Jak reagować na „amazonizację” świata? Jakich kierunków rozwoju technologii napędowych można spodziewać się w przyszłości? Jaka strategia organizacyjna sprawdza się w czasie pandemii? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Pietrzak, Area Sales Manager w firmie FAULHABER Polska.
Numer 11/2020
Automatyka budynkowa
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Postęp napędzany miniaturyzacją
Temat numeru
28
Automatyka budynkowa
Zwykle w kontekście rozwoju automatyzacji wspomina się o przemyśle. Jednak ten dotyczy również innych dziedzin życia. Jedną z kluczowych dziedzin, w których występuje nieustanny postęp jest automatyka budynkowa. Coraz więcej dystrybutorów poszerza ofertę omawianej dziedziny automatyki, a producenci prześcigają się w dodawaniu nowych funkcjonalności do urządzeń dedykowanych dla automatyki budynkowej.
Przegląd sprzętu i aparatury
34
Osprzęt sieciowy i komunikacyjny
Różnego rodzaju osprzęt sieciowy i komunikacyjny zbiera sygnały z procesów i zapewnia ich przesył lub ewentualne przetworzenie. Odpowiednie urządzenie dobiera się w zależności od zastosowanych standardów komunikacyjnych i parametrów transmisji.
40
Urządzenia MEAN WELL do systemów zasilania gwarantowanego
Chwilowy zanik napięcia w trakcie procesu produkcyjnego może spowodować nawet kilkugodzinny przestój w zakładzie, pociągając za sobą spore straty finansowe. Z tego względu nieodłącznym elementem systemów automatyki są zasilacze UPS / buforowe, moduły redundancji itp. Wykorzystuje się je w celu zapewnienia ciągłości zasilania chronionych urządzeń i co za tym idzie, ochrony przed skutkami ewentualnego zaniku napięcia.
43
Protokoły sieciowe w raporcie HMS Networks
Firma HMS Networks przeprowadziła w tym roku kolejne badanie dotyczące rynku przemysłowych protokołów sieciowych. Z najświeższego raportu wynika, że rośnie znaczenie Ethernetu, zaś maleje udział sieci Fieldbus.
44
Konfiguracja połączenia typu RING
Jak bezpiecznie przesyłać dane dzięki redundancji sieci? Co to jest połączenie redundantne typu Ring w przypadku switchy zarządzalnych? Jak skonfigurować połączenie redundantne typu Ring? Jak wykorzystać agregację portów do usprawnienia przesyłu danych w sieci Ring? Odpowiedzi na wszystkie pytania można znaleźć w tym artykule. Jest to fragment „Kursu podstawowej konfiguracji switchy zarządzalnych” zamieszczonego w Poradniku Automatyka ASTOR na stronie www.astor. com.pl/poradnikautomatyka.
48
Switche zarządzalne Weidmüller Advanced Line
Switche Weidmüller Advanced Line zapewniają redundancję, sterowanie i diagnostykę sieci oraz obsługę wszystkich popularnych protokołów, takich jak STP/RSTP lub SNMP. Dużą uniwersalność gwarantują porty SFP, a dodatkową zaletą są niezwykle szybkie mechanizmy redundancji. Dostępne są wersje Full Managed i Lite Managed. Rozwiązanie firmy Weidmüller umożliwia lokalne zarządzanie danymi w Przemysłowym Internecie Rzeczy (IIoT).
Prawo i normy
50
Moda na patenty. Kierunki i trendy
„Innowacje to patenty” – takie jest powszechnie powtarzane skojarzenie. W języku potocznym pod pojęciem patentu często ujmuje się jednak niesłusznie wszystkie przedmioty własności przemysłowej, tj. zarówno rozwiązania techniczne (wynalazki i wzory użytkowe), stricte prawnicze (znaki towarowe), jak i czysto designerskie (wzory przemysłowe).
Rynek
52
Modułowe systemy doprowadzenia chłodziwa oraz innych cieczy i gazów
Firma Elesa+Ganter projektuje, produkuje i oferuje standardowe elementy do maszyn i urządzeń, których zastosowanie jest bardzo szerokie i nieograniczone. Dzięki takiej strategii ten sam element, z dokładnie opisanymi parametrami technicznymi, może być wykorzystany w skrajnie odmiennych zastosowaniach, jak np. sprzęt rehabilitacyjny i wojskowy. Trzymając się tej koncepcji, Elesa+Ganter rozbudowała swoją ofertę o modułowe systemy przewodów do chłodziwa (fot. 1), które oprócz doprowadzania chłodziwa znajdą wiele innych oryginalnych zastosowań.
55
Recykling prowadników z korzyścią dla środowiska
Co się stanie, gdy polimerowy prowadnik osiągnie maksymalną żywotność? Zwykle jest usuwany i spalany wraz z innymi odpadami z tworzyw sztucznych. Dzięki programowi recyklingu – eko-prowadnik igus – specjalista w dziedzinie polimerów do pracy w ruchu oferuje teraz coś nowego: użytkownicy mogą wysłać swoje polimerowe prowadniki do firmy igus w celu recyklingu, niezależnie od tego, kto jest ich producentem. W ten sposób eliminują koszty usuwania odpadów, a dodatkowo otrzymują voucher na zakupy w igus. Zyskują na tym zarówno klienci, jak i środowisko.
57
Speedstar Compact. Głowica do aplikacji kleju topliwego
Najmniejsze wymiary montażowe, duża prędkość i wysoka precyzja aplikacji kleju termotopliwego w całym okresie użytkowania – to wszystko sprawia, że nowa głowica aplikacyjna firmy Robatech jest małym klejnotem. SpeedStar Compact ma wszystkie pozytywne cechy wymagane w przemyśle opakowaniowym, przetwórczym i graficznym.
58
Przemysł i roboty na mapie świata
Robotyzacja przyspiesza w skali światowej, liczba robotów zainstalowanych w przemyśle szybko zmierza w kierunku osiągnięcia liczby 3 000 000, Polska goni czołową dziesiątkę krajów, które wdrażają ich najwięcej, a kluczowym czynnikiem motywacyjnym w zakresie wdrażania robotyzacji jest dla polskich przedsiębiorstw zwiększenie mocy produkcyjnej. To tylko niektóre wnioski, płynące z ostatnich badań dotyczących robotyzacji i automatyzacji.
60
Ulga na robotyzację
Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów chcą zwiększenia poziomu automatyzacji w Polsce i planują wdrożenie ulgi na robotyzację. Jej całkowity koszt, szacowany na pięć lat, wyniesie 1,1 mld zł. Przygotowane rozwiązanie będzie dotyczyło wszystkich firm, które zamierzają zainwestować w inteligentną automatyzację.