O barierach hamujących wdrażanie nowych technologii w obszarze transportu technologicznego, skutecznych sposobach ich przełamywania, potencjale rozwojowym mobilnych rozwiązań oraz korzyściach z zastosowań systemów AUTONOMY@WORK i VERSABOT 500 mówi Mateusz Wiśniowski, CTO Robotics Expert i współzałożyciel spółki VersaBox, odpowiedzialny za technologię systemu VersaBox oraz jego wdrożenia.
Numer 11/2019
Transport technologiczny
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
22
Temat numeru
26
Zgodnie z definicją na transport technologiczny składają się urządzenia pozwalające na przemieszczanie dóbr w czasie realizacji procesu technologicznego wytwarzania lub magazynowania. Nowoczesne rozwiązania tego typu są wspomagane urządzeniami automatyki oraz oprogramowaniem informatycznym.
33
W języku angielskim pojęcie automatyzacji oznacza zarówno proces, jak i technologię. Proces to zautomatyzowane procesy produkcji, z kolei technologia to automatyzowanie tych procesów. Właśnie w tak kompleksowy sposób do automatyzacji podchodzi firma SEW-Eurodrive.
36
Znaczenie chwytaków magnetycznych wyraźnie wzrosło wraz z automatyzacją załadunku i rozładunku w obrabiarkach oraz przenoszenia surowców ferromagnetycznych. Zapewniają one bowiem dużą gęstość mocy i wydajność energetyczną przy bardzo dogodnym konturze zewnętrznym.
38
Przemysł 4.0 i perspektywa automatyzacji wszystkich procesów jest sposobem rozwoju i podniesienia wydajności przedsiębiorstwa. Obserwuje się stały wzrost sprzedaży robotów przemysłowych oraz rosnące zainteresowanie robotami współpracującymi. Roboty zaczynają pełnić rolę współpracowników, których potencjał wykorzystywany jest przez ludzi. Procesy stają się tańsze i bardziej efektywne, a produkty czy usługi lepiej wykonane, niż zrobiłby to człowiek. Kooperacja ludzi z robotami rozwija przedsiębiorstwa, otwiera nowe szanse, wpływa na wzrost poziomu wiedzy. W obliczu zachodzących zmian od pracownika wymaga się świadomości i umiejętności, ale jego praca jest też wyjątkowo cenna.
Przegląd sprzętu i aparatury
42
Cechami charakteryzującymi wydajny i efektywny proces produkcyjny jest wysoka jakość oraz powtarzalność. Ich osiągnięcie jest możliwe dzięki regularnym kontrolom różnego rodzaju parametrów. Parametry te są wyznacznikami prawidłowego funkcjonowania danego procesu technologicznego.
50
Wysoka dokładność, powtarzalność i bezpieczeństwo, legalizacja zgodnie z prawem w Polsce i łatwe stosowanie w szybkim, automatycznym wydawaniu cieczy ‒ oto najważniejsze z wartościowych cech, które mają instalacje pomiarowe Endress+Hauser do automatycznej obsługi cystern drogowych i kolejowych. W odróżnieniu od wagi najazdowej zapewniają one wysoką przepustowość wydawania lub przyjmowania towarów oraz bezobsługowe rozliczenia finansowo-księgowe. Zgodność z ISO 9001 gwarantuje wysoką jakość produktów i usług Endress+Hauser.
52
Sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu procesach przemysłowych, w których konieczna jest jego stała kontrola. Odpowiednio prowadzony monitoring pozwala uniknąć wielu poważnych usterek, a także zwiększyć wydajność produkcji. Dziś jest to możliwe nawet przy użyciu jednego czujnika.
54
Czujniki optoelektroniczne są obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej. Korzysta z nich wiele przedsiębiorstw – głównie ze względu na fakt, że wspomagają tworzenie wielu różnych aplikacji. W przeciwieństwie do czujników zbliżeniowych, których budowa oparta jest na technologii indukcyjnej bądź pojemnościowej, czujniki optoelektroniczne mają bardzo duży zakres wykrywania – stąd ich rosnąca popularność.
58
Zgrzewanie w podczerwieni jest relatywnie nową techniką stosowaną do montażu elementów z tworzyw sztucznych. Firma Yanfeng Automotive Interiors, czołowy światowy dostawca paneli przyrządów i systemów kokpitu, paneli drzwiowych, konsoli podłogowych i konsoli sufitowych, wdrożyła niedawno tę technikę w swoim zakładzie w Louisville (w stanie Kentucky w USA) do łączenia części kratki odszraniacza pojazdu Ford Escape. Kamery termowizyjne FLIR monitorują cały proces i pozwalają zapewnić wysoką jakość i powtarzalność spoin w podczerwieni.
Prawo i normy
62
Patent to tytuł ochronny przyznawany na wynalazki przez Urząd Patentowy RP, dający uprawnionemu z patentu prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 30 ustawy Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r., uprawniony z patentu na wynalazek może uzyskać patent na ulepszenie lub uzupełnienie wynalazku, które ma cechy wynalazku, a nie może być stosowane samoistnie. Taki patent nazywany jest patentem dodatkowym i jest udzielany do patentu głównego.
64
Agile jest popularnym od kilku lat sposobem prowadzenia projektów, wywodzącym się z branży informatycznej. Po raz pierwszy został zdefiniowany w Manifeście Zwinnego Wytwarzania Oprogramowania (Manifesto for Agile Software Development) przygotowanym przez 17 osób ze środowiska informatycznego podczas pobytu na nartach w Utah w 2001 r.
Rynek
66
Firma Elesa+Ganter Polska wprowadziła nową serię pokręteł sterujących MBR, które dzięki ponadczasowemu designowi oraz dostępnym wariantom wykonania uzupełniają dotychczasową ofertę w tej grupie produktowej.
67
Firma Elesa+Ganter uzupełniła grupę dociskaczy o dociski pneumatyczne serii GN 875 i GN 876. Nowe elementy stanowią rozszerzenie linii produktów przeznaczonych do oprzyrządowania pneumatycznego stosowanego w maszynach i urządzeniach.
68
Od kilku lat obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania robotami współpracującymi. Jak szacuje Międzynarodowa Federacja Robotyki IFR, segment robotów kolaboracyjnych będzie należał do najszybciej rozwijających się w całej branży robotów. Dynamika wzrostu tego sektora w najbliższej dekadzie ma być ponad trzykrotnie większa niż całego rynku robotów i do 2025 r. koboty mają stanowić ponad 30% sprzedaży wszystkich dostarczonych robotów przemysłowych.
71
Nowy wymiar mocy. Płaski bezszczotkowy serwomotor DC
Wiele aplikacji – np. w robotyce, protezach, automatyce laboratoryjnej, technologii medycznej czy wyposażeniu kabin samolotowych – wymaga jak najkrótszych silników z wirnikiem zewnętrznym o dużym momencie, ze względu na ograniczoną przestrzeń instalacji. Bezszczotkowy serwomotor DC serii BXT firmy FAULHABER podniósł poprzeczkę w tym segmencie rynku. Silniki BXT wyznaczają nowe standardy, zapewniając znacznie większe momenty obrotowe niż było to dotychczas możliwe w tej klasie napędów.
72
Firma igus rozbudowała usługę druku 3D, wprowadzając metodę formowania wtryskowego za pomocą drukowanych narzędzi do szybkiej produkcji bezobsługowych części specjalnych.
73
Tempo rozwoju techniki w ostatnim dziesięcioleciu zapiera dech w piersiach. Od urządzeń mobilnych, Big Data, sztucznej inteligencji (SI) i Internetu Rzeczy, po robotykę, blockchain, druk 3D i widzenie maszynowe, przemysł przebojem wkroczył w erę transformacji. Strategiczne planowanie przyjęcia i wykorzystania niektórych lub wszystkich tych technologii będzie miało kluczowe znaczenie dla przemysłu wytwórczego. Dlatego firmy, które mogą szybko przekształcić swoje fabryki w inteligentne centra automatyki, odniosą długoterminowe korzyści z tych inwestycji.
74
Firma Murrelektronik rozbudowała portfolio o produkty, które ułatwiają zdecentralizowaną instalację i doskonale sprawdzają się w integracji urządzeń IO-Link.
76
Ostatnie ataki ransomware na amerykańskie firmy chemiczne Hexion i Momntive czy Norsk-Hydro – globalnego producenta aluminiowych odlewów dla przemysłu samochodowego – pokazują, jak trudna i złożona jest ochrona zintegrowanych systemów automatyki OT i IT przed atakiem cybernetycznym.
78
Naturalnym trendem w dziedzinie automatyki przemysłowej jest wprowadzanie na rynek kompleksowej oferty urządzeń sterujących jednego producenta. Firmy starają się jednocześnie ułatwić użytkownikom implementację swoich rozwiązań przez tworzenie programów do konfiguracji poszczególnych aparatów. Najczęściej są to oddzielne programy, które służą tylko i wyłącznie do ustawiania oraz wysterowania jednego urządzenia. Unitronics, idąc o krok dalej, wprowadził uniwersalny software, który pozwala zaprogramować PLC, HMI oraz falownik w jednej aplikacji. Umożliwia to korzystanie z jednej bazy danych (w przypadku programowania PLC oraz HMI) oraz prostej i przyjemnej konfiguracji całego falownika.
79
Samodzielnie funkcjonująca wcześniej marka NovoNox, pod nową nazwą NOVOnox hygienic, została w ubiegłym roku w całości wcielona do przedsiębiorstwa HEINRICH KIPP WERK. Dzięki temu przedsiębiorstwo mogło poszerzyć dotychczasowy asortyment o dział wyrobów ze stali nierdzewnej, a klienci NovoNox zyskali dostęp do rozbudowanej sieci logistycznej i serwisowej, którą dysponuje firma KIPP.
Wydarzenia
80
Technologie i innowacje dla przemysłu przyszłości
61. edycja Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV w Brnie w Czechach zgromadziła na terenach ekspozycyjnych spółki Veletrhy Brno ponad 1600 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata. Równolegle z targami MSV odbyły się dwie imprezy: Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki dla sektora transportu oraz Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska ENVITECH, na których prezentowano ekologiczne rozwiązania dla przemysłu. Zarówno liczny udział wystawców, jak i odwiedzających targowe ekspozycje, którzy przybyli z raju i z zagranicy potwierdza mocną pozycję targów w Europie Środkowo-Wschodniej.
86
Energia niezbędna do sukcesu. 32. edycja targów Energetab
Nowoczesne urządzenia, aparatura i technologie dla przemysłu energetycznego – to stały element jesieni w Bielsku-Białej. Nie inaczej było w tym roku. W dniach 17–19 września 2019 r. u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego odbyła się 32. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab.
92
Implementacja fabryki 4.0 w polskich realiach
Debaty, dyskusje, spotkania przy round tables i wszechobecny temat ultrainnowacyjnej produkcji – tak przebiegał jesienny kongres Forum Nowoczesnej Produkcji IndustryTech, zorganizowany przez firmę MMC Polska w warszawskim hotelu Arche w dniach 23–24 września 2019 r.
95
Sto lat SEP
Pierwszego dnia 32. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB, 17 września 2019 r., Bielsko-Bialski Oddział SEP zorganizował okolicznościową konferencję związaną z obchodzonym w tym roku 100-leciem Stowarzyszenia Elektryków Polskich.