O patentach na tworzenie wartości dodanej dla klientów, przełożeniu technologii na praktykę, optymalizacji generującej rozwój automatyzacji, a także o strategicznych planach rozwojowych Festo mówi Marcin Zygadło, prezes zarządu Festo Polska.
Numer 4/2025
Robotyka współpracująca w różnych sektorach przemysłu
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Automatyzacja dla świata w ruchu
28
Nowoczesna automatyzacja
W trakcie tegorocznego wydarzenia OMRON Automation Tour Damian Miśkiewicz, Solutions & Services Sales Manager w OMRON Industrial Automation Europe opowiedział nam o wyzwaniach, z jakimi mierzy się polski przemysł oraz o nowych rozwiązaniach wprowadzanych na rynek.
Temat numeru
32
Roboty współpracujące w różnych sektorach przemysłu
Według najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics; IFR), w zeszłym roku na całym świecie zainstalowano 57 tys. kobotów. Dla porównania w 2023 r. tego typu nowych instalacji było 58 tys. Jak podaje IFR, już drugi rok z rzędu roboty współpracujące stanowiły 10,5 % globalnej sprzedaży robotów przemysłowych. Co ciekawe, od 2017 r., czyli od chwili kiedy to IFR prowadzi oddzielną statystykę dla kobotów liczba ich wdrożeń przekroczyła 233 tys. jednostek.
38
Zwrot z inwestycji w robotyzację. Analiza, praktyczne porady oraz nadchodzące trendy w robotyce
Pod hasłem automatyzacji przemysłowej kryje się zastosowanie robotów i systemów sterowania do usprawnienia procesów produkcyjnych, które od lat 50. ubiegłego wieku mają istotny wpływ na transformację globalnej gospodarki. W 2024 r. wartość rynku robotów przemysłowych wyniosła 43,32 mld dolarów, a prognozy wskazują na roczne tempo wzrostu rzędu 18,4 % do 2030 r. (Międzynarodowa Federacja Robotyki – IFR, 2024). W 2023 r. liczba zainstalowanych robotów przemysłowych na świecie osiągnęła rekordowy poziom 4,28 mln jednostek. Te dane bezpośrednio pokazują ogromy nacisk wywierany na przedsiębiorców, którzy muszą dostosować działalność do zmieniających się warunków na rynku.
Przegląd sprzętu i aparatury
46
Przegląd metod przemysłowego druku 3D
Druk przestrzenny 3D to technologia polegająca na przyrostowym nakładaniu wielu warstw materiału prowadzącym do wytworzenia określonego przedmiotu. Do wydruku niezbędny jest model komputerowy przygotowany z wykorzystaniem oprogramowania CAD. Wiele branż korzysta z zalet druku 3D. Dzięki tej metodzie powstają prototypy, formy, narzędzia, części zamienne oraz gotowe produkty.
52
Druk 3D. Rewolucja w budownictwie
Druk 3D z betonu to nowoczesna metoda budowania konstrukcji przez warstwowe nakładanie specjalnie opracowanej mieszanki betonowej za pomocą maszyn drukujących. Proces ten eliminuje konieczność stosowania tradycyjnych form i szalunków, przyspieszając budowę oraz redukując koszty i ilość odpadów. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju dysz drukujących można wpływać na efekt wykończenia.
Rynek
54
Uchwyt Elesa+Ganter z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa ESC-SFT i jednostką sterującą CN-SFT
W dobie rosnących wymagań dotyczących bezpieczeństwa maszyn i urządzeń inżynierowie poszukują rozwiązań, które łączą w sobie niezawodność, łatwość integracji z istniejącymi systemami oraz elastyczność w doborze konfiguracji. W odpowiedzi na te potrzeby firma Elesa+Ganter wprowadziła na rynek dwa nowe produkty z obszaru zabezpieczeń przemysłowych: uchwyt z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa ESC-SFT oraz jednostkę sterującą CN-SFT.
59
Unikalny separator wlewek dla wtryskarek
Firma igus wprowadziła do oferty unikalny separator wlewek dla wtryskarek, który gwarantuje wydajność wyższą o 20 % i krótszy czas cyklu. Przystępne cenowo rozwiązanie z zakresu automatyzacji umożliwia oddzielanie części formowanych wtryskowo od wlewów bez zbędnego wydłużania czasu cyklu.
Prawo i normy
60
Wdrażanie robotyki w produkcji i usługach – wyzwania prawne
Świat nie stoi w miejscu, a tempo zmian przyspiesza z każdym dniem. Rewolucja sztucznej inteligencji, która jeszcze do niedawna wydawała się odległą wizją przyszłości, dziś staje się codziennością. Dynamiczny rozwój technologii zaczyna wymuszać na przedsiębiorcach inwestowanie w coraz to nowsze mechanizmy, które poprawią efektywność i wydajność pracy w produkcji czy w usługach.
Wydarzenia
64
Fotonika i laser na targach w Monachium
Już za nieco ponad dwa miesiące w stolicy Bawarii spotka się międzynarodowa elita naukowa, by wymienić się wiedzą na temat przełomowych projektów badawczych w dziedzinie fotoniki i technologii laserowych.
66
OMRON Automation Excellence Tour. Przyszłość automatyki przemysłowej na wyciągnięcie ręki
W gościnnych przestrzeniach Akceleratora Biznesowego KSSENON w Żorach firma OMRON wraz z partnerami technologicznymi zorganizowała polski przystanek europejskiej trasy Automation Excellence Tour. Wydarzenie, które odbyło się w marcu 2025 r., skierowane było do inżynierów, menedżerów produkcji i automatyków, którzy chcą lepiej rozumieć, jak najnowsze rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki wspierają współczesne firmy w osiąganiu operacyjnej doskonałości.