O trendach w komunikacji przemysłowej, łączeniu technologicznych procesów w produkcji z inteligentną technologią sieciowych systemów komunikacji i przetwarzania danych, a także kluczowych wyzwaniach w inteligentnej produkcji rozmawiamy z Tadeuszem Cybulskim, prezesem firmy Murrelektronik.
Numer 12/2017
Monitoring i zdalne sterowanie
Kup numer:
6
Z branży
14
Produkty
Rozmowa
22
Temat numeru
26
Systemy zdalnej komunikacji od dawna odgrywają istotną rolę w przemyśle. Są niezbędne do zbierania danych i sterowania urządzeniami rozlokowanymi w odległych miejscach. Coraz chętniej używa się ich także na terenach zakładów przemysłowych, gdzie czynią pracę operatorów wygodniejszą i bardziej wydajną. Przez ostatnie kilka lat jedynie stopniowo ewoluowały, ale obecnie, wraz z rozbudową sieci komórkowych o obsługę najnowszych kategorii LTE, można spodziewać się dużej rewolucji na tym rynku i wzrostu popularności tego typu rozwiązań.
34
Firma Measurement Computing wprowadziła do oferty 16-kanałowy rejestrator temperatury z wbudowanym serwerem www i interfejsem Ethernet. Dzięki temu dostęp do danych pomiarowych można uzyskać z dowolnego miejsca na Ziemi.
36
Koncepcja Przemysłu 4.0 przyczyniła się do powstania wielu pytań, na które wciąż nie ma odpowiedzi. Jednak kluczowa rola technologii RFID w czwartej rewolucji przemysłowej jest niepodważalna: w pełni zautomatyzowana, bardzo elastyczna i połączona sieciowo produkcja przemysłowa wymaga zastosowania efektywnego systemu identyfikacji pracowników, systemów, narzędzi, surowców i produktów. Ze względu na wyjątkowe zalety RFID jest istotną alternatywą dla identyfikacji optycznej. Nowe, kompaktowe moduły firmy Turck – I/O Ethernet/RFID serii TBEN-S i TBEN-L – umożliwiają bezpośrednie podłączenie głowic odczytująco-zapisujących HF lub UHF systemu identyfikacji RFID.
39
W dobie Industry 4.0 coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy zdalnego monitorowania oraz systemy zdalnego sterowania maszynami i instalacjami. W przemyśle odchodzi się od stosowania wielu wyspecjalizowanych protokołów komunikacyjnych (bardzo często niekompatybilnych ze sobą) na rzecz jednej, zintegrowanej sieci komunikacyjnej, obsługującej wszystkie elementy – od poziomu czujników i urządzeń wykonawczych, aż po poziom systemów biznesowych. Przykładem takiego rozwiązania jest Connected Enterprise firmy Rockwell Automation.
40
W dobie Przemysłu 4.0 rośnie znaczenie bezpieczeństwa dostępu. Z myślą o tym SecurityMatters i Phoenix Contact stworzyły partnerstwo technologiczne. Poziom bezpieczeństwa w sieciach produkcyjnych można łatwo i znacząco zwiększyć dzięki połączeniu oprogramowania do monitorowania sieci oraz przemysłowych urządzeń zabezpieczających. Takie podejście określa nowe standardy zarówno w środowisku produkcyjnym, jak i w infrastrukturach krytycznych.
44
Efektywne zarządzanie mediami w zasięgu ręki
Ciągły monitoring i prawidłowe zarządzanie energią oraz pozostałymi mediami to jeden z podstawowych warunków poprawiania efektywności ekonomicznej w każdym przedsiębiorstwie – od zakładu produkcyjnego, przez hale fabryczne, po budynki różnego przeznaczenia, jak biurowce czy galerie handlowe. Na rynku jest obecnie dostępnych kilka rozwiązań optymalizujących zużycie mediów. Na szczególną uwagę zasługuje tu system firmy Sabur do monitoringu i zarządzania zużyciem mediów.
Przegląd sprzętu i aparatury
46
Komunikacja przemysłowa
Rozwój przemysłu wiąże się z unowocześnianiem stosowanych technologii. Aby działalność przemysłowa przynosiła odpowiednie rezultaty i generowała zyski, należy dbać o rozwój stosowanych technologii oraz o automatyzację i robotyzację różnego rodzaju procesów. Często istnieje potrzeba rozbudowy systemu, ponieważ zastosowane rozwiązania okazują się niewystarczające lub niewydolne, a oczekiwania wobec niego większe niż w momencie, w którym powstawał.
54
Centrum Logistyczne Murr-elektronik w niemieckim mieście Oppenweiler zajmuje się nie tylko wysyłką produktów do klientów, lecz jest również zaangażowane w usprawnianie procesów. Wieże sygnałowe Modlight70 zapewniają wyraźną sygnalizację, a system sieciowy Cube67 umożliwia efektywną i opłacalną transmisję danych.
56
Warstwa komunikacji zawsze miała szczególne znaczenie w systemach automatyki. Nawet najlepsze sterowniki PLC, układy I/O czy systemy nadrzędne wymagają nieprzerwanej pracy systemów transmisji danych, aby zapewnić ciągłość procesów. Element niezawodności jest więc kluczowym parametrem w przypadku doboru urządzeń odpowiedzialnych za przesył danych.
58
Switche eCon firmy HARTING zapewniają wysoką wydajność transmisji standardu Power over Ethernet+ służącego do zasilania urządzeń. To szczególnie ważne w dobie, gdy integracja nowych technologii w systemach produkcji przemysłowej wymaga inteligentnej oraz niezawodnej transmisji danych i zasilania.
61
Technologia Power over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 r. w trakcie prac na nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania przez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 r. opracowano standard IEEE 802.3af.
Prawo i Normy
62
Robotyka, systemy autonomiczne czy sztuczna inteligencja stwarzają szereg nowych wyzwań prawnych i etycznych. Opracowanie ram prawnych i kodeksów etycznych w tym zakresie to zadanie, przed którym stoją prawodawcy krajowi i europejscy. Jednym z największych wyzwań może okazać się zmiana prawa w sposób uwzględniający odpowiedzialność karną robotów.
Rynek
64
60-letniej historii firmy Relpol, produkcja przekaźników czasowych trwa stosunkowo krótko, ale wystarczająco długo by przekaźniki te, dzięki bardzo wysokiej jakości, zdobyły duże uznanie klientów. Pierwszym rozwiązaniem skierowanym do produkcji był moduł czasowy i przekaźnik R15. Dziś oferta jest bardzo bogata i obejmuje kilkadziesiąt przekaźników w różnych obudowach i o różnych napięciach zasilania, z wbudowanymi ponad 40 funkcjami czasowymi.
66
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wagi ochrony przeciwprzepięciowej. Podłączając domowe urządzenia do sieci 230 V AC często nie jesteśmy świadomi potencjalnych zagrożeń, jakie mogą wystąpić w trakcie ich używania – mowa o wszelkiego rodzaju przepięciach impulsowych (krótkotrwałych), powstałych m.in. w wyniku uderzeń pioruna, zwarć w liniach/transformatorach energetycznych itp. W artykule pokrótce opisano to zagadnienie w powiązaniu z wymaganiami stawianymi zasilaczom impulsowym.
67
Firma igus, specjalista w dziedzinie polimerów do ruchu – motion plastics, opracowała nowy konfigurator on-line do modułów śrub napędowych drylin. Rozwiązanie zapewnia swobodę projektowania i umożliwia opracowanie milionów wariantów z zastosowaniem bezsmarownych śrub napędowych, zgodnie z wymaganiami odbiorcy. Użytkownicy, wśród wielu różnych udogodnień, zyskują widok 3D skonfigurowanego modelu, jak również zwymiarowany rysunek techniczny PDF i model 3D CAD, który pozwoli na wdrożenie projektu przed otrzymaniem produktu. Aby zamówić produkt w firmie igus, wystarczy kilka kliknięć. Masa, termin dostawy oraz cena zmontowanych elementów wyświetlą się automatycznie.
69
Mechatronika sprawnie realizowana. SOLIDWORKS Electrical i SOLIDWORKS PCB
W erze Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy produkty nie składają się już wyłącznie z elementów mechanicznych, ale mają również wbudowane liczne elementy elektryczne i elektroniczne, a także zainstalowane oprogramowanie. Fakt ten ma bezpośrednie przełożenie na proces projektowania i produkcji. Aby go usprawnić i uprościć, firma Dassault Systèmes oddaje w ręce użytkowników pakiet rozwiązań programistycznych SOLIDWORKS, dzięki którym zespoły mogą udostępniać dane oraz pomysły szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej.
71
Firma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędów i sterowania, dodała opcję sprzężenia zwrotnego z resolwerem do jednostek AC30P i AC30D wchodzących w skład grupy bardzo wydajnych napędów z regulacją prędkości serii AC30.
71
Rozwijający się trend wykorzystywania robotów do wykonywania nieergonomicznych, niebezpiecznych lub monotonnych zadań czyni procesy produkcyjne bardziej wydajnymi i bezpiecznymi. W przyszłości liczba systemów robotyki pomocniczej będzie wzrastać, szczególnie w zakresie aplikacji montażu, a kluczową rolę na poziomie komponentów będą w nich odgrywać niezawodne chwytaki, funkcje bezpieczeństwa, czujniki i pełna integracja.
Aplikacje
74
Z danych podawanych przez Pocztę Polskę wynika, że przed świętami Bożego Narodzenia liczba listów segregowanych w pocztowych sortowniach rośnie średnio o 50 proc. w stosunku do pozostałych miesięcy w roku. Dwukrotnie wzrasta liczba paczek, którymi przesyłane są towary zamówione w sklepach internetowych. Większy ruch w placówkach pocztowych i sortowniach rozpoczyna się już w połowie listopada. Odpowiednie elementy systemu automatyzacji umożliwiają zapewnienie odbiorcom terminowości przesyłki i bezpiecznego obrotu pocztowego, czyli gwarantują, że przesyłka nie zostanie zagubiona i będzie dostarczona na czas pod wskazany adres. W artykule przedstawiony został przykład zautomatyzowania sortowni wdrożony przez Pocztę Szwajcarską w obiekcie o powierzchni 21 tys. m², z zastosowaniem systemu automatyzacji firmy B&R.
Wydarzenia
77
Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej Renexpo Poland, która odbyła się w dniach 25–27 października 2017 r. w warszawskim centrum EXPO XXI, zgromadziła ponad 90 wystawców i kilka tysięcy gości. Zwiedzający mieli okazję nie tylko przyjrzeć się z bliska innowacyjnym rozwiązaniom z sektora OZE, ale także uczestniczyć w bogatym programie wydarzeń towarzyszących.
78
Firma Skamer-ACM świętuje w tym roku 30-lecie działalności. Początki jej funkcjonowania przypadły na trudne czasy poprzedniej epoki, kiedy prywatna inicjatywa nie była przez ówczesne władze mile widziana. Mimo niełatwego startu firma odniosła rynkowy sukces, a jej szefowie – Zygmunt Jarosz i Andrzej Turak – rozwijali ją z doskonałym efektem niezależnie od wielu przeszkód.
80
Filarem każdej gospodarki jest efektywna produkcja przemysłowa, która korzysta z najnowocześniejszych technologii. O tym, w jakim kierunku muszą rozwijać się polskie przedsiębiorstwa, jak optymalizować procesy produkcyjne i wykorzystywać innowacyjne rozwiązania podczas dwudniowej edycji IV Forum Nowoczesnej Produkcji dyskutowało grono ekspertów z największych firm przemysłowych oraz przedstawiciele centralnej administracji. Konferencja odbyła się w Warszawie w hotelu Sheraton w dniach 8–9 listopada 2017 r. Tym razem wprowadzono innowacyjną formułę okrągłych stołów (round tables), która zapewniła bezpośrednią interakcję uczestników spotkania i wymianę doświadczeń.
84
W niemieckim Düsseldorfie w dniach 20–24 lutego 2018 r. odbędzie się 20. edycja organizowanych w cyklu dwuletnim Targów Technologii Obróbki Metali METAV. 21 listopada 2017 r. w Warszawie podczas spotkania prasowego przybliżono szczegóły imprezy i towarzyszących jej wydarzeń.
86
Specjalizująca się w dystrybucji komponentów elektronicznych i technologii IT niemiecka firma reichelt elektronik uruchomiła polską wersję sklepu on-line. Spółka planuje zostać liderem sprzedaży w Polsce w kategorii oferowanych przez nią rozwiązań i zapowiada dalszą ekspansję.