Czy i kiedy można liczyć na powszechną obecność Przemysłu 4.0 w zakładach produkcyjnych? Które obszary produkcji można najszybciej poprawić, wdrażając rozwiązania IoT i IIoT? Jakie aspekty dotyczące bezpieczeństwa maszyn i urządzeń w największym stopniu wymagają dziś pogłębiania wiedzy ze strony użytkowników? Na te i inne pytania odpowiada w rozmowie z nami Tomasz Otrębski, dyrektor ds. technicznych i członek zarządu spółki ELOKON Polska.
Numer 3/2019
Zrobotyzowany przemysł
Kup numer:
10
Z branży
18
Produkty
Rozmowa
26
Temat numeru
30
Jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin związanych z nowoczesnym przemysłem jest robotyka. Coraz więcej podmiotów działających w przemyśle dostrzega szereg zalet związanych z robotyzacją wybranych procesów. Producenci robotów i ich osprzętu oraz integratorzy systemów zrobotyzowanych prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów i wachlarza usług, co korzystnie wpływa na rozwój omawianej branży.
Wydajność, elastyczność, najwyższa jakość usług i produktów – takie cele stawiają sobie współczesne przedsiębiorstwa przemysłowe dążące do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. W dobie Przemysłu 4.0 nie sposób ich osiągnąć bez inwestycji w robotyzację fabryk.
40
Robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych to naturalny etap przygotowania przedsiębiorstwa do Przemysłu 4.0. Ostatnie dwa lata wskazują na znaczący wzrost dynamiki inwestycji polskich przedsiębiorstw w tym obszarze. Na przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać robotyzację, czyhają jednak liczne pułapki. Radzimy, jak ich uniknąć.
44
W obecnych czasach roboty są wdrażane w obszarach produkcyjnych, w których przedtem ich nie było. Każda aplikacja, w której wykorzystuje się robota wymaga indywidualnego rozpatrzenia aspektów bezpieczeństwa i dla każdej niezbędne jest wdrożenie rozwiązań bezpieczeństwa. Kluczową rolę odgrywają odpowiednio dobrane czujniki bezpieczeństwa.
Przegląd sprzętu i aparatury
48
17 stycznia 2019 r. Sejm przyjął ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma działać na rzecz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorców wspierając ich transformację cyfrową. Dzięki temu firmy mają wdrażać najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji między maszynami oraz człowiekiem a maszynami – czytamy w ustawie. Oczywiście, chodzi tu o Przemysł 4.0
56
HoloLens, telefony komórkowe, druk 3D lub inteligentne okulary – rzeczywistością stały się gadżety, które ponad 30 lat temu zachwyciły widzów w kinowym hicie „Powrót do przyszłości”. Wszystko dzięki cyfryzacji. Przemysł 4.0 automatyzuje współczesny świat i pomaga konstruktorom maszyn i systemów osiągnąć nowy poziom.
58
Nowe czujniki ultradźwiękowe marki Turck są w szczególności przeznaczone do aplikacji Przemysłu 4.0. Niewielkie urządzenia mają minimalne strefy martwe i zapewniają wysoką dokładność pomiaru.
62
Coraz więcej producentów maszyn i linii technologicznych nie chce kupować mechaniki robota i sterowania w pakiecie. Powód jest prosty: wprowadzanie oddzielnych sterowników dla robotów i maszyn zwiększa czasochłonność prac oraz koszty procesów projektowania, uruchamiania i utrzymania, a także przechowywania części zamiennych. Wyzwaniem pozostaje także integracja funkcji takich jak pakowanie czy paletyzacja z własnymi systemami sterowania maszyną. Z rozwiązaniem przychodzi firma MAJAtronic – producent niezależnych od platformy systemów kinematycznych typu delta oraz DuoPod. Firma, uzupełniając swoje portfolio o roboty przegubowe, pokazuje jak dzięki mapp Technology szybko i prosto dokonać integracji przy użyciu sterowników B&R.
66
Nasilająca się presja konkurencyjna wymaga od producentów zdecydowanych działań w zakresie zwiększania mocy produkcyjnych, a dodatkowo wymusza dostosowanie się do zmian zachodzących w globalnym przemyśle. W Polsce ma to szczególne znaczenie, ponieważ produkcja przemysłowa stanowi 20% wartości dodanej brutto w gospodarce, a zatrudnienie sięga 3,1 mln osób.
70
Rozwój demograficzny w krajach uprzemysłowionych przyniesie ze sobą w nadchodzących latach znaczne zmiany w środowisku pracy. Coraz więcej ludzi będzie w przyszłości współpracować z robotami albo korzystać w pracy z ich pomocy.
72
Dotychczas w rozwiązaniach obsługowych dominowały elementy pneumatyczne. Jednak – jak podkreślają specjaliści firmy SCHUNK – przemysł stoi w obliczu decydującej zmiany. O ile dawniej czasy cykli, niezawodność procesowa oraz wydajność były praktycznie jedynymi kwestiami liczącymi się w montażu i przenoszeniu, o tyle dziś coraz ważniejsze stają się elastyczność, czułość, współpraca, komunikacja, bezpieczeństwo i zabezpieczenia.
74
Dlaczego inżynier utrzymania ruchu lub administrator IT mieliby chcieć wysyłać coś do chmury? Czy idea Przemysłowego Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0 są dla każdego? Te i inne pytania dręczą obecnie wielu z tej branży, a specyfika czwartej rewolucji przemysłowej jest nieco zamglona i niekiedy trudno wyobrazić sobie stricte praktyczne rozwiązanie dla danego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśniamy, jak w praktyce przesłać dane I/O do usług chmurowych za pomocą oprogramowania i urządzeń firmy Moxa.
76
Przejawy czwartej rewolucji przemysłowej dostrzegamy już w życiu codziennym – to m.in. możliwość przechowywania danych w chmurze, robienia zakupów przez Internet, a także np. obecność inteligentnych, samouczących się komputerów pokładowych w samochodach. Dzięki takim innowacjom nasze społeczeństwo wciąż się rozwija: ulepszamy swoje umiejętności, potrafimy leczyć coraz więcej chorób i poprawiamy jakość swojego życia. Takie zmiany zachodzą również w przemyśle, umożliwiając zoptymalizowanie wykonywanych zadań i zwiększenie wydajności produkcji.
78
Internet Rzeczy to element kolejnej rewolucji przemysłowej. Według szacunków analityków do 2020 r. na świecie będzie działać około 24 mld urządzeń IoT podłączonych do sieci, a inwestycje w tym zakresie mogą sięgnąć 6 mld dolarów. Przy tak intensywnym rozwoju i wysokim poziomie inwestycji ochrona każdej podłączonej do sieci „rzeczy” będzie odgrywać kluczową rolę.
80
ASEM 4.0 to pakiet czterech innowacji, które powiązane dzięki spójnym technologiom tworzą kompleksowe, zintegrowane rozwiązanie zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0.
83
Testowany przewód chainflex dla kątów skrętu do 360° bezpiecznie przesyła dane do sześcioosiowych robotów.
84
Możemy obecnie zastanawiać się, jak radzi sobie przemysł z wyzwaniami czwartej rewolucji i co jest niezbędne, aby wdrażać innowacje związane z systemami cyberfizycznymi. Przemysł 4.0 wprowadza cyfrową przemianę w procesach produkcyjnych. W pierwszych etapach, które możemy określić jako dojrzewanie, elementy czwartej rewolucji przemysłowej są skupione głównie wokół analiz zysków oraz korzyści i możliwości, takich jak wzrost wydajności czy optymalizacja procesów produkcyjnych. Bazę stanowi Internet Rzeczy, za którym stoją takie zalety, jak optymalizacja procesów produkcyjnych, konserwacja prewencyjna, a także inteligentne procesy konserwacji i serwisu.
AUTOMATICON
89
Przewodnik po targach
104
Targi Automaticon doczekały się w tym roku 25. edycji. Historia wydarzenia organizowanego dziś przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz spółkę MVM obfituje w wiele wartych wspomnień zdarzeń – zarówno poważnych i doniosłych, jak i zabawnych. Przedstawiamy krótki zarys tego, co działo się przez ćwierćwiecze – od narodzin imprezy, przez jej ewolucję, po kształt obecny i współczesne wyzwania.
110
Firma SEW-Eurodrive, światowy producent techniki napędowej i rozwiązań automatyzacji produkcji, zrealizowała modernizację linii produkcyjnej w fabryce Audi w Brukseli.
113
Dzięki innowacyjnemu modułowi SFB – Safety Fieldbox – grupa Schmersal stworzyła zestaw pięciu charakterystycznych rozwiązań instalacyjnych do bezpiecznej kontroli maszyn i systemów produkcji.
114
Prowadzenie prac badawczych i rozwojowych jest niezbędnym czynnikiem zachowania przewagi konkurencyjnej i trwałym fundamentem firmy. Dzięki wprowadzaniu do produkcji nowych rozwiązań można szybko odpowiadać na potrzeby rynku i dostarczać klientom innowacyjne rozwiązania. Tak działa firma Technokabel.
118
Niemiecka firma steute zaprezentowała nowe serie wyłączników linkowych zatrzymania awaryjnego ‒ ZS 92 S i czujników zbiegania taśmy przenośników ‒ ZS 92 SR. Charakteryzujące się bardzo nowoczesnym wzornictwem urządzenia zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych, a przy ich opracowaniu wykorzystano uwagi i wskazówki klientów.
120
Murrelektronik oferuje wysokiej jakości rozwiązania do efektywnego i niezawodnego zasilania maszyn i fabryk. Perfekcyjnie dopasowany, uniwersalny system Emparro Premium Power składa się z wysokowydajnych zasilaczy impulsowych, niezawodnych modułów buforowych i efektywnych filtrów.
Prawo i Normy
122
Rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją mogą stanowić przedmiot ochrony patentowej, a ochrona ta jest coraz bardziej atrakcyjna dla podmiotów prowadzących działalność innowacyjną w tym obszarze. Patent jest bowiem prawem wyłącznym, które przyznaje uprawnionemu monopol na korzystanie z danego rozwiązania nawet przez 20 lat od daty jego zgłoszenia w odpowiednim urzędzie patentowym.
Rynek
129
Coraz więcej przedsiębiorców operujących na polskim rynku docenia profesjonalizm naszych rodzimych firm integratorskich. Oprócz ceny usługi, która w przypadku polskich firm integratorskich jest często niższa, doceniana jest również wysoka jej jakość.
130
Producenci przemienników częstotliwości wciąż rozwijają swoje produkty po to, aby ich układy wyróżniały się na tle konkurencji. Stąd mamy coraz bardziej wyszukane rozwiązania techniczne, które są często odpowiedzią na zapotrzebowanie poszczególnych branż, aktualnie panujące trendy lub wymagania określone obowiązującymi przepisami prawnymi i normami. Dodatkowo producenci starają się, aby produkty były atrakcyjne cenowo. Walka o ograniczenie ceny wytworzenia produktu przy zachowaniu określonych parametrów technicznych wciąż trwa. Często sprowadza się do zabiegów, których klient nie widzi lub z których w pierwszym momencie nie zdaje sobie sprawy. Na cenę ma wpływ wiele czynników – najważniejszymi są jakość i parametry zastosowanych elementów.
134
Moduł 18plus firmy ETA to kompletny system dystrybucji prądu w nowoczesnej technologii Push-In, przystosowany do montażu na szynie DIN. Może być stosowany zarówno w zdecentralizowanych systemach dystrybucji zasilania, jak i w scentralizowanych systemach.
135
Czujniki monitorowania poziomu firmy BEDIA wykrywają, kiedy poziom napełnienia zostanie przekroczony lub spadnie poniżej limitu.
136
Firma STEMMER IMAGING – wiodący dostawca komponentów do budowy systemów wizyjnych – coraz bardziej dostosowuje swoją ofertę do potrzeb rynku automatyki.
124
Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali całego świata wzrośnie o 25%. Przyczyną jest spodziewany wzrost standardu życia mieszkańców w krajach rozwijających się. Sprostanie temu wyzwaniu będzie niewątpliwie wymagać zwiększenia produkcji energii elektrycznej. Z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne większość nowo wytwarzanej energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie należy przykładać dużo większą wagę do kwestii oszczędzania.
Aplikacje
138
Słowacka firma AeroMobil zaprojektowała latający samochód łączący wszystko, co najlepsze w podróży drogowej i powietrznej, a ponadto spełniający zarówno wymagania przepisów lotniczych, jak i zasad ruchu drogowego. Firma wykorzystuje platformę 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes – nie tylko do zarządzania cyklem życia pojazdu i zapewnienia zgodności prawnej, ale także projektowania optymalnego designu przed stworzeniem fizycznego prototypu. Scentralizowane i stale dostępne dla wszystkich użytkowników repozytorium danych usprawnia współpracę, pomaga w uzyskaniu niezbędnych certyfikatów, ułatwia identyfikację części wymagających potencjalnej modyfikacji, a także pozwala inżynierom z firmy AeroMobil pracować bardziej kreatywnie.
Wydarzenia
142
Profesjonalne szkolenia z zakresu najnowocześniejszych technologii, a także dyskusje i spotkania ludzi biznesu to elementy czwartej edycji warsztatów „ifm wiedza i doświadczenie”, organizowanych przez jednego ze światowych liderów w branży automatyki przemysłowej – firmę ifm electronic. W tym roku wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem „ifmdustry 4.0”.
144
Przemysł 4.0 i sztuczna inteligencja na targach Hannover Messe 2019
Od 1 do 5 kwietnia 2019 r. w niemieckim Hanowerze odbędzie się kolejna edycja największych światowych targów przemysłowych Hannover Messe. Krajem partnerskim tegorocznego wydarzenia będzie Szwecja. To pierwszy kraj partnerski z północy Europy. W styczniu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono główne tematy tegorocznej edycji targowej.
147
Nowe standardy i inteligentne produkty w ofercie firmy HARTING
W styczniu 2019 r. firma HARTING Technology Group zaprosiła do swojej siedziby w niemieckim mieście Espelkamp międzynarodowe grono dziennikarzy. Podczas konferencji prasowej przedstawiono najnowsze produkty, rozwiązania i kierunki rozwoju firmy. Przedstawiciele prasy mieli również okazję zwiedzić Centrum Rozwoju HARTING w Rahden.
150
Nowa era przemysłowa. Hannover Messe Preview 2019
Hasło przewodnie najbliższej edycji największych światowych targów przemysłowych Hannover Messe 2019 to: Integrated Industry – Industrial Intelligence. Ponad 100 dziennikarzy branżowych przybyłych do Hanoweru 25 stycznia na zaproszenie Deutsche Messe mogło usłyszeć i zobaczyć podczas Hannover Messe Preview, co kryje się za tym hasłem.