O najważniejszych inwestycjach firmy Emerson w Polsce, projektach realizowanych w warszawskim centrum R&D oraz czynnikach, które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności rodzimego przemysłu mówi Tomasz Kosik, dyrektor generalny i członek zarządu firmy Emerson.
Numer 9/2023
Elektromobilność
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Optymalizacja procesów – podstawa do zachowania konkurencyjności
Temat numeru
28
Od akumulatora do stacji ładowania. Elektromobilność w praktyce
Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, pod koniec kwietnia 2023 r. w Polsce zarejestrowanych było 73 695 samochodów elektrycznych, z czego w pełni elektrycznych pojazdów typu BEV (battery electric vehicles) 37 027, a hybryd typu plug-in (PHEV, plug-in hybrid electric vehicles) – 36 668. Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 3924, z czego pojazdy BEV stanowiły ponad 99 %. Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec kwietnia liczyła 17 097 sztuk.
40
Elektromobilna optymalizacja
Elektromobilność rewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny, stając się nie tylko znaczącą alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, ale także motorem postępu w dziedzinie technologii i ekologii. Nowoczesne rozwiązania systemowe i produktowe odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu procesu tworzenia ogniw baterii, które stanowią serce napędu samochodów elektrycznych.
43
HARTING – rozwiązania e-Mobility
HARTING uważa konsekwentną rozbudowę infrastruktury ładowania za kluczowy czynnik sukcesu elektromobilności: szybkie i płynne, wolne od zakłóceń ładowanie, a także gęsta sieć punktów ładowania to podstawowe warunki udanej transformacji mobilności.
44
Inteligentne ładowanie pojazdów elektrycznych. Stacje ładujące typu Wallbox, AC SMART EV Weidmüller
Liczba pojazdów elektrycznych dynamicznie rośnie, a ponadto coraz więcej osób rozważa zakup samochodu elektrycznego. Według aktualnych prognoz firmy Statista udział pojazdów elektrycznych wyniesie w 2025 r. 11,1 %, a do 2030 r. aż 24,4 %. Będzie to wymagało szybkiej rozbudowy infrastruktury ładowania. W tym celu potrzebne będą niezawodne i wydajne stacje ładowania, które mogłyby zaspokoić wszystkie potrzeby użytkowników, a jednocześnie oferować elastyczność, pozwoli sprostać wymaganiom przyszłości. Poza ładowaniem, powinny także obsługiwać dodatkowe funkcje.
Przegląd sprzętu i aparatury
46
Technika łączeniowa
Dzięki technice łączeniowej możliwe jest przesyłanie sygnałów, danych i energii pomiędzy poszczególnymi elementami i komponentami automatyki. Elementy łączeniowe pełnią rolę spajającą, a od ich niezawodności jest uzależniona prawidłowa praca danego układu automatyki.
56
Wszystko dla (odnawialnej) energii. Złącza HARTING ograniczają emisję CO2
Transformacja energetyczna idzie pełną parą i obejmuje wszystkie gałęzie i sektory przemysłu. Unia Europejska postawiła sobie za cel bycie światowym pionierem w walce ze zmianami klimatycznymi i osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy stulecia. Cele w zakresie redukcji emisji CO2 zostaną osiągnięte wtedy, gdy nie tylko dostawcy energii, ale także sektory przemysłowe znacząco przyczynią się do ich realizacji. Wyzwania stojące przed firmami, również spoza sektorów energochłonnych, są ogromne: ze względu na rosnące koszty energii coraz więcej producentów szuka nowych możliwości i przygląda się swoim procesom pod kątem wydajności.
Rynek
60
Koła i zestawy kołowe RE.F1. Pochłaniające wibracje i zapewniające cichą pracę
Koła i zestawy kołowe są nieodłącznym elementem wyposażenia maszyn i urządzeń, umożliwiającym transportowanie ciężkich i nieporęcznych przedmiotów z jednego miejsca do drugiego. Dzięki nim wiele procesów przemysłowych jest mniej czasochłonnych i bardziej wydajnych.
62
Rozwiązania Zimmer Group dla przemysłu farmaceutycznego, laboratoriów i technologii medycznej
Grupa Zimmer jest jednym z wiodących światowych producentów w technice manipulacji i amortyzacji liniowej, procesowej i narzędziowej oraz technologii maszyn dla wszystkich gałęzi przemysłu. Dzięki indywidualnym rozwiązaniom jest ważnym partnerem dla znanych firm z branży farmaceutycznej i technologii medycznej. Zgodnie ze sloganem „The know-how factory” Grupa Zimmer to symbol innowacji „Made in Germany” od 1980 r.
Prawo i normy
64
Projekt Aktu o sztucznej inteligencji. Najważniejsze założenia w świetle stanowiska Parlamentu Europejskiego
Sztuczna inteligencja i rozwiązania na niej oparte mają aktualnie wpływ na każdy aspekt życia człowieka – począwszy od rekomendacji filmów czy seriali, przez edukację i transport, po ochronę zdrowia i bezpieczeństwo. Nie dziwi więc, że wykorzystanie systemów sztucznej inteligencji może rodzić obawy i wątpliwości z perspektywy prawa.
67
Wzór użytkowy. Mniejszy brat wynalazku
Do ochrony rozwiązań technicznych na gruncie prawnym prawo własności przemysłowej przewiduje różne rodzaje praw: Patent na wynalazek i prawo ochronne na wzór użytkowy chronią aspekty techniczne. Zewnętrzną postać produktu czy opakowania – ich wygląd – chroni prawo z rejestracji wzoru przemysłowego. Patent na wynalazek chroni zasadę działania (rozwiązanie problemu) – w uproszczeniu można powiedzieć, że odpowiada na pytanie: „jak coś działa?” Wzór użytkowy dotyczy budowy urządzenia – tu można zadać pytanie: „jak coś jest zbudowane?” Z kolei wzór przemysłowy odpowiada na pytanie: „jak coś wygląda?” Wszystkie trzy prawa mogą chronić jeden produkt na trzech różnych płaszczyznach; każde odpowiednio do swojego charakteru. W takiej sytuacji dochodzi do kumulacji środków ochrony w odniesieniu do jednego produktu.
70
Elektromobilność w Polsce. Stan faktyczny i konieczne zmiany
Pakiety klimatyczne Unii Europejskiej uwzględniają walkę ze skutkami globalnego ocieplenia w sektorze transportu. Zapewnieniu zrównoważonej gospodarki oraz poprawie ochrony środowiska sprzyjają technologie proekologiczne i zapewniające redukcję emisji spalin, do czego przyczynia się m.in. elektromobilność.