Jak urzeczywistnić cyfrową transformację w zarządzaniu produkcją i energią? Dlaczego „mapa” zużycia energii nie wystarczy do usprawnienia zarządzania nią? Jakie wymierne efekty niesie ze sobą wdrażanie Smart Grid? Czy redukcja zapotrzebowania na energię lub elastyczne przenoszenie poboru mocy na inną porę to pożądany towar, czy konieczność? O tych aspektach zarządzania energią mówi Mariusz Pacan, menedżer ds. projektów w firmie WAGO ELWAG.
Numer 10/2020
Zarządzanie produkcją i energią
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Zarządzanie energią – praca na kilku poziomach
Temat numeru
30
Zarządzanie produkcją i energią
Zarządzanie produkcją i energią w dobie założeń Przemysłu 4.0 sprowadza się do implementacji szeregu narzędzi z zakresu automatyki i informatyki, łącznie z technologiami mobilnymi. Wszystko to przekłada się na usprawnienie procesów technologicznych, poprawę jakości produkcji oraz zastąpienie pracy człowieka.
40
Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwie. Kolejna odsłona audytu energetycznego
Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. (Dz.U. poz. 831) nakłada na firmy zakwalifikowane jako duże przedsiębiorstwo (czyli takie, w którym liczba pracowników przekracza 250 osób lub które osiągnęło roczny obrót netto ze sprzedaży przekraczający 50 mln euro) obowiązek badania poziomu efektywności energetycznej przez cykliczne – co cztery lata – wykonanie audytu energetycznego. Na przełomie lat 2020/2021 czeka nas zatem kolejna odsłona takich badań, weryfikująca postęp w poprawie efektywności energetycznej od poprzedniego audytu. Przy analizie wniosków z audytu wykonanego w 2016 r. nasuwają się pytania, jak przeprowadzić kolejny, aby nie był on jedynie wypełnieniem obowiązku i obciążeniem budżetu firmy.
44
Optymalizacja produkcji
W tym artykule nie będziemy instruować Państwa o metodach optymalizacji produkcji, wyborze ścieżki postępowania etc. Zaproponujemy skuteczne rozwiązania umożliwiające optymalne zarządzanie procesami i zasobami zakładu produkcyjnego, a także podpowiemy, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy realizacji tego celu.
48
Terminal IIoT firmy Weidmüller. Łatwa integracja z innymi systemami
Terminal IoT firmy Weidmüller umożliwia szybką i prostą instalację przemysłowych rozwiązań IoT oraz konfigurację i monitorowanie danych za pośrednictwem usług w chmurze.
52
Skuteczna optymalizacja zużycia energii
Firma ACS SYSTEMS od wielu lat projektuje i wdraża systemy zarządzania energią. Jako wyłączny dystrybutor w Polsce rozwiązań niemieckiej firmy Janitza GmbH możemy zaoferować kompleksowe systemy zarządzania energią.
Przegląd sprzętu i aparatury
54
Czujniki optyczne i zbliżeniowe
Czujniki to podstawowe elementy automatyki, znajdujące zastosowanie w każdym zautomatyzowanym urządzeniu. Ich usystematyzowanie pozwala na wyłonienie różnych grup. W niniejszym przeglądzie zostaną przedstawione dwie z nich – czujniki optyczne oraz czujniki zbliżeniowe. Stanowią one ogromny udział wśród ogółu czujników dostępnych na rynku automatyki.
63
Czujniki Q4X. Wytrzymałość, niezawodność, precyzja
Q4X to oznaczenie zarezerwowane dla czujników laserowych cechujących się wyjątkową wytrzymałością i przeznaczonych do pracy w szczególnie trudnych warunkach przemysłowych.
Prawo i normy
64
Własność intelektualna. Zmiany w postępowaniu prawnym
Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje odrębne postępowanie w sprawach własności intelektualnej {dział IVg dodany przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. (Dz.U.2020.288) zmieniającej kodeks postępowania cywilnego z dniem 1 lipca 2020 r.}.
Rynek
66
Trzpień ustalający GN 817.6 z czujnikiem pozycji
W ofercie Elesa+Ganter pojawił się nowy trzpień ustalający z systemem monitorowania pozycji. Seria GN 817.6 powstała w celu zapewnienia prostej integracji z systemami automatyki. Integracja czujnika magnetycznego z trzpieniem ustalającym pozwala spojrzeć na ten prosty element konstrukcyjny w nowy sposób. Dzięki temu rozwiązaniu można łatwo poprawić bezpieczeństwo i ograniczyć koszty.
68
Zawsze UP TO DATE z firmą SEW-Eurodrive. Zwiększamy wartość Twojej inwestycji
Długofalowe innowacje to dla firmy SEW-Eurodrive nieustanne aktualizowanie techniki napędowej, by była up to date, czyli na bieżąco ze zmieniającymi się wymaganiami. W ten sposób zwiększamy korzyści we wszystkich aspektach utrzymania i optymalizacji produktów, co jest możliwe dzięki ciągłemu transferowi technologii z naszego Działu Rozwoju. Co więcej, robimy to systematycznie, często i bez dodatkowych kosztów, aby w ten sposób utrzymać, a nawet zwiększyć wartość inwestycji klientów.
70
System e-loop. E-prowadnik jako readychain
Przewody ważące tony mogą być prowadzone przez szybko zamontowany e-prowadnik firmy igus. Konfekcjonowany i przetestowany system zasilania e-loop zwiększa bezpieczeństwo i skraca czas dostawy oraz montażu. Bezpiecznie prowadzi przewody przy określonym promieniu gięcia i wytrzymuje wstrząsy oraz uderzenia.
Wydarzenia
72
Energetab 2020: przecieranie szlaków w nowej rzeczywistości targowej
Wraz z nastaniem późnego lata branża targowa złapała lekki oddech. Nie wiadomo na jak długo, zważywszy dynamiczny i niekorzystny rozwój sytuacji związanej z koronawirusem, ale pierwsi odważni przecierają już szlaki i próbują powoli odbudować pozycję branży. Jednym z nich jest ZIAD Bielsko-Biała, organizator targów Energetab, które odbyły się zgodnie z planem w dniach 15–17 września 2020 r.