O potrzebie odpowiedzialności i wzajemnego zaufania w prowadzeniu small biznesu, przewadze jakości nad ceną, barierach działalności firm w Polsce i planach rozwoju w kierunku nowych technologii z Maciejem Biernackim, wiceprezesem firmy B&L International rozmawiają Sylwia Batorska i Jolanta Górska-Szkaradek.
Numer 12/2015
Układy napędowe w przemyśle
Kup numer:
6
Z branży
14
Produkty
Rozmowa
22
Technika
26
Podczas rozważań na temat układów napędowych w przemyśle warto na chwilę pochylić się nad zjawiskiem ich ewolucji, spojrzeć w przeszłość i uświadomić sobie, jak wielki nastąpił w tej dziedzinie postęp. W takiej analizie pomocny może okazać się poniższy zarys, w którym zasygnalizowano najważniejsze aspekty związane z ewolucją układów napędowych, a także wyszczególniono czynniki mające bezpośredni wpływ na te przemiany.
34
Firma SCHUNK, lider w dziedzinie produkcji komponentów do automatyzacji produkcji, oprócz chwytaków, oprzyrządowania do robotów oraz modułów obrotowych, ma w ofercie również szeroką gamę modułów liniowych.
37
W ostatnim roku firma Estun uzupełniła ofertę o zmodyfikowaną wersję sztandarowego produktu, jakim jest serwonapęd serii PRONET. Pomimo zmian spółka pozostała przy dotychczasowej polityce cenowej, dzięki czemu rozwiązania oparte na jej produktach są konkurencyjne na rynku polskim.
38
Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na sukces przedsiębiorstwa jest elastyczne podejście do wymagań klienta. Stosowanie tej zasady może stać się znacznie prostsze dzięki korzystaniu z systemów modułowych. Ich zastosowanie otwiera nieograniczone możliwości oraz pozwala na oszczędność czasu i środków. Aby sprostać żądaniom klienta, wystarczy połączyć dostępne elementy podstawowe w odpowiedni sposób.
Przegląd sprzętu i aparatury
40
Precyzyjne sterowanie pracą osi. Przegląd serwonapędów
Serwonapędy użytkowane w układach automatyki maszyn umożliwiają dokładne sterowanie pracą wałków (osi) poprzez kontrolę ich pozycji, prędkości i momentu siły. W zależności od konstrukcji i stopnia zaawansowania technologicznego mogą być instalowane w prostych kładach napędowych lub służyć do budowy złożonych wieloosiowych maszyn.
54
Nowy trzyosiowy serwonapęd łączy w sobie małe gabaryty wraz z obsługą funkcji bezpieczeństwa. ACOPOS P3 gwarantuje niezrównaną precyzję i dynamikę pracy z czasem próbkowania sygnału na poziomie 50 µs w całej kaskadzie sterowników.
Prawo i Normy
56
Współistnienie przedstawionych w poprzednim wydaniu („Automatyka” 10/2015) nieskoordynowanych dwóch norm dotyczących bezpieczeństwa układów sterowania maszynami, zarządzanych przez dwa Komitety Techniczne dwóch Międzynarodowych Organizacji Normalizacyjnych, nie tylko rażąco narusza zasady normalizacje, ale jest ponadto źródłem nieporozumień w przemyśle, dyskusji producentów z odbiorcami i stresu jednostek certyfikacyjnych.
Rynek
62
Sterowniki PLC na rynku automatyki pojawiły się ponad 40 lat temu. Patrząc na dynamiczny rozwój elektroniki, wielu wróżyło ich koniec na rzecz komputerów przemysłowych z funkcjami PLC. Tak się jednak nie stało – PLC są w dalszym ciągu bardzo popularne, a zapotrzebowanie ze strony branży automatyki na te produkty wciąż rośnie.
66
Wydawać by się mogło, że klasyczne sterowniki programowalne w dobie Przemysłu 4.0, a szczególnie ze względu na wzrost dostępności rozwiązań typu SoftMotion, powinny powoli odchodzić w niepamięć, ale w praktyce okazuje się, że rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana.
73
Z powodu zbyt małej ilości miejsca w szafie rozdzielczej pewne przedsiębiorstwo musiało zastosować nowe, niespotykane dotąd rozwiązanie: zamiast listwy zaciskowej użyto systemu do zabudowy w szafie z wkładami złączy.
74
Instalując systemy automatyki nowej generacji, zakłady wytwórcze są lepiej przygotowane do współczesnych wymagań rynku.
77
Firma Data Translation ma w ofercie szeroki wybór urządzeń do pomiaru drgań i wibracji. Seria DT9857E wyróżnia się liczbą wejść analogowych. W zależności od modelu można podłączyć 8 lub 16 czujników IEPE. Każdy kanał analogowy wyposażono w 24-bitowy przetwornik A/C. Komunikacja z komputerem jest realizowana przez interfejs USB.
78
Instytut Mikromakro szacuje wartość rynku dronów w Polsce na 164 mln złotych. Przewiduje również, że rynek ten gwałtownie wzrośnie, gdy upowszechnią się usługi dronowe w sektorze cywilnym oraz dojdzie do pierwszych rozstrzygnięć w przetargach wojskowych.
81
Prognozuje się, że liczba urządzeń, tworzących Internet of Things wzrośnie z 1,7 mld w 2014 r. do 6,6 mld w roku 2020. Na tak intensywny rozwój wpłynęły liczne czynniki, m.in. malejące ceny czujników i inteligentnych systemów wbudowanych, bezprzewodowa transmisja oraz przetwarzanie dużych zbiorów danych. Kompleksowe rozwiązania IoT wymagają coraz bardziej zaawansowanych platform komunikacyjnych i oprogramowania typu middleware, ułatwiających integrację urządzeń i sieci.
Wydarzenia
82
Odense – urokliwe miasteczko leżące półtorej godziny drogi od Kopenhagi, miejsce narodzin Hansa Christiana Andersena, kompozytora Carla Nielsena, tenisistki Caroline Wozniacki oraz… robotów Universal Robots. Dzięki uprzejmości duńskiego producenta mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić to niezwykłe miejsce i na własne oczy zobaczyć, jak powstają znane już na całym świecie „koboty” (ang. cobots, od collaborative robots), w których produkcji firma Universal Robots jest pionierem.
84
Automatyzacja skazana na sukces. Manufacturing Summit 2015
Polskie firmy będą musiały w coraz większym stopniu stawiać na automatyzację, kładąc jednocześnie nacisk na wdrażanie nowoczesnych systemów IT i rozwój w ramach Przemysłu 4.0. Takie wnioski płyną z debaty „Tajniki sukcesów działających w Polsce firm produkcyjnych i rola automatyzacji w rozwoju naszych fabryk”, która odbyła się 4 listopada 2015 r. w ramach konferencji Manufacturing Summit.
86
Nowa odsłona targów Metav
W drugiej połowie lutego 2016 r. w niemieckim Düsseldorfie odbędą się 19. Międzynarodowe Targi Technologii i Automatyzacji Produkcji METAV 2016. Z tej okazji w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano targi i towarzyszący im program.
88
Forcam na IV Forum Motosolutions
Jedno z najbardziej istotnych wydarzeń branży motoryzacyjnej, Forum MotoSolutions odbyło się w dniach 18–19 listopada 2015 r. w Krakowie. Ponad 200 uczestników mogło zapoznać się ze studiami przypadków, dobrymi praktykami i strategiami stosowanymi w największych przedsiębiorstwach branży motoryzacyjnej.