Coraz większego znaczenia w przemyśle kablowym nabierają prace badawczo-rozwojowe, m.in. w zakresie miniaturyzacji i odporności na działanie agresywnego środowiska. Rośnie też zainteresowanie kablami do specjalistycznej aparatury pomiarowej. Na te trendy odpowiada spółka Technokabel, a szczegóły przedsięwzięć i strategii przybliża w rozmowie z miesięcznikiem „Automatyka” Anna Germata, prezes firmy.
Numer 7-8/2019
Automatyzacja w branży spożywczej
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Temat numeru
28
Branża spożywcza to gałąź przemysłu, której celem jest wytwarzanie produktów i półproduktów zdatnych do spożycia przez człowieka. Przedstawicielami tej branży są: zakłady przetwórstwa rybnego, mięsnego, warzywnego, produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, czyli rzeźnie, mleczarnie, rozlewnie, olejarnie, browary, młyny, piekarnie, cukiernie. Ze względu na postęp technologiczny w tego typu zakładach coraz szersze zastosowanie znajduje automatyka. Zautomatyzowanie procesów produkcyjnych umożliwia ich przyspieszenie, a co za tym idzie zwiększenie ich wydajności. Automatyzacja ułatwia również kontrolę nad przebiegiem danego procesu i zwiększa szansę na sprawne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
35
Szybki i kompaktowy system przenośnikowy umożliwia firmie Yamamotoyama, producentowi herbat, równoczesne pakowanie torebek z herbatą o różnych smakach z dużą szybkością i bez uszkadzania produktu, w warunkach ograniczonej przestrzeni.
36
Wymagania jakościowe wiodących światowych producentów czekolady klasy premium obejmują nie tylko surowce i procesy produkcyjne, ale także pakowanie produktów. Koniecznością jest otrzymanie idealnie zapakowanych tabliczek czekolady bez żadnych wad. Szczególnym wyzwaniem są częste zmiany formatu opakowań. Firma LoeschPack wzorowo mu sprostała, wykorzystując najnowszy model dwustopniowej owijarki LTM-DUO.
40
Higieniczne produkty i rozwiązania firmy Festo – np. wyspy zaworowe zgodne z wymaganiami higienicznymi konstrukcji, napędy elektryczne i pneumatyczne – pomagają produkować żywność spełniającą wysokie standardy jakości. Program produkcyjny obejmuje również wytrzymałe przewody i złączki Clean Design. To idealny wybór do zastosowań typu „form-fill-seal”, czyli formowania, napełniania i uszczelniania, a także wielu innych.
42
Zasada działania chwytaka adaptacyjnego jest inspirowana naturą – wzorowana na języku kameleona. Chwytak adaptacyjny może w ramach jednej operacji chwytać, zbierać i umieszczać przedmioty o różnych kształtach, bez konieczności dokonywania zmiany ręcznie
44
Roboty przemysłowe od lat są z sukcesem stosowane w wielu gałęziach globalnego przemysłu. W fabrykach wytwarzających samochody, maszyny czy sprzęt elektroniczny są wręcz stałym elementem infrastruktury technicznej, bez którego trudno wyobrazić sobie realizację celów produkcyjnych. Globalizacja, dobra koniunktura gospodarcza oraz rosnąca konsumpcja powodują, że do grona branż szczególnie otwartych na roboty dołącza przemysł spożywczy.
48
Automatyzacja w przemyśle spożywczym to już standard, zwłaszcza w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Wynika to nie tylko z dużego zapotrzebowania na artykuły spożywcze, ale również z konieczności usprawnienia produkcji i podniesienia jej zyskowności.
52
W dzisiejszych czasach automatyzacja jest wprowadzana we wszystkich dziedzinach przemysłu. Przemysł spożywczy w dużej mierze został zautomatyzowany zarówno w fazie produkcji, jak i pakowania oraz przygotowania produktu do sprzedaży. Technologie 3D w systemach wizyjnych pozwalają na zmianę podejścia do porcjowania czy ważenia gotowego produktu.
55
Maszyny na liniach produkcyjnych pracują z coraz większą prędkością i bardziej skompresowanymi cyklami, dostarczając gotowe produkty w coraz krótszych okresach czasowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu sieci typu Ethernet, w której prędkość transmisji danych znacznie przekracza prędkości uzyskiwane przez standardowe sieci przemysłowe. Co jednak zrobić, gdy trzeba przesłać sygnały Ethernet z obrotowej części maszyny do drugiej części stacjonarnej?
56
Przemysł spożywczy, ze względu na szczególne wymagania, jest dość specyficznym obszarem produkcji. Zarówno tematycznie, jak i procesowo obejmuje bardzo szeroki zakres, w którym występują znaczne różnice z punktu widzenia stosowania rozwiązań robotyzacji.
Przegląd sprzętu i aparatury
60
W praktyce przemysłowej coraz częściej zachodzi konieczność stosowania bezprzewodowej transmisji danych. Przemysłowy Internet Rzeczy i założenia Przemysłu 4.0 sprawiają, że niezbędna jest wymiana informacji między urządzeniami nie tylko w obrębie dobrze okablowanych obszarów hal fabrycznych czy budynków biurowych, ale również między rozproszonymi w terenie czujnikami czy sprzętem mobilnym zainstalowanym np. na wózkach widłowych czy koparkach. Dlatego do wymiany danych trzeba tu sięgnąć po fale radiowe.
70
Automatyczne systemy składowania i pobierania – AS/RS (Automated Storage and Retrieval System) to systemy znajdujące coraz szersze zastosowanie w nowoczesnych magazynach. Automatyczne magazynowanie pozwala firmom przede wszystkim zoptymalizować koszty i maksymalnie wykorzystać powierzchnie produkcyjne.
74
Seria modułów radiowych ATIM Cloud Wireless (ACW) firmy ATIM stanowi kompletne rozwiązanie umożliwiające włączenie urządzeń w świat Przemysłowego Internetu Rzeczy. Modemy monitorują dane w czasie rzeczywistym i zapewniają prostą instalację i obsługę. Charakteryzuje je bardzo niski pobór mocy (większość modeli jest zasilana bateryjnie), duży zasięg sygnału radiowego i atrakcyjna cena pozwalająca szybko uzyskać zwrot z inwestycji. Komunikacja odbywa się w sieciach radiowych (w nielicencjonowanym paśmie 868 MHz), Sigfox, LoRaWAN. Przykładowe zastosowania, w których radiomodemy serii ACW znakomicie realizują zadania to inteligentne aplikacje systemów Smart City / Smart Metering / Smart Building, monitoring parametrów gleby, terenów rolnych czy rozległych obszarów geograficznych.
77
System „call-for” pozwala uspra-wnić komunikację między pracownikami zakładu przemysłowego za pomocą bezprzewodowej sieci powiązanych ze sobą przycisków i sygnalizatorów świetlnych, które przekazują proste, ale kluczowe dla sprawnej produkcji polecenia i informacje.
78
Dla zakładów, które chcą sprawnie wdrożyć inteligentne rozwiązania produkcyjne w modernizowanych oddziałach, dobrym rozwiązaniem jest Orange Box. To system, który służy do pozyskiwania i analizy danych, a co najważniejsze można go łatwo wdrożyć i dalej rozwijać – wystarczy ustawić niezbędne parametry konfiguracyjne. Aby umożliwić użytkownikom porównywanie danych zebranych z wielu linii, lokalizacji i kontynentów, firma B&R wyposażyła teraz rozwiązanie Orange Box w interfejs do komunikacji z chmurą.
82
Jeśli przedsiębiorstwo chce produkować nowocześnie i elastycznie, musi zapewnić sobie możliwość łatwego pozyskiwania informacji z działów produkcyjnych i stworzyć system ich sprawnego przepływu wewnątrz organizacji. Wiąże się to zwykle z koniecznością zastosowania odpowiedniego oczujnikowania i, coraz częściej, wykorzystania sieci bezprzewodowych. Te ostatnie mają wiele zalet, toteż zaczynają być coraz powszechniej stosowane np. w systemach e-Kanban. Niemiecka firma steute oferuje zarówno urządzenia radiowe, jak i oprogramowanie przeznaczone do tworzenia gotowych rozwiązań w intralogistyce oraz systemach wspomagania produkcji.
Prawo i normy
86
Zgodnie z raportem instytutu Gartnera z 2018 r., cyfrowe bliźniaki (digital twins) znajdują się w pierwszej dziesiątce najważniejszych trendów technologicznych, a w 2021 r. będzie z nich korzystać połowa dużych firm produkcyjnych. Chociaż rozwiązania te są dostępne na rynku od kilkunastu lat, w ostatnich latach obserwuje się wzrost ich popularności. Jest on spowodowany ogólnym przyspieszeniem procesu digitalizacji w gospodarce, w szczególności rozwojem Przemysłu 4.0, oraz większą dostępnością chmury obliczeniowej, dzięki której rozwiązania dostępne do tej pory jedynie dla wielkich graczy, będą w zasięgu średnich i małych przedsiębiorców.
Rynek
88
Producent urządzeń techniki medycznej Otto Bock korzysta ze specjalistycznej wiedzy Zimmer Group z zakresu amortyzacji, aby zastosować amortyzatory hydrauliczne w protezach kończyn dolnych i wdrożyć je do produkcji.
91
Firma Unitronics na nowo definiuje świat PLC dzięki nowej koncepcji sterowania przemysłowego – unikalnemu i wydajnemu sterownikowi PLC z wirtualnym HMI.
Aplikacje
92
Firma Control-Service uczestniczyła w modernizacji pompowni należącej do największego producenta stali na świecie, koncernu ArcelorMittal. W artykule opisano stan pompowni przed i po dokonanych zmianach.
95
Firma SEW-Eurodrive Polska, polski oddział światowego lidera w dziedzinie techniki napędowej, zrealizowała projekt automatyzacji transportu w tłoczni profili aluminiowych firmy Final z Dąbrowy Górniczej w oparciu o system AGV.
Wydarzenia
98
Robotyzacja procesów intralogistycznych
Firma VersaBox, producent autonomicznych robotów mobilnych, zainaugurowała 13 czerwca 2019 r. serię warsztatów w ramach VersaBox Academy. Blisko 60 gości z całego kraju spotkało się w Warszawie, aby omówić możliwości robotyzacji procesów intralogistycznych w kontekście wyzwań stojących przed branżą w dobie Przemysłu 4.0.
100
Nowy wymiar logistyki. Otwarcie centrum dystrybucyjnego firmy HARTING
Grupa Technologiczna HARTING otworzyła w Espelkamp w Nadrenii Północnej-Westfalii Europejskie Centrum Dystrybucyjne. Obiekt pozwoli realizować dziennie nawet do 20 000 indywidualnych zamówień dla klientów z całego świata, a paczki będą wysyłane do odbiorców w tym samym dniu, w którym zostało złożone zlecenie.
102
Automatycy w ochronie środowiska. XXIII Konferencja Automatyków
W dniach 21–22 maja 2019 r. Rytro koło Nowego Sącza po raz 23. witało uczestników Konferencji Automatyków. Głównym organizatorem spotkania była firma Skamer-ACM z Tarnowa oraz Towarzystwo na Rzecz Ochrony Środowiska z Krakowa, a współorganizatorami i jednocześnie sponsorami – 13 firm. „Ochrona środowiska – wyzwania dla automatyków” – tak brzmiało tegoroczne hasło konferencji, które znalazło odbicie w licznych prezentacjach firmowych.
106
Przemysł 4.0 a predykcyjne utrzymanie ruchu
Zarządzanie infrastrukturą w zakładach produkcyjnych w ostatnich latach przeszło wiele zmian – od bieżącego reagowania na zaistniałą awarię, przez prewencyjne naprawy, aż do predykcyjnego zarządzania. W czasie IV konferencji „Automatyka i bezpieczeństwo w służbie utrzymania ruchu”, zorganizowanej przez GT Automation w dniach 16–17 maja 2019 r. w Borkowie, właśnie predykcyjne utrzymanie ruchu zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0 było głównym tematem.
107
Wyzwania i trendy w świecie przemysłu. Jesienna edycja Forum Nowoczesnej Produkcji
W dniach 23–24 września 2019 r. odbędzie się ósma edycja Forum Nowoczesnej Produkcji. Industry Tech organizowanego przez firmę MM Conferences i z roku na rok zdobywającego coraz szersze grono odbiorców. Po raz drugi będzie mu towarzyszyć kongres AI & Big Data.
108
Nowa era targów Automaticon
Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon wchodzą w kolejne ćwierćwiecze istnienia z nową energią i pomysłami, dzięki którym największe w Polsce branżowe forum automatyki przemysłowej jeszcze lepiej zaspokoi potrzeby wystawców i gości.