Astraada One – rodzaje ekranów dotykowych. Porównanie cech
Z tego artykułu dowiesz się:
- jaka jest zasada działania ekranów dotykowych rezystancyjnych i pojemnościowych,
- jakie są najważniejsze cechy obu typów ekranów.
W ofercie dostawców automatyki przemysłowej spotykamy kilka rodzajów ekranów dotykowych, w jakie mogą być wyposażone panele HMI lub komputery przemysłowe. Najpopularniejszymi są ekrany rezystancyjne oraz pojemnościowe. Czym się różnią i który powinniśmy wybrać?
Aby dokonać wyboru optymalnego rozwiązania, musimy najpierw zastanowić się, gdzie i w jaki sposób panel operatorski będzie wykorzystywany oraz w jakiej aplikacji będzie pracował. Decyzję może nam ułatwić znajomość najważniejszych faktów na temat budowy i zasady działania obu rodzajów wyświetlaczy.
Ekran rezystancyjny
Gdybyśmy chcieli opisać w jednym zdaniu, na jakiej zasadzie działa ekran rezystancyjny, moglibyśmy powiedzieć, że jest nią pomiar zmiany oporu elektrycznego, najczęściej pomiędzy dwiema warstwami ekranu, w których wtopione są przeźroczyste diody. Dlatego też alternatywną nazwą tego ekranu jest ekran oporowy.
Budowa panelu RTP (Resistive Touch Panel) składa się z dwóch warstw: tylnej oraz przedniej. Warstwa tylna jest wykonana z podłoża szklanego, natomiast przednia z podłoża foliowego – przeźroczystego typu PC lub PET. Każda z nich pokryta jest przeźroczystą warstwą przewodzącą ITO (tlenek indu i cyny) skierowaną do siebie. W momencie wystąpienia kontaktu na przedniej warstwie, dochodzi do styku obu powierzchni przewodzących ITO i zmiany w oporze elektrycznym, dzięki którym zostają wyliczane współrzędne dokładnie tego miejsca, którego dotykaliśmy przez kontroler RTP.
Najważniejsze zalety ekranu rezystancyjnego:
- niższa cena w stosunku do ekranu pojemnościowego,
- możliwość pracy w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak np. ujemne temperatury czy duży poziom zapylenia,
- możliwość obsługi praktycznie dowolnym obiektem, który może wywierać nacisk (np. rysik czy długopis),
- niższy pobór prądu.
Wady ekranu rezystancyjnego:
- większa wrażliwość na zarysowania i wgniecenia,
- mniejszy kąt widzenia oraz mniejsza przepuszczalność światła (mniejsza jasność ekranu).
Ekran pojemnościowy
Z kolei zasada działania ekranu pojemnościowego polega na wykrywaniu zmiany pola elektrostatycznego w miejscu, w którym doszło do dotknięcia. Konstrukcja wykorzystuje te same materiały, co w przypadku ekranu rezystancyjnego: tlenek indowo-cynowy. W momencie dotknięcia palcem dochodzi do przewodzenia prądu przez palec, co powoduje punktowe zakłócenie pola elektrostatycznego. Miejsce to jest mierzone ze wszystkich narożników. W przeciwieństwie do ekranu oporowego, technologia ta pozwala wykrywać nawet bardzo delikatny dotyk.
Zalety ekranu pojemnościowego:
- obsługa technologii Multi-touch, czyli wykrywania kilku punktów dotyku jednocześnie, dzięki temu ekran może odczytywać gesty dwoma palcami równocześnie (powiększanie, pomniejszanie, obracanie),
- większa odporność na zarysowania dzięki możliwości wykonania ekranu ze szkła hartowanego o wysokiej twardości,
- większa czułość i bardziej precyzyjne wykrywanie dotyku.
Wady ekranu pojemnościowego:
- wyższa cena
- wykrywany jest wyłącznie dotyk materiałami przewodzącymi prąd (palec, dedykowany rysik), co uniemożliwia np. obsługę ekranu przy użyciu zwykłych rękawic roboczych lub w sytuacji, gdy na wyświetlaczu pojawią się krople wody.
Panele operatorskie z serii Astraada One dostępne są w ofercie ASTOR w dwóch wersjach: z ekranem rezystancyjnym (Pro) lub pojemnościowym (Prime). Są one przeznaczone do małych i średnio rozbudowanych systemów i zapewniają wizualizację procesu oraz możliwość raportowania i analizy danych. Panele wyposażone są w wydajne procesory z częstotliwością taktowania 800 MHz. Zaciski zatrzaskowe umożliwiają łatwy i bezpieczny montaż.
Panele Astraada One pozwalają uzyskać stopień ochrony maksymalnie do IP65 i zapewniają zgodność z normą EN 61131-3.
Dowiedz się więcej na Poradniku Automatyka!
źródło: ASTOR
Słowa kluczowe
ASTOR, Astraada, Astraada One, automatyka, ekran dotykowy, hmi