Jakie technologie zdominują automatykę przemysłową w najbliższych latach? Na czym opiera się sukces wdrożenia nowoczesnych technologii? W jaki sposób firma Nexus koordynuje projekty realizowane w Polsce przez firmy z Japonii? O tym mówi Juliusz Hirotomi, prezes Nexus Engineering Europe.
Numer 10/2024
Automatyzacja w zakładach produkcyjnych
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Japońska precyzja w parze z europejskim know-how
Temat numeru
28
Automatyzacja w zakładach produkcyjnych
Produkcja przemysłowa w dużej mierze polega na ciągłym wykonywaniu powtarzalnych, mniej lub bardziej skomplikowanych czynności. Zastąpienie przy ich wykonywaniu pracy ludzkiej lub zastąpienie obsługiwanych ręcznie maszyn zautomatyzowanymi lub zrobotyzowanymi systemami nie tylko wpływa na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów, ale przede wszystkim podnosi jakość produkcji, a co za tym idzie, zadowolenie klienta.
36
Turck Solution. Niewielkie inwestycje – duże korzyści
Przedsiębiorstwa produkcyjne stoją obecnie przed tak dużą liczbą wyzwań, jak chyba nigdy dotąd w historii. Cyfryzacja, zmieniające się modele biznesowe, indywidualne preferencje odbiorców, komplikacje w łańcuchach dostaw, rotacja i brak kadr, inflacja i rosnące koszty surowców i energii czy wreszcie zrównoważony rozwój, czyli zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko, to tylko najważniejsze z nich.
39
Zintegrowana regulacja temperatury
Opatentowana przez firmę Bosch Rexroth funkcja regulacji temperatury prowadnic liniowych i napędów śrubowych zwiększa precyzję, wydajność i modułowość obrabiarek. Gwarantuje większą stabilność procesów, krótsze czasy cykli, więcej prawidłowych części dzięki rozpoczęciu produkcji bez rozruchu oraz zwiększenie dokładności wytwarzania nawet o 75 %.
40
Roboty kolaboracyjne. Kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
Roboty kolaboracyjne – koboty – istotnie wspierają producentów w zwiększaniu produktywności. Są silne, szybkie i proste w użyciu, dzięki czemu mogą sprawić, że procesy produkcyjne staną się bardziej wydajne, a sama działalność – bardziej konkurencyjna. Dziś przyjrzymy się temu, co robią koboty, jak wspierają produkcję i jak rozwija się firma Kassow Robots od czasu przejęcia większości jej udziałów przez Bosch Rexroth.
42
Nowoczesne technologie pomiarowe to oszczędności w zakładach przemysłowych
Współczesny przemysł staje przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z koniecznością optymalizacji procesów produkcyjnych, ograniczania zużycia energii oraz minimalizacji kosztów operacyjnych. W dobie rosnącej konkurencji i zaostrzających się regulacji środowiskowych, zakłady przemysłowe są zmuszone do inwestycji w technologie, które pozwalają na lepsze monitorowanie i zarządzanie zasobami. Kluczowym narzędziem w tym zakresie są nowoczesne technologie pomiarowe, które nie tylko dostarczają precyzyjnych danych o zużyciu energii, wody czy innych surowców, ale także pomagają zwiększać efektywność procesów produkcyjnych i zmniejszać straty, a co za tym idzie – generować znaczące oszczędności.
Przegląd sprzętu i aparatury
48
Technika napędowa
Jednym z podstawowych zadań układów automatyki jest wprawianie różnych urządzeń i maszyn w ruch. Tutaj niezbędne są układy napędowe oparte na urządzeniach sterujących i kontrolujących pracę silników.
Rynek
55
Pierwszy uchwyt z tworzywa zgodny z wytycznymi SEMI-S8
SEMI to skrót od Semiconductor Equipment and Materials International. Jest to stowarzyszenie ponad 3000 firm z całego świata z branży technologii półprzewodników. Natomiast SEMI-S8 to zbiór wytycznych dotyczących bezpiecznej i ergonomicznej konstrukcji urządzeń oraz oprzyrządowania do produkcji półprzewodników. Norma ta uwzględnia wzajemne oddziaływanie między użytkownikiem a sprzętem w środowisku produkcyjnym.
56
Maksymalizacja konkurencyjności w dobie automatyzacji
W dobie powszechnej automatyzacji procesów przemysłowych przychodzi taki czas, gdy firmy zadają sobie pytanie dotyczące wyboru sposobu maksymalizacji zysków. Oczywiście odpowiedzi jest mnóstwo, gdyż chodzi o zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku tak, by było to dla niej jak najbardziej korzystne. Jak można tego dokonać? Istnieje wiele możliwości i sposobów, a jednym z nich jest automatyzacja zarządzania energią w zakładach przemysłowych, która przyczynia się do optymalizacji kosztów produkcji. Obecnie wiele firm inwestuje w odnawialną energię OZE, ale spójrzmy na inne podejście do redukcji kosztów energii.
60
Metody programowania robotów przemysłowych, cz. 4
Ostatnią część cyklu artykułów poświęcono programowaniu robotów firmy FANUC oraz podsumowaniu, co z tego przeglądu wynika.
Prawo i normy
72
Jakich systemów AI zakazuje AI ACT?
Sztuczna inteligencja to dziedzina, która nieustannie się rozwija i oferuje coraz więcej możliwości oraz korzyści dla ludzkości. Nie wszystkie rozwiązania są jednak bezpieczne i pożądane z perspektywy społeczeństwa, a w szczególności zdrowia, bezpieczeństwa czy praw podstawowych. Akt o sztucznej inteligencji adresuje ten problem przez wskazanie tzw. zakazanych praktyk w zakresie AI.