O zasadach organizacji produkcji i logistyki firmy KIPP w Polsce, ewolucji systemów pozycjonujących i mocujących oraz plusach udziału w wydarzeniach targowych mówi Przemysław Słaby, dyrektor KIPP Polska.
Numer 11/2023
Jak udoskonalić procesy logistyki
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
KIPP Polska wdraża ideę Przemysłu 4.0
Temat numeru
26
Jak udoskonalić procesy intralogistyki
Intralogistyka to nie tylko, jak mogłoby się wydawać, transport surowców czy produktów i dedykowane mu urządzenia, ale pojęcie to obejmuje cały szereg procesów planowania i automatyzacji transportu, przepływów magazynowych czy zarządzania zapasami. Nowoczesna, zautomatyzowana logistyka ma na celu optymalizację wszystkich tych procesów.
32
Harmonia działania
Intralogistyka przyszłości jest cicha i praktycznie niezauważalna. Pojazdy sterowane automatycznie suną po hali fabrycznej, z najwyższą precyzją obsługując stacje dokowania – a wszystko to dzieje się niemal bezgłośnie. Gdyby nie hałas pracujących maszyn, można byłoby usłyszeć, jak serca dostawców usług intralogistycznych biją szybciej z radości.
34
Możliwość automatyzacji transportu wewnętrznego z MOBOT TRANSPORTER T15
Jedną z metod usprawnienia systemu transportu wewnętrznego jest częściowa lub całkowita automatyzacja. Automatyczne wózki transportowe typu AMR, takie jak roboty mobilne MOBOT produkowane przez polską firmę WObit, mogą w pełni samodzielnie poruszać się w swoim obszarze roboczym, przewożąc rozmaite ładunki i sprawnie omijając pojawiające się na ich drodze przeszkody. Z najnowszym robotem z oferty WObit możliwości robotyzacji procesów stały się jeszcze bogatsze.
Przegląd sprzętu i aparatury
38
Oprogramowanie przemysłowe
Oprogramowania przemysłowe znajdują coraz szerszą rzeszę odbiorców. W dobie Przemysłu 4.0 stają się nierozłącznym elementem automatyzacji procesów produkcyjnych. Aby sprostać wyzwaniom zmieniającej się rzeczywistości nowoczesne Przedsiębiorstwa implementują rozwiązania informatyczne dedykowane przemysłowi.
Rynek
44
Więcej niż HF: nowe urządzenia do odczytu/zapisu RFID
Firma Pepperl+Fuchs wprowadziła do swojej oferty dwa urządzenia do odczytu/zapisu RFID o wysokiej częstotliwości. Nowe produkty łączą zalety technologii RFID o wysokiej częstotliwości z unikalnym zasięgiem wykrywania. Te zalety wraz z zestawem dodatkowych funkcji zapewniają maksymalną elastyczność zastosowań i niezawodność procesów.
46
Oprogramowanie klasy MES w dobie cyfryzacji przemysłu
Systemy MES (Manufacturing Execution Systems) nabierają znaczenia w nowoczesnym przemyśle, spełniając kluczową rolę w zarządzaniu i monitorowaniu procesów produkcyjnych. W dobie Internetu Rzeczy (IoT) i Przemysłu 4.0 zapotrzebowanie na takie systemy rośnie, a technologie takie jak Big Data stają się kluczowymi narzędziami wspierającymi te rozwiązania. W tym kontekście OmniMES firmy MultiProjekt wyznacza nowe standardy.
48
Pracownia Badań i Certyfikacji EMC na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym
W obecnych czasach coraz częściej korzystamy z różnorodnych urządzeń elektronicznych i elektrycznych – od telewizorów, przez smartfony, po sprzęt domowy i systemy używane w energetyce czy telekomunikacji. Każde z nich bazuje na wykorzystaniu pól elektromagnetycznych. Ale czy kiedykolwiek zastanawiamy się, czy te urządzenia nie wchodzą ze sobą w konflikt i wzajemnie się nie zakłócają albo jak są chronione przed wpływem zewnętrznych pól elektromagnetycznych? To kluczowe pytania, na które odpowiedzi szuka pracownia zlokalizowana na terenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie.
Wydarzenia
51
ANEXPO 2024 – spotkanie dla branży automatyki przemysłowej
Targi branży automatyki przemysłowej z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem dystrybutorów, integratorów, specjalistów działów utrzymania ruchu oraz inżynierów z całego świata.
52
W kierunku energetycznej transformacji. 36. edycja targów Energetab
W Bielsku-Białej po raz 36. odbyły się Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab. Przez trzy dni – od 12 do 14 września 2023 r. – tereny ZIAD były miejscem spotkań przedstawicieli branży energetyki i elektrotechniki – producentów, dystrybutorów, twórców nowoczesnych technologii z ich użytkownikami – którzy licznie przybyli, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu.
57
Elastyczna produkcja a roboty mobilne
8 i 9 listopada 2023 r. w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii we Wrześni Omron zorganizował wydarzenie Flexible Manufacturing Roadshow. Impreza jest organizowana cyklicznie w różnych krajach Europy.
58
100-lecie firmy Phoenix Contact
12 października 2023 r. w Łodzi firma Phoenix Contact świętowała wspólnie z partnerami oraz wieloletnimi pracownikami jubileusz 100-lecia działalności.
60
Nowoczesne technologie i potrzeby biznesowe w jednym miejscu
Od 24 do 26 października 2023 r. centrum Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie stało się po raz kolejny platformą prezentacji różnych rozwiązań technologicznych i rozmów przedstawicieli świata przemysłu. Wśród przedstawianych rozwiązań znalazła się m.in. szeroka gama komponentów do zautomatyzowanej produkcji, robotów, a także obrabiarek i systemów produkcyjnych do cięcia i formowania. Polscy i zagraniczni wystawcy reprezentowali wiele gałęzi przemysłu, w tym kolejnictwo, obróbkę metali, lakiernictwo, metalurgię czy spawalnictwo.
Prawo i normy
64
Krok w stronę cyfrowej rewolucji. Zagrożenia i możliwości upowszechnienia sieci 5G w Polsce
18 października 2023 r. był historycznym dniem dla polskiego rynku telekomunikacji. Zgodnie z komunikatem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zakończyła się aukcja częstotliwości 5G. Każdy z czterech najważniejszych polskich operatorów (Polkomtel, P4, Orange i T-Mobile) zdobył blok o szerokości 100 MHz, przynosząc budżetowi państwa ponad 1,9 mld złotych. Decyzje rezerwacyjne zostaną wydane w grudniu, a operatorzy będą mieli 14 dni na dokonanie płatności i uzyskanie pozwolenia radiowego.