O konkurowaniu w przemyśle kablowym w dobie ostrej presji cenowej, przewadze rozwiązań specjalnych nad standardowymi, powodach rosnącej popularności kabli bezhalogenowych i planach rozwoju oferty produktów do zastosowania w układach pomiarowych automatyki rozmawiamy z Marianem Germatą, prezesem firmy Technokabel.
Numer 6/2017
Automatyka budynkowa
Kup numer:
8
Z branży
14
Produkty
Rozmowa
20
Temat numeru
24
Temat automatyki budynkowej pojawia się w mediach od dawna, ale dopiero od kilku lat można bazować na faktycznych instalacjach, w odróżnieniu od wcześniejszych instalacji pokazowych. Wydaje się, że ze względu na słowo „automatyka” w nazwie, nowoczesne systemy elektroniczne wbudowane w mieszkaniach powinny być podobne do tych w zakładach fabrycznych – w praktyce różnice są dosyć duże. Stopniowo kreujący się rynek automatyki budynkowej okazuje się rządzić zupełnie innymi prawami niż świat przemysłu.
Przegląd sprzętu i aparatury
30
W przemyśle można wykorzystać zdolności widzenia, takie jak ocena jakości wytwarzanych produktów, lustracja otoczenia czy kontrola warunków bezpieczeństwa. Dla przyspieszenia procesów produkcyjnych, ich optymalizacji, zwiększenia efektywności oraz opłacalności zaistniała potrzeba zastąpienia ludzkiego zmysłu wzroku jakimś innym, co najmniej równie skutecznym, rozwiązaniem.
Prawo i Normy
36
korzyści w postaci pozytywnego wizerunku firmy i satysfakcji klientów. Przekłada się to na zwiększenie udziału w rynku oraz wzrost zysków. Szacuje się, że dobrze opracowany wzór przemysłowy podnosi wartość produktu o 15 proc., a w niektórych branżach klienci są skłonni zapłacić nawet do 40 proc. więcej za produkt, który postrzegają jako szczególnie atrakcyjny.
Rynek
38
Wymierny zysk z cyfryzacji
Do 2025 r. cyfryzacja może zaowocować zwiększeniem przychodów producentów o 6,3–9,8 proc. w skali roku – wynika z najnowszego raportu Siemens Financial Services. Kluczowym elementem umożliwiającym cyfrową rewolucję jest finansowanie, w którym istotną rolę odgrywają narzędzia finansowania Industry 4.0.
39
Napęd Faulhaber z wbudowanymi czujnikami. Bezszczotkowy serwosilnik DC otwiera nową klasę osiągów
Firma Faulhaber rozszerzyła rodzinę produktów BP4 o bezszczotkowy serwosilnik D 2264…BP4. Ten miniaturowy napęd charakteryzuje się doskonałym stosunkiem generowanego momentu obrotowego do wielkości i wymiarów, a ponadto jest wyposażony w zintegrowane czujniki i zapewnia szeroki zakres prędkości obrotowych
40
Na targach hanowerskich 2017 firma igus zaprezentowała 166 nowych produktów do zastosowań ruchomych, od kół zębatych z tworzywa sztucznego wykonanych na drukarce 3D i cechujących się znakomitą żywotnością, po system odciążenia przewodów inspirowany biologią. Podczas prezentacji na żywo firma pokazała, w jaki sposób, stosując jej inteligentne produkty, można wydłużyć żywotność urządzeń, obniżyć koszty, a także skrócić czas dostawy i montażu.
42
Przeguby serii GN 784 umożliwiają zarówno elastyczne łączenie elementów, jak i ich blokowanie w ustawionej pozycji. Mają znacznie większy zakres ruchu, przenoszonych obciążeń oraz siły blokowania niż inne, dostępne dotychczas rozwiązania.
44
Spółka Elmark Automatyka została dystrybutorem urządzeń pomiarowych firmy Measurement Computing Corporation (MCC). Wcześniej spółka była dystrybutorem wyrobów firmy Data Translation, która w 2016 r. połączyła się z MCC. Po reorganizacji firma MCC, znana z szerokiej gamy urządzeń pomiarowych, powierzyła Elmark Automatyka dystrybucję pełnej gamy produktów.
46
Producenci działający na rynku konstrukcji stalowych poszukują rozwiązań, które umożliwią poprawę produktywności realizowanych procesów spawalniczych. W odpowiedzi na te potrzeby dostawcy sprzętu spawalniczego wprowadzają coraz nowocześniejsze technologie. Należy do nich spawanie hybrydowe, a najbardziej rozpowszechnioną obecnie hybrydową technologią spawalniczą jest proces Laser-MIG/MAG.
52
W kwietniu firma Siemens we współpracy z Ministerstwem Rozwoju zakończyła kompleksowe badanie „Smart Industry Polska 2017". Ankiety przygotował i analizy wykonał Instytut Kantar Millward Brown. To druga edycja badania, tym razem nastawionego na analizę sytuacji przedsiębiorstw przemysłowych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o profilu produkcyjnym. W edycji 2016 badania dotyczyły największych przedsiębiorstw działających na terenie Polski.
Aplikacje
54
Moduły liniowe z napędem bezpośrednim i zintegrowanym sterowaniem redukują koszty uruchomienia i konserwacji aplikacji, minimalizują zużycie systemu i obniżają koszty energii. Mają wszystko, co jest potrzebne, aby możliwe było zastąpienie osi pneumatycznych.
Wydarzenia
58
Cyfryzacja produkcji i systemy energetyczne. Targi Hannover Messe 2017
W kwietniu w niemieckim Hanowerze tradycyjnie odbyły się największe światowe targi przemysłowe Hannover Messe, które w tym roku skupiły w jednym miejscu siedem wiodących imprez branżowych: Industrial Automation, MDA–Motion, Drive&Automation, Digital Factory, Energy, ComVac, Industrial Supply oraz Research&Technology. Tegoroczna, 70. edycja, która trwała od 24 do 28 kwietnia 2017 r., była dla naszego kraju szczególnym wydarzeniem, Polska była bowiem krajem partnerskim targów.
66
Na największych światowych targach przemysłowych Hannover Messe, których partnerem w tym roku była Polska, w strefie SciTech Poland zlokalizowanej w części Research&Technology oraz na stoisku narodowym zaprezentowane zostały innowacyjne technologie polskich firm, instytutów i zespołów badawczych. Nie zabrakło rozwiązań Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
68
Jak dzisiaj wygląda produkcja w niemieckiej firmie igus, której początki ponad pół wieku temu zaczęły się w garażu? Jakie są zalety polimerowych łożysk dry-tech w stosunku do łożysk metalowych? Na te i wiele innych pytań przedstawiciele zakładów przemysłowych – klientów firmy igus – oraz mediów usłyszeli odpowiedź podczas zwiedzania fabryki w Kolonii i warsztatów „Plastic versus metal”.
71
Faulhaber gościł przywódców Niemiec i Polski na targach Hannover Messe
Podczas otwarcia targów w Hanowerze kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z Beatą Szydło, premier Polski – kraju partnerskiego – odwiedziła stoisko specjalizującej się w napędach firmy Faulhaber z Schönaich. Gert Frech-Walter, członek zarządu Grupy Faulhaber i dyrektor zarządzający Faulhaber Germany oraz Karl Faulhaber, dyrektor zarządzający i partner zarządzający Faulhaber Switzerland przedstawili najpopularniejsze produkty oraz przykłady zastosowań, w imponujący sposób prezentując zróżnicowany portfel małych i miniaturowych systemów napędowych oraz obszerne know-how technologiczne firmy hi-tech o znaczeniu globalnym.
72
Smart Lab ABB. Industrial Media Event 2017
Firma ABB w dniach 17 i 18 maja 2017 r. zaprosiła dziennikarzy oraz przedstawicieli europejskich oddziałów ABB do swojej siedziby w Dalmine we Włoszech. Podczas wizyty zaprezentowano rozwiązania z zakresu poprawy efektywności energetycznej i bezpieczeństwa, rozwiązania na miarę czwartej rewolucji przemysłowej oraz technologie wykorzystywane w procesach wytwórczych i niezawodnych sieciach.
74
Systemy rozpoznawania twarzy i emocji, monitoring powietrza, automatycznie sterowane rolety, muzyka i oświetlenie dostosowujące się do potrzeb lub nastroju użytkownika to tylko niektóre elementy inteligentnej technologii budynkowej. Czarny dom to showroom, w którym można poczuć komfort i bezpieczeństwo, jakie dają rozwiązania IoT.
76
9 maja 2017 r. firma Rockwell Automation otworzyła w Katowicach swoje kolejne biuro w Polsce. W nowej siedzibie mieścić się będzie przede wszystkim dział Global Finance Operations obsługujący wszystkie oddziały RA na świecie. W Katowicach działa ponadto od przeszło dekady fabryka firmy.
78
Jak skutecznie optymalizować produkcję? Jakie technologie i rozwiązania w największym stopniu zrewolucjonizują w przyszłości przemysł? Na to i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź w trakcie III Forum Nowoczesnej Produkcji, na którym dyskutowano m.in. o przełomowych innowacjach i ich przełożeniu na realia rynkowe.