O sposobie działania firmy i organizacji logistyki, a także o zasadach współpracy z klientami mówi Aleksander Czerw, szef zespołów Advantech i Elmatic w firmie Elmark Automatyka.
Numer 9/2024
Monitorowanie i zarządzanie procesami produkcyjnymi
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Wizja klienta w centrum uwagi
Temat numeru
26
Monitorowanie i zarządzanie procesami produkcyjnymi
32
Pomiary bezpośrednio w procesie. Uzupełnienie pracy laboratorium
Obecnie wiele zakładów spożywczych, kontrolując jakość, przeprowadza analizy laboratoryjne wybranych parametrów. Próbki są najczęściej zbierane ręcznie z różnych punktów procesu. Osoby z laboratorium okresowo pobierają próbkę, wracają do miejsca z urządzeniami stacjonarnymi i przeprowadzają analizę, przekazując wyniki odpowiednim osobom. Operatorzy i personel obsługujący proces dokonują korekty, wprowadzając poprawki np. do systemu dozowania. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne.
35
Przepływomierz SM Foodmag
Nowy higieniczny przepływomierz z IO-Link stworzony przez firmę ifm electronic to innowacyjne rozwiązanie przeznaczone do precyzyjnego monitorowania przepływu produktów płynnych i kremowych. Wyposażony w zaawansowane funkcje cyfrowej transmisji danych eliminuje martwe punkty w procesach produkcyjnych, gwarantując wysoką jakość i bezpieczeństwo. Znajduje zastosowanie w branżach spożywczej, farmaceutycznej i kosmetycznej, gdzie higiena i dokładność pomiarów są kluczowe.
Przegląd sprzętu i aparatury
36
Kable i przewody. Rodzaje i zastosowanie
Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie zakładów produkcyjnych i działających w nich systemów automatyki przemysłowej bez odpowiedniego okablowania zasilającego i sterującego. Parametry, jakie muszą spełniać kable i przewody zależą wprost od aplikacji. Warto więc wymienić podstawowe grupy produktów przeznaczonych do określonego rodzaju zastosowań.
45
Przewody kompensacyjne i termoparowe
Przewody stosowane w pomiarach temperatury stanowią osobną, wydzieloną grupę przewodów elektrycznych, wobec których zdefiniowane są specyficzne wymagania.
46
Przewody chainflex wolne od PFAS. Bezpieczeństwo dla ludzi, przyrody i biznesu
Podobnie jak chemikalia z rodziny PFAS, niektóre związki politetrafluoroetylenu – w skrócie PTFE – są określane jako „forever chemicals” („wieczne chemikalia”) i są potencjalnie szkodliwe dla środowiska, ludzi i zwierząt. Dlatego Unia Europejska pracuje nad zakazem stosowania tych substancji. Dzięki oznaczeniu PFAS-free (wolne od PFAS), firma igus pokazuje, że oferowane przez nią przewody chainflex są wolne od tych substancji chemicznych i już teraz zapewniają klientom bezpieczeństwo operacyjne w przypadku wprowadzenia zakazu.
Rynek
47
HARTING GreenLine: nowe, sztuczne biotworzywo
Dekarbonizacja postępuje pełną parą. Coraz więcej obszarów podlega elektryfikacji zgodnie z wytycznymi koncepcji Społeczeństwa Całkowicie Elektrycznego (AES), a różne sektory są w znaczący sposób ze sobą powiązane. Firma HARTING odpowiada na te trendy, wprowadzając do oferty pierwsze elementy złączy o obniżonej emisji CO₂.
48
Sieć Ethernet: czynnik sukcesu w transformacji energetycznej
Niezbędność przemysłowych sieci Ethernet do tworzenia sieci w transformacji energetycznej ma kluczowe znaczenie. Tylko konsekwentne rozszerzanie sieci danych na każdego odbiorcę energii umożliwi powstanie wydajnej i inteligentnej infrastruktury energetycznej. Ethernet, jako niezawodna i szeroko stosowana technologia transmisji danych, odgrywa kluczową rolę w integracji różnych źródeł energii i odbiorców w sieci elektroenergetycznej.
50
Elementy do montażu drzwi bezramowych i paneli osłon stałych
Elesa+Ganter jest międzynarodową spółką, oferującą najszerszy na rynku zakres standardowych elementów do maszyn i urządzeń przemysłowych. Dla firmy najwyższym priorytetem jest jakość, którą gwarantują wysoka niezawodność, perfekcyjna funkcjonalność oraz unikalne wzornictwo oferowanych produktów. Obecnie portfolio Elesa+Ganter zostało rozszerzone o nowe uchwyty i zawiasy.
52
Metody programowania robotów przemysłowych, cz. 3
W artykule prezentujemy dalej problematykę związaną z metodami programowania robotów przemysłowych oraz konkretne przykłady ich zastosowania. Tę część cyklu artykułów poświęcono programowaniu robotów firmy Stäubli International A.G.
59
Widełkowe czujniki fotoelektryczne dla zakładów produkcyjnych
Firma norelem – globalny dostawca standardowych części i komponentów maszyn – wprowadza na rynek widełkowe czujniki fotoelektryczne, zaprojektowane w celu zwiększenia wydajności i poprawy dokładności w zastosowaniach przemysłowych.
60
Wykładniczy rozwój sztucznej inteligencji – czy to ma dla nas znaczenie?
Obecny poziom technologii generatywnej sztucznej inteligencji pozwala na formułowanie przypadków użycia niosących realną wartość biznesową i powoduje pierwsze zmiany w wielu branżach, jak obsługa klienta, marketing czy produkcja oprogramowania. W rzeczywistości mogą to być oznaki rewolucji, która czeka ludzkość, jeżeli rozwój tej technologii będzie podążał zgodnie z trendem wyznaczonym przez dostępne dane historyczne.
Prawo i normy
66
Prawo komunikacji elektronicznej czeka na podpis Prezydenta
Prawo komunikacji elektronicznej (PKE) doczekało się zakończenia prac parlamentarnych i obecnie oczekuje na podpis Prezydenta. Stanowi ono implementację do polskiego porządku prawnego „Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej” (EKŁE). Zgodnie z postanowieniami tego ostatniego aktu prawnego miał on zostać wdrożony przez państwa członkowskie Unii Europejskiej do 21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko krajom, którym to się nie udało. W konsekwencji Polska została ukarana karą w wysokości 4 mln euro i okresową karą pieniężną w wysokości 50 tys. euro dziennie, licząc od dnia ogłoszenia wyroku do chwili usunięcia uchybienia – tj. wdrożenia EKŁE.