O rozwoju rynku robotów współpracujących, ich zaletach oraz przykładach zastosowań mówi Daniel Niepsuj, Area Sales Manager na region Polski, Czech, Słowacji i krajów bałtyckich w Universal Robots.
Numer 12/2023
Cyfryzacja w przemyśle – Przemysł 4.0
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Kierunek: współpraca
28
Ewolucja druku 3D – szanse i perspektywy
O głównych zaletach i perspektywach technologii przyrostowych, barierach i czynnikach sprzyjających wdrażaniu druku 3D w przedsiębiorstwach i zakładach produkcyjnych, a także o planach Łukasiewicz – PIAP w zakresie rozwoju tej technologii mówi dr inż. Maciej Cader, zastępca dyrektora ds. badawczych Łukasiewicz – PIAP.
Temat numeru
32
Cyfryzacja w Przemyśle – Przemysł 4.0
Czwarta rewolucja przemysłowa nie jest już tylko faktem medialnym, ale realną rzeczywistością. Zaproponowana w 2011 r. przez niemieckich naukowców i inżynierów koncepcja Industry 4.0 miała uporządkować, sklasyfikować oraz uregulować pod względem proceduralnym kroki, które konieczne były do cyfrowej transformacji tradycyjnego, niemieckiego przemysłu tak, aby stał się on konkurencyjny względem rozwiązań pochodzących głównie ze Stanów Zjednoczonych. I to właśnie w 2011 r., decyzją niemieckiego rządu, ogłoszona na hanowerskich targach Cebit koncepcja stała się kluczowym elementem strategii innowacyjnego rozwoju sąsiadów zza Odry.
38
System I/O u-remote dla inteligentnych instalacji automatyki przemysłowej
Maszyny i systemy generują obecnie wiele różnych rodzajów danych, od prostych raportów o stanie, aż po dane do sterowania procesami. Zdecentralizowany system I/O musi szybko i precyzyjnie wykrywać przychodzące sygnały i udostępniać je w sieci. Jest to jedyny sposób na zapewnienie wydajnej transmisji do urządzeń przetwarzających dane, takich jak sterowniki, IPC lub systemy chmurowe. W świetle tych trendów Weidmüller rozwija swój system zdalnych I/O u-remote, aby był jeszcze wydajniejszy. Na 10. urodziny u-remote firma wyposażyła go w kompleksową aktualizację, którą opisuje ten artykuł.
40
Inteligentne roboty przemysłowe
Roboty przemysłowe stały się decydującym elementem konkurencyjności w Przemyśle 4.0. Istnieją jednak zadania, w których osiągają one swoje granice i do akcji musi wkroczyć człowiek. Dotyczy to m.in. prac montażowych, które wymagają szczególnie wysokiej precyzji. A gdyby robot mógł pracować „z wyczuciem” i dzięki temu realizować znacznie bardziej wymagające zadania montażowe? To pytanie zadała sobie firma ArtiMinds Robotics z Karlsruhe. Rozwiązaniem jest oprogramowanie, które roboty przemysłowe mogą wykorzystać do „nauki” samooptymalizującej się kompensacji tolerancji.
44
Rewolucja przemysłowa kiedyś i dziś
Od kilku lat termin Przemysł 4.0 stał się bardzo popularny i właściwie nie ma już konferencji dotyczącej przemysłu bez wspomnienia o tym temacie. Pytanie, co ono tak naprawdę oznacza i co się kryje pod tym dość „pojemnym” hasłem?
Przegląd sprzętu i aparatury
48
Zrobotyzowane spawanie
W związku z koniecznością stosowania techniki spawania w wielu procesach produkcyjnych i wobec problemu deficytu dobrej klasy spawaczy na rynku pracy, w zakładach produkcyjnych coraz częściej pojawiają się roboty spawalnicze wraz z obrotnikami, stołami roboczymi i niezbędnym osprzętem. Roboty zapewniają dokładność, powtarzalność, a wbudowane funkcje odpowiedzialne są za bezpieczeństwo.
Prawo i normy
55
Ochrona wzoru przemysłowego – małe prawo wielkiej mocy
W XXI w. świat prowadzi technologiczną rywalizację, a funkcjonalność produktów przekracza granice zwykłej użyteczności. W parze z galopującym postępem technicznym idzie forma. Choć takie pojęcia, jak design i wzornictwo kojarzą się głównie ze światem mody, architekturą czy dobrami luksusowymi, to obecne są w każdej dziedzinie życia – począwszy od artykułów spożywczych i ich opakowań, przez kosmetyki, meble, lampy, materiały budowlane i wnętrzarskie, po produkty medyczne, części maszyn, motoryzację, lotnictwo, kolej i przemysł maszynowy. Wygląd zewnętrzny produktu to bowiem również jego siła nabywcza.
Rynek
58
Nowe roboty Omron o średnim udźwigu
Autonomiczne roboty mobilne MD-650 i MD-900 to nowość w ofercie firmy Omron. Dzięki średniemu udźwigowi i zintegrowanej technologii sterowania nowe roboty zapewniają wydajność transportowania materiałów.
Wydarzenia
60
Targi SPS 2023
W dniach 14–16 listopada 2023 r. w Norymberdze odbyła się 32. edycja targów Smart Production Solutions (SPS). Po pandemicznym spowolnieniu tegoroczna edycja targów była rekordowa, zarówno pod względem liczby gości odwiedzających targi, jak i wystawców.
64
RUMET zwiększa efektywność produkcji dzięki kobotom
Polski producent armatury mosiężnej – firma RUMET – dzięki inwestycji w 11 robotów współpracujących zwiększył efektywność produkcji o 65–300 % w zależności od stanowiska pracy i aktualnych zleceń.
66
Dobre prognozy dla targów ITM
Przyszłoroczna edycja targów ITM Industry Europe zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, a dane płynące z przemysłu pozwalają optymistycznie patrzeć na zainteresowanie wystawców i gości wydarzeniem, które odbędzie się w dniach 4–7 czerwca 2024 r.
67
Wszystkie oblicza innowacji. 34. edycja targów BI-MU
Jesienią 2024 r. na terenach włoskiego centrum wystawowego fieramilano Rho odbędzie się 34. edycja BI-MU – Międzynarodowej Wystawy Obrabiarek, Robotów, Automatyzacji, Produkcji Cyfrowej i Addytywnej, Technologii Pomocniczych i Wspomagających. Obecnie trwa nabór zgłoszeń do udziału w tej imprezie, która odbywa się w cyklu dwuletnim.