizację.
Wiemy już, że opisane wyżej wskaźniki charakteryzują wszystkie oraz pojedyncze zlecenia w konkretnym ujęciu czasowym. Planista może jednak uznać, że danych jest zbyt wiele, ponieważ interesuje go tylko konkretna pula zleceń. Dlatego panel planowania został wyposażony w szereg funkcji, które segregują zlecenia i stanowią uzupełnienie wspomnianych wskaźników. Segregacja opiera się na pięciu głównych kryteriach: zlecenia nowe, zlecenia w planowaniu, braki komponentów zleceń w planowaniu, stany zleceń oraz pozostałe. Opisywanie każdego kryterium z osobna mijałoby się z celem, dlatego postaram się tylko pokrótce je scharakteryzować.
Wspomniane zawężenie liczby procesów do puli najbardziej interesujących może opierać się na prostym, ale jednocześnie bardzo przydatnym podziale na zlecenia wewnętrzne oraz klienckie. Kolejne kryteria segregacji odnoszą się do operacji, które z różnych przyczyn jeszcze się nie rozpoczęły. Chodzi o zlecenia wprowadzone do systemu, ale jeszcze nie zaplanowane lub przeterminowane. Osobna kategoria umożliwi wyświetlenie operacji, które nie mogą zostać zrealizowane z braku odpowiednich komponentów i przez to zostały zatrzymane na różnym etapie realizacji. Te dane są bardzo ważne w kontekście składania zamówień na niezbędne do procesu produkcyjnego podzespoły (komponenty, surowce). Planista może zobaczyć także zlecenia z określonym stanem, ale nie będące jednocześnie w realizacji, a więc zakończone, anulowane, zablokowane lub przeterminowane. Ostatnia kategoria informuje o dostępności pracowników, a więc załogi mogącej się podjąć kolejnych czynności.
Dane stają się podstawą funkcjonowania wielu firm i całego przemysłu, dlatego ważne jest, aby umiejętnie z nich korzystać. Zawsze warto mieć przed oczami tylko niezbędne w danej chwili informacje. Narzędziem, które to umożliwia, jest panel planowania systemu Qguar APS. W jednym miejscu gromadzi on wszystkie procesy, wraz z kluczowymi dla nich wskaźnikami. Co więcej, pozwala je na przeróżne sposoby segregować, aby prezentować je planiście w przejrzystej formie.
Więcej informacji na temat systemu QGUAR APS znajduje się na stronie:
www.quantum-software.com/index.php/produkty/aps
źródło: Quantum Qugar