O wartości badań technologicznych i ich wpływie na finalną jakość produkowanych urządzeń, wyznacznikach poziomu obsługi, zaletach tworzenia własnej segmentacji rynku, strategii działania firmy oraz ofercie Laboratorium Pomiarów Temperatury mówi Zbigniew Juszkiewicz, prezes zarządu firmy Limatherm Sensor.
Numer 12/2019
Wirtualna rzeczywistość w przemyśle
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
22
Temat numeru
26
W latach 2017–2018 na rynku konsumenckim mieliśmy do czynienia z prawdziwym wysypem technologii, sprzętu i oprogramowania związanego z wirtualną rzeczywistością VR (Virtual Reality). Spowodowane to było wdrożeniem rozwiązań umożliwiających zabawę z VR na telefonach komórkowych. W systemach tego typu brylował Samsung. Głośno też było o Cardboardzie Google’a, czyli tekturowym pudełku przenoszącym nas do wirtualnych światów. Teraz, gdy boom na konsumencki VR nieco przycichł, przyszła pora na profesjonalne zastosowania.
34
U progu czwartej rewolucji przemysłowej coraz bardziej złożone linie i procesy produkcyjne przeżywają renesans optymalizacji. Właściciele fabryk poszukują możliwości szybszego szkolenia pracowników, lepszej kontroli jakości, ścisłej współpracy zespołów rozproszonych oraz niezawodnych podzespołów. Te czynniki skutecznie wpływają na zwiększenie elastyczności produkcji oraz efektywniejsze wykorzystanie aktywnego czasu pracy maszyn i robotów przemysłowych.
38
Rzeczywistość rozszerzona wkracza do przemysłu, umożliwiając wyświetlanie na urządzeniu mobilnym wszystkich istniejących danych instalacji lub maszyny w czasie rzeczywistym. To oszczędza czas, przyspiesza działanie i zapewnia precyzyjną konserwację oraz kontrolę obiektów przemysłowych.
Przegląd sprzętu i aparatury
40
Obecnie żaden proces produkcyjny nie odbywa się bez czujników. Czujnik jest elementem składowym każdego systemu automatyki. W zależności od mierzonego parametru czujniki odpowiadają za jakość procesu produkcyjnego, jego efektywność i bezpieczeństwo.
52
Zagrożenie wybuchem pyłów lub gazów, a do tego często wilgoć, agresywna atmosfera, niska temperatura, wibracje czy ryzyko uszkodzeń mechanicznych – to czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę czujników magnetycznych i indukcyjnych stosowanych w przemyśle albo skutkować określonymi wymaganiami certyfikacyjnymi. Niemiecka firma steute produkuje czujniki do złożonych i krytycznych zastosowań, a oferta jest stale rozszerzana, także o wersje radiowe.
56
Rozwiązania IO-Link pozwalają na ograniczenie kosztów i przygotowanie infrastruktury do korzystania z zalet inteligentnych czujników zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0.
Prawo i normy
58
BIM (Building Information Modeling – technologia komputerowego modelowania obiektów budowlanych) w ostatnich latach wzbudza zainteresowanie branży budowlanej. Podstawowym założeniem tej technologii – polegającej na tworzeniu cyfrowego modelu budowli zawierającego szczegółowe dane techniczne – jest znaczące usprawnienie przebiegu procesu budowlanego (m.in. sprawna wymiana informacji i podejmowanie decyzji w zakresie zmian projektowych/materiałowych) oraz minimalizacja ryzyk mogących wystąpić na etapie planowania i realizacji inwestycji budowlanych.
Rynek
60
Zaawansowana diagnostyka predykcyjna w produkcji upraszcza programy remontowe, zmniejszając częstotliwość rutynowych działań obsługowych. Ułatwia to opatentowana technologia diagnostyczna firmy Emerson Smart Meter Verification (SMV) – metoda weryfikacji na obiekcie przepływomierzy Coriolisa.
63
Większość z nas, czytając artykuł zatytułowany „zasilacze LED”, myśli o powszechnie stosowanych modelach w metalowych/plastikowych obudowach, umieszczanych bezpośrednio w oprawie lub zabudowanych ścianką kartonowo-gipsową. Tymczasem wraz z rozwojem technologii diody LED zaczęły być stosowane nie tylko w celach oświetleniowych czy dekoracyjnych, ale również w aplikacjach przemysłowych, np. w laserach dużej mocy, naświetlaczach UV itd. Pociąga to za sobą konieczność ciągłego rozwoju urządzeń zasilających.
64
Większe, mocniejsze, szybsze – takie są nowe, bezsmarowe roboty kartezjańskie drylin firmy igus. Pozwalają ekonomicznie automatyzować procesy produkcyjne, które dzięki nim stają się proste, precyzyjne i szybkie.
66
Inteligentne fabryki coraz częściej są sterowane za pomocą systemów informatycznych. Niezależnie i w czasie rzeczywistym kontrolują procesy produkcyjne, komunikują się i współpracują ze sobą i z człowiekiem. Dzięki coraz większej integracji ludzi, maszyn i procesów, produkcja staje się bardziej elastyczna i wydajna. W odpowiedzi na stale rosnące zapotrzebowanie na automatyzację procesów produkcyjnych, firma SCHUNK rozszerza asortyment Plug & Work dla lekkich robotów Universal Robots o czułe chwytaki o długim skoku do zautomatyzowanego załadunku obrabiarek. Mechatroniczny chwytak EGL jest przeznaczony do robotów serii CB oraz e.
68
W amortyzatorach przemysłowych PowerStop zastosowano wyjątkową technologię rowka spiralnego. W odróżnieniu od tradycyjnych amortyzatorów przemysłowych, z wierconymi otworami dławiącymi, zwężający się równomiernie rowek spiralny gwarantuje precyzyjną amortyzację zapewniającą niski poziom wibracji. Dzięki optymalnemu obciążeniu amortyzatory przemysłowe PowerStop zapewniają maksymalne pochłanianie energii na najmniejszej przestrzeni konstrukcyjnej.
Wydarzenia
70
Automaticon w nowej formule zaprasza wystawców w dniach 17–19 marca 2020 r.
Nowa, odświeżona i bardziej dynamiczna formuła, udogodnienia dla wystawców, w tym elektroniczna forma rejestracji – Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon zmieniają się u progu nowego ćwierćwiecza swojego istnienia. Jak podkreślają organizatorzy tego największego w Polsce branżowego forum automatyki przemysłowej, spółka MVM oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, to odpowiedź na potrzeby wystawców i gości. Najbliższa, 26. edycja wydarzenia – już w marcu 2020. Obecnie trwa nabór zgłoszeń.
71
Norymberga – stolica automatyki
30. edycja targów SPS Jubileuszowa edycja targów SPS przyciągnęła do Norymbergi imponującą liczbę gości i wystawców, w tym najważniejszych przedstawicieli branży automatyzacji.
72
Polski akcent świata robotyki w europejskim wymiarze
W połowie listopada Poznań stal się europejskim centrum robotycznym. Stolica Wielkopolski była gospodarzem tzw. Centralnego Wydarzenia, które jest najważniejszym elementem Europejskiego Tygodnia Robotyki – cyklu ponad tysiąca imprez odbywających się w 37 krajach.
74
Przemysł w pigułce . Czwarta edycja Warsaw Industry Week
Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, które odbyły się w dniach 13–15 listopada 2019 r., stały pod znakiem prezentowania nowych rozwiązań technologicznych i rozmów prowadzonych w gronie wystawców i gości, w tym prezesów, dyrektorów handlowych i specjalistów z szeroko rozumianego sektora produkcji przemysłowej.