O obecnych trendach, filozofii prowadzenia biznesu, realiach współpracy globalnej oraz wizjach dotyczących przyszłości rynku automatyki z Wojciechem Wąsikiem, CEE Strategic Planning Managerem w Mitsubishi Electric rozmawiają Sylwia Batorska i Jolanta Górska-Szkaradek.
Numer 11/2015
Sieci przemysłowe
Kup numer:
6
Z branży
14
Produkty
Rozmowa
22
Technika
26
Wykorzystanie niedeterministycznej sieci, jaką jest Ethernet, do przesyłania danych dla układów bezpieczeństwa czy też przeznaczonych do precyzyjnego sterowania ruchem jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Tymczasem malejące koszty rozwiązań technicznych usprawniających działanie tej sieci i zwiększających jej przepustowość sprawiły, że Ethernet wkroczył do przemysłu, wypierając tradycyjne sieci polowe.
36
Moduły sieci Ethernet
Ultrakompaktowa seria TBEN-S eliminuje konieczność stosowania podsieci, dzięki możliwości obsługi przez pojedynczy moduł protokołów Profinet, EtherNet/IP i Modbus TCP.
39
Projektanci sieci przemysłowych chętnie sięgają po rozwiązania bezprzewodowe, ponieważ taka infrastruktura daje przedsiębiorstwu dużo więcej korzyści, niż tylko pozbycie się kabli.
40
W wielu dziedzinach gospodarki pracują aplikacje krytyczne wymagające zastosowania specjalnych środków zapobiegających przestojom w pracy instalacji technologicznych i zapewniające stabilne oraz powtarzalne parametry procesowe. Doskonałą odpowiedzią na ich potrzeby są systemy redundantne (ang. hot standby), gwarantujące utrzymanie ciągłości sterowania i szybkie odtworzenie parametrów pracy urządzeń w przypadku krótkotrwałej awarii.
42
Rozwiązania Allen-Bradley
EtherNet/IP w ofercie Rockwell Automation to nie tylko przemysłowy protokół warstwy aplikacji Common Industrial Protocol. To także infrastruktura, architektura i bezpieczeństwo sieci. Powszechność przemysłowego Ethernetu w fabrykach ma przełożenie na wymogi dotyczące jego funkcjonalności i bezpieczeństwa.
44
Maksymalizacja produktywności maszyn i urządzeń w zakładach przemysłowych jest celem stawianym przed osobami zajmującymi się wdrażaniem w zakładach przemysłowych systemu TPM (ang. Total Productive Maintenance). Czynności prowadzone w ramach TPM przyczyniają się m.in. do wyeliminowania źródeł potencjalnych awarii oraz ciągłego udoskonalania procesów produkcyjnych.
46
Routery przemysłowe firmy Moxa
Trudno wyobrazić sobie obecnie działanie dużego przedsiębiorstwa czy organizacji bez serwera Web, sytemu monitoringu, serwera plików czy baz danych. Komunikacja poprzez sieć komórkową jest już możliwa w niemal każdym zakątku kraju. Używana powszechnie technologia LTE pozwala na przesył danych z szybkością rzędu minimum kilkudziesięciu megabitów na sekundę. To wszystko sprawia, że wygodne staje się współdzielenie zasobów między różnymi oddziałami przedsiębiorstw, a także umożliwia zdalny dostęp praktycznie z dowolnego miejsca na Ziemi. Dla automatyki przemysłowej oznacza to możliwość ciągłego monitorowania procesów w trudno dostępnych lokalizacjach.
48
W związku z dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem w zakresie transmisji danych dotyczących zarówno ilości sygnałów, które należy przesyłać pomiędzy urządzeniami, jak i wymagań protokołów wykorzystywanych przy zapewnieniu poprawnej komunikacji pomiędzy sterownikami, czujnikami i systemem SCADA, konieczne jest posiadanie infrastruktury, którą będzie można łatwo rozbudować i która pozwoli na szybkie osiągnięcie wybranego celu, czyli zapewnienie niezawodnej komunikacji optymalnymi środkami.
Przegląd sprzętu i aparatury
50
Nowoczesne zakłady przemysłowe wyposażone w ogromną liczbę współpracujących ze sobą czujników, elementów wykonawczych oraz urządzeń sterujących. Niektóre z nich mogą działać samodzielnie, ale w większości przypadków zdecydowanie bardziej korzystne jest połączenie tego typu komponentów tak, by mogły się ze sobą komunikować. Zadanie to nie byłoby tak trudne, gdyby wszystkie urządzenia obsługiwały ten sam rodzaj sieci. Niestety, specyfika poszczególnych elementów systemów przemysłowych wymaga stosowania różnych rodzajów magistral komunikacyjnych, których zestawienie ze sobą jest możliwe dopiero z użyciem bramek sieciowych.
Prawo i Normy
60
Zagadnienie odpowiedzialności za działania robotów znalazło się w samym centrum debaty dotyczącej prawnych aspektów nowych form robotyki. Powiększenie zakresu autonomii maszyn postawiło nas przed koniecznością udzielenia nowych odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania dotyczące zasad odpowiedzialności.
66
Gwałtowny rozwój robotyki przemysłowej, począwszy od wczesnych lat 70. ubiegłego wieku i lawinowo narastająca różnorodność jej zastosowań doprowadziły do opracowania pakietu norm ISO 10218, obejmującego wymagania odnośnie robotów, jak też systemów (gniazd, linii) zrobotyzowanych.
Rynek
68
Złożoność procesów produkcyjnych, będąca konsekwencją wysokich oczekiwań klientów względem wytwarzanych produktów, oraz względy ekonomiczne są obecnie głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się nowych trendów w obróbce mechanicznej i automatyzacji.
71
Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty nowy model uchwytu przeznaczony do montażu w niewielkich urządzeniach lub systemach zabudów 19”.
72
Najostrzejsze wymogi technologiczne kamer i systemów komunikacji, zaimplementowanych w systemach sterowania procesem, dotyczą stref zagrożonych wybuchem.
74
Zmiana etosu projektowania umożliwia pokonanie wielu wyzwań, przed którymi stają obecnie inżynierowie, umożliwiając szerszą współpracę oraz znacznie przyspieszając tworzenie prototypów i rozwijanie koncepcji nowych produktów. RS Components przedstawia nowe, alternatywne i elastyczne podejście do projektowania układów elektronicznych.
76
Coraz częściej do projektowania i drukowania modeli wykorzystuje się zaawansowane technologie wytwarzania przyrostowego (druk 3D) i nowe materiały, które sprawdzają się w produkcji użytecznych części urządzeń mechanicznych. Dużą zaletą nowoczesnego druku 3D jest możliwość wytwarzania skomplikowanych modeli, które są bardzo drogie lub wręcz niemożliwe do stworzenia tradycyjnymi metodami.
80
Dobra passa dla robotów przemysłowych
Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) World Robotics 2015 dynamika sprzedaży robotów w 2014 r. wyniosła 29 proc., co przekłada się na 229 261 zainstalowanych jednostek. Ten najwyższy w historii wynik świadczy o wysokim potencjale rynku. Według prognoz w ciągu kolejnych trzech lat rynek robotów będzie rósł o około 15 proc. w skali roku, a zapotrzebowanie osiągnie poziom dwukrotnie wyższy – około 400 000 jednostek w 2018 r.
Wydarzenia
83
20 lat minęło – jubileusz firmy Lenze
Na początku października do Katowic zjechali liczni goście zaproszeni przez firmę Lenze Polska. Okazja ku temu była wyjątkowa – firma świętowała 20-lecie istnienia.
84
Nowoczesny transport na szynach – targi TRAKO 2015
Od 22 do 25 września 2015 r. Gdańsk gościł 11. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako. Odbywająca się co dwa lata impreza jest jedną z najważniejszych w branży infrastruktury transportowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Patronat honorowy nad targami objęła w tym roku Maria Wasiak – Minister Infrastruktury i Rozwoju.
88
Przyszłość tworzenia – Autodesk Day 2015
W jaki sposób optymalizować proces projektowania? Jak przyspieszyć powstawanie produktu? Jak skutecznie zarządzać złożoną dokumentacją projektową i przekazywaniem plików w zespole? Te, jak również wiele innych zagadnień zostało omówionych podczas konferencji „Przemysł: przyszłość tworzenia – Autodesk Day 2015”.
90
NIDays 2015 pod znakiem Internetu Rzeczy
Tegoroczna konferencja National Instruments przybliżyła inżynierom, naukowcom oraz nauczycielom akademickim najnowsze technologie i trendy w obszarze pomiarów, zautomatyzowanych testów, wbudowanych systemów kontrolno-pomiarowych oraz aplikacji wysokich częstotliwości.
92
Pomiary materiałów sypkich i utrzymanie ruchu – Targi Symas i Maintenance 2015
Na terenie EXPO Kraków w dniach 6-7 października 2015 r. odbyła się siódma edycja Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas oraz szósta edycja Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Nowym organizatorem wspomnianych imprez była spółka Targi w Krakowie.
95
Metrologia w przemyśle
W październiku 2015 r. w ośmiu miastach w Polsce – w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie i Katowicach – odbył się kolejny cykl bezpłatnych seminariów naukowo-technicznych, poświęconych zagadnieniom z zakresu metrologii prawnej oraz metrologii przemysłowej.
96
Automatyka bliżej branży spożywczej – Pakfood i Polagra-Tech 2015
W drugiej połowie września w Poznaniu odbyła się kolejna edycja targów Pakfood. W ciągu trzech dni można było zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dla branży opakowaniowej, takimi jak etykieciarki, czytniki, manipulatory, etykiety czy maszyny pakujące, a także z najnowszymi trendami w tej dziedzinie. Jednym z nich jest coraz silniejsza obecność rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji w sektorze pakowania żywności, czego najlepszym dowodem była obecność debiutującej na targach Pakfood firmy Mitsubishi Electric Polska.