Rozmowa z Konradem Grohsem, prezesem FANUC Sp. z o.o.
Numer 3/2015
Robotyzacja procesów technologicznych
Kup numer:
7
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
28
Technika
34
Potencjał aplikacyjny uczelni technicznych i jednostek badawczych jest znaczny, choć nadal niedostatecznie doceniany i wykorzystywany. W artykule przedstawiono trzy wybrane wdrożenia robotowe opracowane przez zespół konstruktorów z Zakładu Projektowania Technologii Politechniki Poznańskiej.
44
Comau od lat prężnie działa na rynku robotyki, uzyskując liczne, prestiżowe nagrody, także w Polsce. Najnowszymi produktami firmy są nowatorskie roboty Racer 999 i oprogramowanie ROBOSIM PRO, które nie tylko zwiększają możliwości szybkiego i precyzyjnego manipulowania obiektami, ale też ułatwiają inżynierom ich pracę.
48
Od 30 lat chwytaki SCHUNK ustanawiają nowe standardy w dziedzinie automatyzacji produkcji. W duchu pionierstwa i doskonałości podejmujemy najbardziej skomplikowane wyzwania i poszukując nowych rozwiązań, kreujemy przyszłość systemów chwytakowych. Innowacyjne i solidne rozwiązania zapewniają niezawodność systemów i aplikacji.
52
W branży tworzyw sztucznych trzeba umieć sprostać tysiącom wyzwań. KUKA umożliwia optymalizację rozwiązań służących do realizacji tych zadań.
56
Automatyzacja procesów produkcyjnych stanowi podstawę nowoczesnych systemów wytwarzania. Dzięki niej uzyskuje się wysoką jakość produkowanych elementów oraz ogranicza koszty. Firma WObit proponuje zastosowanie różnorodnych robotów przemysłowych własnej produkcji, których ofertę rozszerzono właśnie o robot typu AGV.
58
Zimmer Group wprowadza na rynek całkowicie nowe chwytaki Premium, definiujące wydajnością i wyglądem nowe trendy wśród urządzeń tego typu. Chwytaki uniwersalne są dostępne zarówno z pneumatycznym, jak i elektrycznym napędem. Jednocześnie elektryczne warianty przewyższają pod względem parametrów wiele pneumatycznych rozwiązań dostępnych na rynku.
60
Szybki Portal-T oraz Tripod EXPT firmy Festo to rozwiązania o 30 procent szybsze od standardowych manipulatorów. Rozpoczynają one nową erę w technologii opakowań, stanowiąc połączenie dynamiki napędów liniowych z zastosowaniem ekonomicznego paska zębatego. To niezmiernie istotne np. w przypadku szybkiego przenoszenia produktów do pojemników – końcowego procesu obejmującego formowanie, napełnianie i zamykanie.
62
Firma Lenze wprowadza na rynek moduły z pełnowartościowym rdzeniem robotyki. Pakiet Application Software Toolbox FAST został rozbudowany o kompletne, wstępnie przygotowane moduły robotyki.
Prawo i normy
64
Praca robota przemysłowego – jak zresztą każdej innej maszyny – musi być nadzorowana przez człowieka, szczególnie że jest to maszyna droga i skomplikowana. Warto zadbać o to, aby praca osób na stanowiskach zrobotyzowanych nie była źródłem niepotrzebnego stresu zarówno dla operatorów maszyn, jak i dla właściciela zakładu.
Przegląd sprzętu i aparatury
68
Manipulatory i roboty o kinematyce równoległej znajdują coraz szersze zastosowanie w automatyzacji i robotyzacji procesów wytwórczych. Mają znacznie większe udźwigi, mogą osiągać większe przyśpieszenia i prędkości końcówki, lepszą powtarzalność pozycjonowania i dokładność bezwzględną. Mają znacznie szersze zastosowania od typowych robotów przemysłowych o strukturze szeregowej. W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę manipulatorów równoległych i przykładowe rozwiązania dostępne na rynku.
Automaticon 2015
78
Zaproszenie komisarza targów
79
Lista wystawców
85
Program seminariów
86
Plan rozmieszczenia stoisk
91
Firma Turck wprowadziła do swojej oferty wytrzymały i uniwersalny czujnik laserowy, przeznaczony do realizacji szczególnie trudnych zadań detekcji w zakresie pracy 25-300 mm.
94
Firma JUMO ma w swojej ofercie rozbudowany system sterowania, w którego skład wchodzą liczne moduły sprzętowe i bogate oprogramowanie. Dzięki swojej charakterystyce, system mTRON T znajdzie zastosowanie w różnorodnych aplikacjach z zakresu automatyki.
95
Rejestracja i przetwarzanie danych Inteligentne złącza są podstawowym składnikiem infrastruktury o wysokiej wydajności w Przemyśle 4.0, na poziomie, na jakim koncepcja ta jest dziś rozwinięta.
96
Firma HARTING opracowała dla złączy Han skuteczną ochronę przed uderzeniami przez kamienie oraz przed działaniem ekstremalnych warunków środowiskowych.
98
Rewolucja przemysłowa na targach Automaticon 2015 Targi Automaticon to największa impreza automatyki i robotyki w Polsce, której historia liczy już ponad 20 lat. Przez ten czas mogliśmy zaobserwować gigantyczny skok technologiczny i przemysłowy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku pod hasłem „rewolucji przemysłowej” prezentujemy rozwiązania prosto z Japonii, w tym najbardziej wyczekiwaną platformę PLC Mitsubishi Electric o nazwie iQ-R.
103
Firma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie sterowania i napędów, wprowadza na rynek sterownik Parker Automation Controller (PAC). Sterownik ten, przeznaczony na światowy rynek maszyn, łączy logikę, zaawansowane sterowanie ruchem w czasie rzeczywistym oraz wizualizację w jednym rozwiązaniu, stworzonym dla uzyskania jak najwyższej wydajności i bardzo dobrych walorów użytkowych.
106
Jedną z inwestycji, które firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA zrealizowała w 2014 r., była modernizacja zasilania pompy obiegowej PO-17 w Ciepłowni „Zachód” Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku.
108
Wraz z rozwinięciem gamy materiałowej z pięciu do 16 iglidurów oraz wprowadzeniem 1321 nowych, standardowych wymiarów, specjalizujący się w tworzywach sztucznych igus objął swoim asortymentem całe zapotrzebowanie na łożyska ślizgowe. Co więcej, wszystkie te łożyska są teraz dostępne bezpośrednio z magazynu.
110
Firma Guenther Polska wprowadza na rynek nowy rodzaj produktów – czujniki temperatury GreenTECH. Wyznaczają one nowy standard w branży pomiarów temperatury i mają cechy, które dotąd były praktycznie niedostępne na rynku.
112
Rozwiązanie idealne dla programistów B&R rewolucjonizuje filozofię tworzenia oprogramowania aplikacyjnego za pomocą technologii mapp. Opiera się ona na modułowych blokach oprogramowania, upraszczających tworzenie nowych programów i skracających czas rozwoju nowych maszyn i systemów średnio o 67 proc.
114
Tradycyjnie, tuż przed targami Automaticon, firma steute dostarcza czytelnikom informacji związanych z jej rozwojem oraz wchodzącymi na rynek produktami i technologiami. Tym razem przedstawiamy nowe urządzenia radiowe, których stale w ofercie przybywa, a także urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach środowiskowych.
116
Stosowanie nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej wpływa na wzrost wydajności procesów kalibracji mechanicznych i elektronicznych przyrządów do pomiaru ciśnienia. Aby przyrządy pomiarowe były sprawne, należy je regularnie kalibrować. Dlatego też wymagania, które stawia się takim urządzeniom, są różne i zależą od dopuszczalnych i akceptowalnych wartości tolerancji. Najwyższą precyzję kalibracji przyrządów do pomiaru ciśnienia zapewnia prasa obciążnikowo-tłokowa.
Rynek
118
Mechanizmy śrubowe służą do zamiany ruchu obrotowego w liniowy i są jednym z najbardziej rozpowszechnionych układów regulacji położenia w różnego typu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Aby jednak taki układ był w pełni funkcjonalny, musi mieć możliwość odczytu położenia za pomocą wskaźników.
119
Samba firmy Unitronics to kompaktowy kontroler, przeznaczony do prostego sterowania maszyną, wyróżniający się kolorowym i dotykowym panelem HMI. Jest świetnym rozwiązaniem, wypełniającym rosnącą niszę aplikacji z niskim budżetem.
120
Druk 3D – wyzwania i możliwości
Współcześnie technologie przyrostowego wytwarzania elementów, czyli drukowania trójwymiarowego, stanowią istotną alternatywę dla klasycznych metod wytwarzania, takich jak np. obróbka skrawaniem, cięcie, kształtowanie itp.
123
Magistrale komunikacji cyfrowej typu fieldbus obejmują rodzinę protokołów sieci przemysłowych, stosowanych do sterowania urządzeniami w rozproszonych systemach sterowania w czasie rzeczywistym. W artykule przedstawiono możliwości integracji przetwornic częstotliwości Danfoss rodziny VLT w układach automatyki, z zastosowaniem specjalizowanych modułów komunikacji cyfrowej.
126
Przed projektantami i producentami rozwiązań dla branży automatyki przemysłowej stawiane są coraz wyższe wymagania. Oczekiwania wobec produktów dotyczą przede wszystkim ich jakości i niezawodności. Wykorzystanie narzędzi środowisk MATLAB i Simulink ułatwia licznym firmom podołać postawionym wymaganiom, a także zmniejszyć koszty oraz czas realizacji projektu.
130
KarT sp. z o.o. jest doświadczonym i cenionym w branży producentem maszyn i urządzeń technologicznych. Oferuje także usługi narzędziowe oraz precyzyjną obróbkę skrawaniem metali i tworzyw. Firma zapewnia kompleksową obsługę klienta, począwszy od projektu, a skończywszy na gotowym urządzeniu, jego montażu oraz serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym.
134
Żyjemy w świecie automatyzacji procesów wytwórczych, niewyobrażalnych wcześniej wydajności i wciąż rosnących zdolności produkcyjnych. Program SEW odNOWA pomaga w modernizacji techniki napędowej w fabrykach, dbając o środowisko, a jednocześnie minimalizując koszty.
136
„Nasze zabezpieczenie, twoja korzyść” to idea przyświecająca firmie SIBA, od ponad 60 lat specjalizującej się w produkcji bezpieczników topikowych. SIBA jest jednym z najwszechstronniejszych i zarazem największych europejskich producentów tych wyrobów. Wytwarza bezpieczniki wysokonapięciowe, niskonapięciowe, miniaturowe, subminiaturowe, a od niedawna oferuje również bezpieczniki polimerowe PTC. W katalogach firmy wymienionych jest ponad 8,5 tys. rodzajów wkładek topikowych, podstaw bezpiecznikowych i elementów uzupełniających.
138
W branży spożywczej obowiązują szczególne wymagania dotyczące stosowanych komponentów, ponieważ producenci żywności ponoszą odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo. Obudowy z tworzywa sztucznego mogą być w tym zakresie bardzo pomocne.
Wydarzenia
144
Najważniejsze targi technologiczne na świecie, Hannover Messe 2015, odbędą się w niemieckim Hanowerze, w dniach 13-17 kwietnia. Tymczasem Deutsche Messe AG, organizator imprezy, 3 lutego 2015 r. zorganizował w Berlinie spotkanie 40 wystawców tegorocznych targów z dziennikarzami z ponad 20 krajów. Celem spotkania była prezentacja tegorocznej imprezy oraz przekazanie informacji na temat wielu nowości, które już w kwietniu można będzie zobaczyć w Hanowerze.
142
Perspektywy, możliwości i wyzwania związane z wytwarzaniem przyrostowym – to tylko niektóre tematy poruszone na zorganizowanej przez PIAP design konferencji „Drukowanie 3D – nowy kierunek w polskim przemyśle”, która odbyła się w połowie stycznia w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.
140
Robotyka medyczna. Najnowsze technologie w służbie zdrowia
Międzynarodowa Konferencja Roboty Medyczne, która odbyła się pod koniec ubiegłego roku w Zabrzu, miała jednocześnie wymiar naukowy i praktyczny. Wśród zaprezentowanych przykładów znalazły się komputerowe wspomaganie operacji twarzoczaszki i robotyka w implantologii stomatologicznej.